نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1393/12/10 یکشنبه
دكتر عليرضا نوروزي در دومين نشست هم انديشي اساتيد
دكتر عليرضا نوروزي در دومين نشست هم انديشي اساتيد
در حاشیه دومین نشست هم اندیشی (11)؛ ضرورت توجه به جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کتابخانه های عمومی دکتر علیرضا نوروزی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، توجه به جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کتابخانه های عمومی را ضروری دانست و بر تعریف کاربری هایی جدید برای کتابخانه ها تأکید کرد.
دکتر علیرضا نوروزی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، در حاشیه دومین نشست هم اندیشی اساتید و مسئولان نهاد، در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور بیان کرد: مسأله ای که به نظرم نه نهاد به طور جدی بر روی آن سرمایه گذاری کرده است و نه دوستان کتابدار بدان اشاره نمودند، بحث جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در کتابخانه عمومی است.

وی با اشاره به تجربه خود از زندگی در کشورهای خارجی، در خصوص کاربرد ICT در کتابخانه های عمومی گفت: در حال حاضر جامعه به سمت استفاده از فناوری های اطلاعات و ارتباطات پیش می رود. در کشورهای خارجی، کتابخانه یکی از اولین مکان هایی است که کاربر پس از دریافت کارت عضویت، برای دسترسی به اینترنت به آنجا مراجعه می کند. مثلا کتابخانه عمومی مرکزی شهر مونترال کانادا، در هر طبقه حداقل 50 الی 60 کامپیوتر را به استفاده کاربران از اینترنت اختصاص داده است.

نوروزی با اشاره به انواع کاربری کتابخانه عمومی در کشورهای خارجی، اضافه کرد: خیلی از کودکان دوست دارند برای بازی به کتابخانه بیایند و در آنجا به تماشای فیلم مورد علاقه خود بپردازند. در کشورهای خارجی، بخش ویژه کودکان تلوزیون های مخصوصی دارد. مادران کودکان خود را به تماشای فیلم هایی سرگرم می کنند و پس از انجام کار شخصی خود، به سراغ آنان می آیند. در این مدت کتابدار باید مراقب باشد که کودک از کتابخانه بیرون نرود. به عقیده من، در ایران نیز شایسته است حوزه های غیرکتابی، به ویژه اینترنت و فناوری اطلاعات و ارتباطات بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، ادامه داد: بحث دیگری که چندان مورد توجه قرار نمی گیرد، اقتصاد و بازاریابی برای کتابخانه های عمومی است. برای مثال از طریق اجاره سالن مطالعه کتابخانه در روزهای تعطیل می توان درآمدزایی کرد. به عقیده من بحث مدل های بازاریابی و تجاری سازی در کتابخانه های عمومی بسیار جای کار دارد و موفقیت آمیز خواهد بود.

دکتر علیرضا نوروزی ضمن ابراز خرسندی از رویکرد تخصص گرایی نهاد کتابخانه ها در استفاده از نظرات اساتید و به کارگیری نیروی انسانی شاغل در کتابخانه ها، اظهار داشت: در نشست هم اندیشی نظرات خوبی مطرح شد. به عقیده من نهاد با اعمال نظرات کتابداران و صاحب نظران این رشته، می تواند به موفقیت های چشمگیری دست یابد؛ چراکه نیاز جامعه مورد توجه قرار خواهد گرفت.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر