نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1393/12/10 یکشنبه
اله‌ياري در دومين نشست هم انديشي اساتيد
اله‌ياري در دومين نشست هم انديشي اساتيد
توسط معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ارائه شد؛ پیش نویس سند خط مشی مدیریت مجموعه سازی محمد اله‌یاری در نشست تخصصی مجموعه سازی کتابخانه‌های عمومی در بستر تحولات نشر ایران به ارائه پیش نویس سندی جدید از خط مشی مدیریت مجموعه سازی در نهاد کتابخانه‌ها پرداخت.

به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در آغاز دومین نشست هم اندیشی با اساتید علم اطلاعات و دانش‌شناسی، به ارائه گزارشی از خط‌ مشی جدید مدیریت مجموعه سازی این نهاد پرداخت و گفت: اهمیت مجموعه‌سازی در کتابخانه‌های عمومی، مطالبات اساتید و کتابداران، همچنین نگاه ویژه دبیرکل نهاد به موضوع مجموعه‌سازی کتابخانه‌های عمومی، موجب بازنگری در رویه‌های موجود و ارائه پیش نویس سندی با عنوان "خطی مشی مدیریت مجموعه" شد.

محمد اله‌یاری به معرفی سیاست‌های ویژه نهاد در تامین منابع بر اساس نوع مخاطب پرداخت و گفت: "منابع کودک و نوجوان"، "منابع لازم برای پوشش تنوع زبانی"، "تنوع تامین منابع بر حسب مولفه‌های مذهبی، بومی و قومی" و "منابع افراد با ناتوانی‌های جسمی" از مولفه‌های تامین منابع در کتابخانه‌های عمومی بر اساس نوع مخاطب است.

وی در بیان آمار منابع بخش نابینایان گفت: در حال حاضر 6726 عنوان منبع برای نابینایان، گویاسازی شده و 26757 اثر نیز تبدیل به کتاب بریل شده تا افراد کم‌بینا و نابینا بتوانند در کتابخانه‌های عمومی از آنها استفاده کنند.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد، تامین منابع بر اساس نوع یا قالب منبع را مبنای دیگری برای تامین منابع کتابخانه‌های عمومی شمرد و اظهار کرد: "تامین منابع مرجع"، تامین منابع رقومی (دیجیتال)، "تامین منابع کمک آموزشی" و "نشریات و مطبوعات" از دیگر مباحث مورد توجه در مجموعه‌سازی کتابخانه‌های عمومی است.

وی با اشاره به فعالیت نهاد در ابتدای سال جاری برای تامین نشریات در کتابخانه‌های عمومی گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی در ابتدای سال 94 برای نخستین بار، اطلاعات بیش از 400 نشریه را از طریق شبکه سامان در اختیار کتابداران قرار داد و کتابداران به شکل بی واسطه و مستقیم در نظرسنجی انتخاب مجلات مورد نیاز کتابخانه‌های خود شرکت کردند.

اله‌یاری درباره تامین منابع کمک‌ آموزشی کتابخانه‌های عمومی افزود: در بخش تامین منابع کمک آموزشی اولویت نهاد با مناطق روستایی و مراکزی با دسترسی محدود به کلاس‌های آموزشی خواهد بود.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، تامین منابع بر اساس نقطه دسترسی را نوع دیگری از روش‌های موجود در این زمینه دانست و گفت: تامین منابع کتابخانه‌های مرکزی و کتابخانه‌های جدید‌التاسیس مستلزم سیاست‌های خاصی است. کتابخانه‌های مرکزی به سبب مراجعه پژوهشگران، دانشجویان و سایر مخاطبان در حوزه‌های مختلف، باید مجموعه‌ای فراگیر از منابع و کتاب‌های مورد نیاز باشد.تامین منابع کتابخانه‌های جدید‌التاسیس نیز بر اساس نظر کارگروه‌های متخصص و درنظر گرفتن ویژگی‌های فرهنگی هر منطقه انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت جامعه خدمت گیرنده و مخاطبان کتابخانه‌های عمومی گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سطح ملی مخاطبان خود را یکایک ایرانیان، و در سطح بین‌المللی مخاطبان خود را فارسی‌زبانان تعریف کرده است. شاهراه ارائه منبع و تامین محتوا برای سطح ملی از مسیر کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور محقق می شود، و در سطوح فراملی از ابزار رسانه‌های دیجیتال استفاده خواهد شد.

اله‌یاری ادامه داد: در مجموعه‌های کتابخانه‌های عمومی کشور (اعم از مرکزی، شهری، روستایی، سیار و حتی شعبه‌های ایستگاه مطالعه) مخاطبان به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. در حال حاضر، برش اول تقسیمات بر اساس مناطق جغرافیایی است، که دربرگیرندة عناصر فرهنگی نیز می‌باشد. به این منظور، مدیریت هر استان به عهده اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و در مراتب بعدی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان، درنظر گرفته شده است.

وی افزود: به لحاظ سنی نیز، در گذشته بزرگسالان مخاطبان اصلی کتابخانه‌های عمومی بودند. پس از توفیق در تجهیز کتابخانه‌های عمومی به بخش کودک و نوجوان، و بازنگری آیین‌نامه‌های اجرایی به منظور گسترش امکان استفاده کودکان و نوجوانان، این شرایط نیز در حال گسترش است و در حال حاضر بیش از 1300 کتابخانه عمومی در کشور به بخش کودک، مجهز هستند.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد، با اشاره به مباحث مطرح شده در گفتگو با اساتید توسط روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و ایده های اساتید مبنی بر تمرکز زدایی در تامین منابع و توجه بیشتر به نظر کتابداران و نیاز مخاطبین هر منطقه به ذکر مثالی از تبعییت از این الگو پرداخت و اظهار کرد: انتخاب نشریات کتابخانه‌های عمومی بر اساس نظرسنجی از افزون بر 3900 کتابدار، نمونه ای از مشارکت کتابداران در انتخاب منابع است.

اله‌یاری به ذکر نمونه دیگری از این مشارکت پرداخت و گفت: در حال حاضر متخصصین نهاد کتابخانه‌ها در حال رصد و بررسی آثار ارائه شده در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران هستند و به زودی لیستی از کتاب‌های مناسب روی سامانه نهاد قرار خواهد گرفت تا کتابداران بتوانند با انتخاب منابع مورد نیاز، سهمی در چرخه مجموعه‌سازی داشته باشند.


وی در ادامه درباره ابزار‌های انتخاب در مجموعه‌سازی تصریح کرد: نمونه‌های عناوین جدید ارسالی یا معرفی‌شده از سوی ناشران، فهرست‌ها، کتابشناسی‌های عمومی و تخصصی، مطبوعات حوزة کتاب، پایگاه‌های اینترنتی،‌ پیشنهادهای کتابداران و متخصصان موضوعی، پیشنهادهای مخاطبان و اعضا از ابزارهای انتخاب می‌باشند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر