نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1393/12/10 یکشنبه
در حاشیه دومین نشست هم ‌اندیشی (2)؛ نگاه نهاد کتابخانه‌های عمومی به انجام وظایف قانونی قابل تقدیر است مدیر‌کل فناوری مرکز اسناد و کتابخانه ملی در دومین نشست هم‌اندیشی اساتید و مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ضمن اشاره به لزوم عدم تداخل در وظایف نهاد کتابخانه‌ها و کتابخانه ملی گفت: نگاه دبیر‌کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به انجام وظایف قانونی این نهاد قابل تقدیر است.
علیرضا دباغی مدیر‌کل فناوری مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران، در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ضمن کاربردی خواندن نشست‌های هم اندیشی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و اساتید کتابداری در جهت توسعه کتابخوانی و رفع کمبودهای این فضا گفت: نخستین بار است که در نشست هم‌اندیشی نهاد و اساتید کتابداری شرکت می‌کنم. مباحث مهم و کاربردی مناسبی در این جلسه مطرح شد که می‌تواند در رشد کتابخانه‌ها موثر باشد.

وی با مفید خواندن کلیه مباحث طرح شده در این نشست، به بخشی از صحبت اساتید با موضوع تفکیک وظایف مرکز اسناد و کتابخانه ملی از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اشاره کرد و افزود: نهاد کتابخانه‌های عمومی باید به وظیفه ذاتی خود عمل کند و کتابخانه ملی نیز باید در پی تحقق وظایف اصلی خود باشد.

مدیر‌کل فناوری مرکز اسناد و کتابخانه ملی افزود: در‌حال ‌حاضر بخش قرائتخانه کتابخانه ملی، تبدیل به مرکزی برای مطالعه عمومی و غیرتخصصی شده است. به عقیده من کتابخانه ملی به واسطه امکانات خاص موجود در آن و صرف هزینه‌ زیاد، باید پذیرای مخاطبان تخصصی تر باشد و عموم مردم می‌توانند برای مطالعه به قرائتخانه‌ کتابخانه‌های عمومی مراجعه کنند.

دباغی دو وظیفه عمده سازمان اسناد و کتابخانه ملی را فراهم آوری و حفظ میراث مکتوب کشور و پردازش و سازماندهی منابع عنوان کرد و افزود: اگر کتابخانه ملی از فعالیت‌های حاشیه‌ای فارغ شود، زمان و نیروی بیشتری برای رسیدگی به وظایف اصلی خود در اختیار خواهد داشت.

وی تداخل وظایف نهاد کتابخانه های عمومی کشور و سازمان اسناد و کتابخانه ملی را نامطلوب دانست و عنوان کرد: هدف مشترک نهاد کتابخانه‌ها و کتابخانه ملی، توسعه مطالعه در کشور است. هم‌پوشانی فعالیت این دو نهاد ممکن است بر اساس ضروریاتی در دوره‌های قبل ایجاد شده باشد اما در ‌حال‌ حاضر ادامه آن مطلوب نیست.

دباغی در بررسی عملکرد نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در دوره جدید مدیریت تصریح کرد: نگاه دبیر‌کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به انجام وظایف قانونی این نهاد قابل تقدیر است. نهاد کتابخانه‌ها با قرار گرفتن در مسیر اصلی وظایف خود و بهره‌مندی از ایده‌ها و نظرات اساتید علم کتابداری و دانش‌شناسی، افق گسترده‌ای را در فعالیت کتابخانه‌های عمومی به تصویر می‌کشد.

گفتنی است دومین نشست هم اندیشی اساتید و مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با نگاه ویژه به موضوع "مجموعه سازی کتابخانه‌های عمومی در بستر تحولات نشر ایران"، روز گذشته (21 اردیبهشت ماه) برگزار شد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر