نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
اخبار کتابخانه ها
دیگر رسانه ها
دیدگاه اساتید کتابداری در دومین نشست هم اندیشی با مسئولان نهاد (1) اساتید کتابداری در دومین نشست هم اندیشی با مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کارکردهای کتابخانه‌های عمومی را حفظ و تقویت سرمایه های اجتماعی عنوان کردند.
به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، دکتر رسول زوارقی مدیر گروه کتابداری دانشگاه تبریز در دومین نشست هم اندیشی اساتید کتابداری با مسئولان نهاد ضمن اشاره به اهمیت نقش عرضه و تقاضا در کتابخانه‌های عمومی اظهار داشت: اگر کاربر احساس کند که به فرهنگ عمومی و محلی وی توجه شده، علاوه بر تقویت حس اعتماد نسبت به کتابخانه، اعتماد او به حاکمیت هم جلب شده و یکی از مهم ترین کارکردهای کتابخانه‌های عمومی که حفظ و تقویت سرمایه های اجتماعی است، محقق می شود.

توجه به ذائقه و نیاز سازی در مجموعه‌ها، توجه به کارکرد اسنادی کتابخانه‌های عمومی و عدم سیاست زدگی کتابخانه‌های عمومی از دیگر محورهای سخنان دکتر زوارقی در این نشست بود.

دکتر سهیلا علوی مدیرگروه کتابداری دانشگاه خلیج فارس بوشهر نیز در بخش دیگری از این نشست با اشاره به لزوم تامین منابع کتابخانه‌ای بر اساس نیاز و خواسته کاربران گفت: یکی از مشکلات عمده در کتابخانه‌های عمومی عدم اعتماد کاربر به وجود منابع کافی در کتابخانه است.

وی افزود: توجه به منابع مورد نیاز عامه مردم و اقدامات لازم برای تهیه منابع لازم از نخستین گام های ایجاد اعتماد مخاطب نسبت به کتابخانه‌های عمومی است.

بهره مندی از نیروهای داوطلب بومی در کتابخانه‌های عمومی، تهیه منابع بر اساس مسایل و دغدغه‌های بومی، ارتباط مناسب با دانش آموزان هر منطقه و... از مباحث مطرح شده توسط دکتر علوی در این نشست بود.

داریوش مطلبی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر‌ ری نیز در این نشست با اشاره به مجموعه سازی منابع الکترونیک در کتابخانه‌های عمومی گفت: امروزه در عرصه کتابخوانی نمی توان از منابع الکترونیک غافل بود. در حال حاضر منابع زیادی در دسترس است که در هنگام استفاده از آن با مشکلات زیادی مواجه می شویم.

وی در ارائه راه حل موثر در رفع این مشکل گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور می تواند با اتخاذ تدابیری ویژه، کتاب هایی را که 2 الی 3 سال گذشته منتشر شده و انتشار آن در حال حاضر برای ناشران به صرفه نیست را از آنان خریداری و به صورت منابع دیجیتال در کتابخانه‌ها قرار دهند.

وی همچنین گفت: با این روش می‌توان کتاب‌های زیادی که با وجود ارزش بالای محتوا فرصت چاپ مجدد نیافتند را به چرخه مطالعه بازگرداند.
بيشتر