نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
اخبار کتابخانه ها
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
حاجی‌آباد:
برگزاری مسابقه نقاشی «خلیج فارس» در کتابخانه عمومی الزهراء حاجی‌آباد
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
1396/2/16 شنبه
..
علی اکبر اشعری در حاشیه بازدید از غرفه آثار دوسالانه کارتون کتاب؛
کارتون کتاب قطعه ای از پازل ترویج کتاب است

علی اکبر اشعری گفت: برجسته کردن ظرفیت های کتاب برای جامعه بسیار ضروری است و معتقدم باید از هر ابزاری که بتواند این ظرفیت ها را برجسته کند، استفاده و مردم را بیشتر با کتاب درگیر کنیم.


به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، علی اکبر اشعری در حاشیه بازدید از غرفه کارتون کتاب در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، با اشاره به اینکه در کارتون های به نمایش درآمده، موضوعات قابل تأملی مطرح شده است، گفت: آثار ارائه شده در این جشنواره نشان از بالا بودن سطح این مسابقه دارد که در سطح بین الملل با استقبال خوبی مواجه شده است.

وی افزود: اصولا کتاب جدای از اینکه ماهیتا دارای ارزش و اعتبار است، می تواند محور بسیاری از اتفاقات هم قرار بگیرد. به همین دلیل وقتی نهاد از این مسئله استفاده می کند و مسابقات مختلفی را برپا می کند هم با استقبال مواجه می شود و هم تأثیرگذاری اش بیشتر می شود. برگزاری مسابقاتی مانند کارتون کتاب و شعر کتاب نشان داده است که نهاد می تواند وارد حوزه های ترویجی کتاب شود و از عهده آن هم خوب برآید. ضمن اینکه همین تجربه ها می تواند دستمایه ورود به حوزه های تأثیرگذاری چون فیلم و سریال برای ترویج کتاب و کتابخوانی شود.

اشعری با تأکید بر اینکه طنز قالبی تأثیر گذار است، گفت: از آنجا که در قالب طنز می توان بسیاری از واقعیت ها را با زبانی شیرین گفت و بازخوردهای آن را دریافت کرد، کارتون های به نمایش در آمده تلنگری است بر خلاء های موجود در زمینه کتاب و کتابخوانی است تا هم مدیران و سیاست گذاران فرهنگی و هم جامعه کتابخوان متوجه آن شوند.

وی درپاسخ به این سوال که آیا کارتون های به نمایش درآمده می تواند در زمینه ترویج کتاب و کتابخوانی موثر باشند، تأکید کرد: برجسته کردن ظرفیت های کتاب برای جامعه بسیار ضروری است و معتقدم باید از هر ابزاری که بتواند این ظرفیت ها را برجسته کند، استفاده و مردم را بیشتر با کتاب درگیر کنیم. به نظر من کارتون کتاب قطعه ای از پازل ترویج کتاب است. برای همین برپایی این غرفه کار ارزشمند و خوبی است.

گفتنی است؛ نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سال‌جاری با هدف نمایش آثار برگزیده دوسالانه کارتون کتاب و اطلاع رسانی هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت کرده و کارشناسان منابع این نهاد طبق روال سال های گذشته برای رصد کتاب‌های جدید و منابع موردنیاز در نمایشگاه حضور خواهند داشت.

علاقه‌مندان می‌توانند از 13 تا 22 اردیبهشت‌ماه از آثار برگزیده برترین کارتونیست های جهان با موضوع کتاب در بخش علمی فرهنگی نمایشگاه کتاب تهران، جنب سرای اهل‌قلم بازدید کنند.









[PageVisit]