نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1393/12/10 یکشنبه
دكتر عليرضا اسفندياري مقدم در دومين نشست هم انديشي
دكتر عليرضا اسفندياري مقدم در دومين نشست هم انديشي
در حاشیه دومین نشست هم اندیشی (4)؛ همدلی و همزبانی در حوزه نظریه و عمل در حال شکل گیری است دکتر علیرضا اسفندیاری مقدم، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، از برگزاری نشست هم اندیشی مسئولان نهاد و صاحب نظران رشته کتابداری اظهار خرسندی کرد و گفت: با برگزاری چنین نشست هایی همگرایی، همدلی و همزبانی خوبی در حوزه نظریه و عمل در حال شکل گیری است.
دکتر علیرضا اسفندیاری مقدم، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پیرامون ارزیابی دومین نشست هم اندیشی اظهار داشت: نشست هم اندیشی بیانگر آنست که گفتمان سازی خوبی در حال شکل‌ گیری است. ضمن احترام به تلاش‌های انجام شده در سال‌های گذشته از سوی مدیران نهاد، استنباط من این است که در حال حاضر دوران گذار را طی می‌کنیم. بنابراین باید کمی صبور باشیم. اگر نگاه صبورانه‌ای داشته باشیم قطعا در آینده شاهد دستاوردهای عینی‌تری در سطح فرهنگ و به ویژه ترویج کتاب و کتابخوانی، خواهیم بود.

وی با بیان اینکه بحث ارتباطات و همگرایی اتحادیه‌های صنفی و علمی در عرصه بین المللی از اعتبار ویژه‌ای برخوردار است، نسبت به پیگیری این اندیشه ها توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار خرسندی نمود.

اسفندیاری مقدم ضمن تأکید بر ضرورت توجه به مسأله مجموعه سازی کتابخانه‌های عمومی تصریح کرد: ساختن مجموعه شاید تنها نیمی از رسالت نهاد باشد؛ بخش دیگری از این مسئولیت، امر توانمند سازی کتابداران است؛ بگونه ای که بتوانند کاربرد پذیری مجموعه را افزایش دهند.

وی اضافه کرد: احساس می‌کنم رویکردمان باید اندکی تهاجمی باشد؛ باید به سمت جامعه هدف (کاربران) برویم و آنها را در مواجهه با اطلاعات و منابع اطلاعاتی قرار دهیم. این امر از طریق اقداماتی همچون خدمات آگاهی رسانی جاری، تعریف گروه‌های خاص، برگزاری نشست‌های آسییب شناسی و... قابل انجام است. بعلاوه، برگزاری نشست‌هایی اینچنین، با حضور اساتید و متخصصان رشته کتابداری بسیار ایده‌آل است، اما خوب است بتوانیم آراء کاربران را نیز، از طریق دعوت گروه‌هایی چون اعضای فعال و یا افرادی از گروه‌های مختلف سنی، دریافت کنیم؛ چراکه هدف، همواره کاربر نهایی بوده است. اتخاذ رویکردها و نظرات آنان به تصمیمات ما قوت و عمق بیشتری می بخشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، با اشاره به پیش‌نویس آماده شده در حوزه خط مشی مجموعه سازی کتابخانه‌های عمومی، بیان کرد: بسیار خرسندم که نهاد با رویکردی علمی‌تر مدیریت می‌شود. به تمامی همکاران مجموعه نهاد کتابخانه‌ها، به ویژه دبیرکل محترم آقای مختارپور، دست مریزاد می گویم؛ و بسیار خوشحالم که با برگزاری چنین نشست هایی همگرایی، همدلی و همزبانی خوبی در حوزه نظریه و عمل در حال شکل گیری است.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر