نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1393/12/10 یکشنبه
دیدگاه اساتید کتابداری در دومین نشست هم اندیشی با مسئولان نهاد (2) اساتید کتابداری در دومین نشست هم اندیشی با مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، توجه به اقتضائات بومی، احترام به کاربر و ضرورت به کارگیری نتایج حاصل از پژوهش های علمی را در بهبود وضعیت کتابخانه‌های عمومی مؤثر دانستند.
به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، دکتر لیلی سیفی مدیر گروه رشته کتابداری دانشگاه بیرجند در دومین نشست هم اندیشی اساتید کتابداری و مسئولان نهاد با اشاره با اهمیت خط مشی مجموعه سازی کتابخانه‌های عمومی نهاد در پیوند با اقتضائات بومی اظهار داشت: به نظر می رسد خروج مجموعه سازی با نادیده نگرفتن نیازهای ملی و بین المللی از شیوه متمرکز بودن نخستین گام مورد نیاز در این حوزه باشد.

وی در ادامه با تاکید به لزوم توجه به نیازهای بالقوه مخاطبان خاطرنشان کرد: برای رسیدن به نیازهای بالقوه کاربران، نیازسنجی و استفاده کاربردی از پژوهش های انجام شده، یکی از مهم ترین اقداماتی است که به همراه تجربیات بین المللی می تواند ما را در مجموعه سازی کمک کند.

دکتر فریبرز خسروی معاون پژوهشی سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز در این نشست با اشاره به پایان نامه‌های تالیف شده در خصوص کتابخانه‌های عمومی تصریح کرد: خوشبختانه در مورد کتابخانه‌های عمومی 15 الی 16 پایان نامه دکتری تالیف شده که می‌توان با احصاء پژوهش های انجام شده در این پایان نامه ها، حرکت های بزرگی انجام داد.

وی در ادامه افزود: همانند کتابخانه ملی که سالهاست به محیطی آکادمیک و دانشگاهی تبدیل شده، کتابخانه‌های عمومی نیز با استفاده از امکانات ویژه اش مثل: قرائت خانه ها، به محیطی مناسب برای دانش آموزان و مسائل درسی آنان تبدیل شود.

خسروی با اشاره به راهکار مناسب در سطح کلان برای کتابخانه عمومی خاطرنشان کرد: کارکرد کتابخانه‌های عمومی باید به جای اصلی خود بازگردد و شکل صحیح خود را پیدا کند. در اینصورت است که می‌توان انتظار تاثیرگذاری مناسب از کتابخانه‌های عمومی را داشت.

معاون پژوهشی سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین افزود: در بحث مجموعه سازی کتب و اطلاعات تولیدی در کشور پاسخگوی نیاز سراسری نیست و باید در این خصوص چاره اندیشی شود.
خسروی در ادامه گفت: در گذشته برای بالا نشان دادن آمار مطالعه، آمار سازی می شد، غافل از آنکه با عدد سازی نمی‌توانیم آمار مطالعه را بالا ببریم. ایجاد تفکر خلاق و اقدامات زیر بنایی در این حوزه نخستین تدبیری است که باید انجام شود.

وی در پایان با ارائه پیشنهاد تشکیل کمیته "خواندن و سواد اطلاعاتی" توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور خواستار رسیدگی و چاره اندیشی «وب زدگی» در میان جوانان شد.

مهناز خراسان چی رئیس کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد نیز در بخش دیگری از این نشست با اشاره به تجربه بازدید از کتابخانه‌های عمومی شهر تورنتوی کانادا اظهار داشت: در بازدید از کتابخانه‌های عمومی این شهر، تشابهات فراوانی با سبک فعالیت کتابخانه‌های عمومی کشور خودمان دیدم، اما در حوزه مجموعه سازی اقدامات آنها بسیار قابل توجه بود.

وی در ادامه اضافه کرد: استفاده از متون مختلف از جمله کتاب هایی به زبان فارسی در کتابخانه‌های عمومی تورنتو نشان دهنده احترام به حقوق شهروندی و توجه به نیاز مخاطبین است. مردم به کتابخانه‌های مراجعه می کنند تا به خواسته های آنها احترام گذاشته شود نه اینکه خواسته ای به آنها تحمیل شود. کتابخانه ها به عنوان یک نهاد اجتماعی و کتابدار به عنوان یک عضو این نهاد تاثیر بسزایی در مخاطبین خود دارند.

خراسانچی در پایان تصریح کرد: اگر نویدهای آقای اله یاری معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد در ابتدای این جلسه به تحقق بپیوندد، آینده کتابخانه‌های عمومی کشور قطعاً متحول خواهد شد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر