نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1393/12/10 یکشنبه
دكتر طيبه شهميرزادي در دومين نشست هم انديشي
دكتر طيبه شهميرزادي در دومين نشست هم انديشي
در حاشیه دومین نشست هم اندیشی (13)؛ سیر حرکت نهاد موفقیت آمیز بوده است دکتر طیبه شهمیرزادی، عضو هیأت علمی مرکز اطلاعات و مدارک علمی کشاورزی، با اشاره به اقدامات نهاد در زمینه توجه به مسائل کتابداران و تمرکز بر مجموعه سازی کتابخانه‌ها، سیر حرکت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را موفقیت آمیز ارزیابی کرد.
دکتر طیبه شهمیرزادی، عضو هیأت علمی مرکز اطلاعات و مدارک علمی کشاورزی، در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پیرامون ضرورت تخصیص دومین نشست هم اندیشی اساتید و مسئولان نهاد به موضوع مجموعه سازی، اظهار داشت: نشست هم اندیشی بسیار عالی بود؛ چرا که کتابخانه‌های عمومی و به طور ویژه مسأله مجموعه سازی، تخصصی بررسی شد. اولین گام پس از ایجاد یک کتابخانه، پرداختن به مبحث مجموعه سازی است و تا مجموعه خوبی نداشته باشیم، خدمات دیگر به نحو احسن انجام نمی شود.

وی اضافه کرد: به عقیده من برای گام نخست، بحث مجموعه سازی و فراهم آوری اطلاعات که بسته به نوع کتابخانه متفاوت است، اهمیت ویژه‌ای دارد. از آنجا که مخاطب کتابخانه‌های عمومی، عامه مردم (اعم از کودک و نوجوان، کم سواد، نابینا، بزرگسال و...) هستند، مجموعه سازی در این نوع کتابخانه‌ها از حساسیت بیشتری برخوردار است. بنابراین به عقیده من لازم است به منظور انتخاب منابع برای این اقشار کمیته‌هایی تخصصی تشکیل شود، در غیر اینصورت کتابخانه‌های عمومی به مرور زمان مراجعه کنندگان خود را از دست خواهند داد.

عضو هیأت علمی مرکز اطلاعات و مدارک علمی کشاورزی، در ارزیابی رویکردها و سیاست های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در دوره فعلی بیان کرد: احساس می‌کنم تحولی که با اقدامات مدیریت جدید در حال وقوع است، بسیار موفقیت آمیز خواهد بود. چراکه ایشان ابتدا به کتابداران اهمیت دادند و به منظور بهبود وضع معیشت آنان تلاش کردند؛ و برای گام دوم، بر روی منابع اطلاعاتی تمرکز دارند. به عقیده من این روند تاکنون موفقیت آمیز بوده و امید است با صحبت‌های انجام شده شاهد تداوم و استمرار آن باشیم.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر