نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
اخبار کتابخانه ها
دیگر رسانه ها
در آستانه برگزاری دومین نشست هم اندیشی؛ دوره مدیریت جدید دوره توانمندسازی کتابداران نهاد است دکتر رسول زوارقی در آستانه برگزاری دومین نشست هم اندیشی اساتید و مسئولان نهاد کتابخانه‌ها اظهار داشت: دوره مدیریتی جدید را می‌توان دوره توانمندسازی کتابداران نهاد و دوره اتکاء به خرد جمعی علم اطلاعات و دانش شناسی کشور در راستای استفاده بهینه از ظرفیت های عمده کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد.

دکتر رسول زوارقی، عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز، در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در ارزیابی رویکرد ها و سیاست های دوره مدیریت فعلی نهاد کتابخانه‌ها اظهار داشت: دوره مدیریتی جدید را می توان دوره توانمندسازی کتابداران نهاد و دوره اتکاء به خرد جمعی علم اطلاعات و دانش شناسی کشور در راستای استفاده بهینه از ظرفیت های عمده کتابخانه‌های عمومی نامید.

وی ادامه داد: مصادیق این خرد جمعی را می توان در پیگیری های دلسوزانه دبیرکل محترم، جناب آقای مختارپور از وضعیت معیشتی کتابداران و برگزاری جلسات هم اندیشی در راستای استفاده از نظرات متخصصان علم اطلاعات و دانش شناسی کشور مشاهده کرد. البته پیشنهاد می شود مرحله توانمندسازی کتابداران پس از گذار از فاز معیشتی وارد فاز آموزشی، اجتماعی، و فرهنگی نیز شود. هر چند هم اکنون نیز کارهایی در این زمینه انجام شده، اما انتظارات از مدیران فعلی بیشتر است.

دکتر زوارقی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه سنجش علم، چه ظرفیت هایی را برای مجموعه سازی کتابخانه‌های عمومی فراهم می آورد، بیان کرد: چنانکه می دانید از زمانی که سیاست‌های «مجموعه گستری» به این معنا که «هر چه مجموعه بزرگتر بهتر» با شکست روبرو شد و کتابخانه‌ها سیاست «مدیریت مجموعه» را پی گرفتند، مبحث سنجش علم و شاخص‌هایی چون لوتکا، برادفورد و ... وارد بحث مجموعه سازی شد؛ که البته اینها در بحث نشریات ادواری بیش از کتاب مورد استفاده واقع شدند. با این وجود استفاده و تعمیم این شاخص ها به کتب نیز غیرممکن و نشدنی نیست.

وی تصریح کرد: البته در بحث مجموعه سازی به ویژه در کتابخانه‌های عمومی باید به جای علم سنجی بیشتر به دنبال نیازسنجی و نیازسازی بود. به نظر اینجانب نهاد باید سیاستی متوازن پیگیری کند. به نوعی که همزمان با رفع نیازهای عمومی شهروندان جامعه در هر زبان، سن، وضعیت، شغل، علاقمندی و ... از مجموعه راهکارهایی برای ترغیب کاربرانی که با هدف رفع نیاز اولیه به کتابخانه وارد شده اند، استفاده کند؛ و کتبی ارزشمند که با نظر کمیته صلاحیت دار مشخص شده اند، در اختیار گذارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز پیرامون مسئولیت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در قبال نشر الکترونیک، اظهار داشت: چنانکه می دانیم نشر الکترونیک موجی است که در ایران و جهان جریان یافته و کسی نمی تواند وجود آن را انکار کند. با این وجود ضعف در تولید محتوای الکترونیک رایگان فارسی در فضای مجازی به عنوان گونه ای از نشر الکترونیک، که باید مورد عنایت نهاد و سایر نهادهای فرهنگی باشد، موجب ظهور سایت هایی شده است که به شیوه ای حرفه ای مطالبی با محتوای تجاری، زرد کم ارزش، غیراخلاقی، خلاف آزمان ها و اصول انقلاب، و ...  را با هدف تحت تاثیر قرار دادن جوانان و نوجوانان ارائه می کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه نهاد با خرید کتب ناشران، از نشر چاپی حمایت می کند، باید با حمایت از تولید و یا تبدیل کتب الکترونیک ارزشمند و کلاسیک ایرانی یا جهانی به زبان فارسی، یاری گر جوانان و نوجوانان در این عصر انفجار و در عین حال فقر اطلاعات کنونی باشد. پیشنهاد می شود نهاد یا به صورت مستقیم یا به شیوه برون سپاری از تبدیل کتب فارسی ارزشمند و کلاسیک، نیز کتب الکترونیک و ارائه رایگان آن در محیط وب به شیوه ای هدفمند و اثربخش به شیوه ای که گوگل بوک انجام می دهد حمایت کند.

گفتنی است، دومین نشست هم اندیشی اساتید و مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با نگاه ویژه به موضوع "مجموعه سازی کتابخانه‌های عمومی در بستر تحولات نشر ایران"، 21 اردیبهشت ماه 1394 برگزار می شود.

بيشتر