نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1393/12/10 یکشنبه
در حاشیه دومین نشست هم اندیشی (10)؛ در روزگاری زندگی می‌کنیم که می‌توان با موبایل هم مطالعه کرد عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با توجه به گرایش جوانان به استفاده از امکانات الکترونیک، نباید از این امکانات برای توسعه مطالعه غافل ماند. در روزگاری زندگی می‌کنیم که می‌توان با موبایل هم مطالعه کرد.

دکتر فرشته سپهر در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ضمن مثبت خواندن دومین نشست تخصصی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و اساتید کتابداری با موضوع "مجموعه سازی کتابخانه‌های عمومی در بستر تحولات نشر ایران" گفت: در این نشست، نکات مفیدی مطرح شد، اما جای خالی نظرات و ایده‌های نو در در بیشتر صحبت‌ها به چشم می‌خورد.

سپهر با تاکید بر روند فراگیر و روزافزون جامعه الکترونیک و لزوم پرداخت به زیرساخت‌های شبکه در کشور یادآور شد: امروزه جوانان کشور، طیف گسترده‌ای از کاربران کتابخانه‌های عمومی را تشکیل می‌دهند و با توجه به گرایش و میل آنان به استفاده از امکانات الکترونیک، نباید از این امکانات برای توسعه مطالعه در جامعه غافل ماند.

وی استفاده از امکانات جدید و به‌روز را فرصتی مناسب برای ایجاد علاقه به مطالعه در جامعه دانست و افزود: امکانات جدید، فرصتی مناسب برای مطالعه در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. در روزگاری زندگی می‌کنیم که می‌توان با موبایل هم مطالعه کرد و از ابزارهای این چنینی برای توسعه مطالعه سود جست.

سپهر با اشاره به تجربه موفق کتابخانه‌های عمومی جهان در استفاده از شبکه‌های اجتماعی خاطر‌ نشان کرد: انتقال اخبار دنیای کتاب و کتابخانه، همچنین ارائه نظرات مختلف و نقد، بررسی و معرفی کتاب توسط کاربران و کتابداران از کاربردهای مفید ایجاد گروه با محوریت کتابخانه‌ها در شبکه‌های اجتماعی است.

این استاد علم اطلاعات و دانش‌شناسی با تاکید بر نگاه به آینده و توجه به نیازهای نسل جدید گفت: استفاده از فناوری‌های جدید در کتابخانه، مثل امکاناتی مانند آر اس اس، پادکست و... مخاطبان امروز و آینده را به کتابخانه‌ها جذب می‌کند.

وی ضمن تقدیر از تغییرات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در جهت افزایش تکریم و میزان دستمزد کتابداران در دوره جدید، به اهمیت معماری، فضاسازی و نورپردازی و... در کتابخانه‌ها اشاره کرد و گفت: محیط کتابخانه از عوامل مؤثر جذب کاربر به این فضا است. امروزه کتابخانه‌های موفق دنیا با ایجاد فضایی شاد و دلچسب، محیطی مطلوب برای مطالعه کاربران به‌وجود آورده‌اند، اما متاسفانه تعداد کمی از کتابخانه‌های ما در کشور این امکانات را در اختیار دارند.

سپهر افزود: امید است تا موضوع فضاسازی و اهمیت آن در جذب مخاطب کتابخانه‌های عمومی در ادامه این نشست‌های تخصصی مورد توجه قرار گیرد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر