نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
اخبار کتابخانه ها
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
حاجی‌آباد:
برگزاری مسابقه نقاشی «خلیج فارس» در کتابخانه عمومی الزهراء حاجی‌آباد
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
1396/1/16 چهارشنبه
..
یادداشت شفاهی کتابدار (4)
کتابخانه‌ای با عطر گل‌های بهاری

روند رو به رشد اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی که از دوره جدید در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور آغاز شده، باعث شده روحی دیگر به کتابخانه‌ ما دمیده شود؛ دیگر از برگزاری صرفاً یک مسابقه مکتوب یا برنامه‌ای از سر تکلیف به نشست‌های کاربردی کتاب‌خوان و یا حضور در مدارس و معرفی عناوین ارائه شده در طرح کتاب‌خوان ماه رسیده‌ایم


سال‌ها پیش وقتی در مقطع ابتدایی یکی از اعضای کودک کتابخانه عمومی علامه طباطبایی بودم هرگز فکرش را هم نمی‌کردم که قرار است در سال هایی نزدیک، سرنوشتم با این کتابخانه پیوند بخورد. آشنای قدیمی و همراه روزهای معصومیت و کتاب چند سالی است که بخشی از زندگی‌ام شده و حالا در قامت خانم کتابدار پذیرای کودکانی هستم که روزی یکی از آنها بودم؛ همان دوران پرخاطره تحصیل در مدرسه و روزهای امانت گرفتن رمان‌های فراموش نشدنی. هرگز از یاد نخواهم برد یاد آن روز که کتابِ به امانت گرفته شده را دیر بازپس آوردم و جریمه شدم و ...

می‌گویند مدرسه و دانشگاه خانه‌های دوم دانش‌آموزان و دانشجویان هستند؛ در این صورت کتابخانه نیز خانه سوم من بود؛ خانه‌ای که البته 4 سالی است برایم بار دیگر همان خانه دوم و بلکه خانه نخست شده است.

کتابخانه عمومی علامه طباطبایی به دلیل قرار داشتن در کنار پارکی جنگلی، فضایی بسیار دلنشین دارد. صدای بازی کودکان در پارک به همراه طنین نوای پرندگان و سکوت برخی ساعاتش به همراه بوی خوش انواع و اقسام گل و گیاه ترکیبی ساخته که مجاورتش با کتابخانه موقعیت منحصربه فردی را برای همه اعضا فراهم کرده است.

سال 1395 برای من و کتابخانه عمومی علامه طباطبایی محلات سال پرباری بود. روند رو به رشد اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی که از دوره جدید در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور آغاز شده، باعث شده روحی دیگر به کتابخانه‌ ما دمیده شود؛ دیگر از برگزاری صرفاً یک مسابقه مکتوب یا برنامه‌ای از سر تکلیف به نشست‌های کاربردی کتاب‌خوان و یا حضور در مدارس و معرفی عناوین ارائه شده در طرح کتاب‌خوان ماه رسیده‌ایم. در واقع دید فرهنگی کتابخانه‌ها بسیار گسترده‌ شده و تنوع برنامه‌ها باعث شور و اشتیاق در میان اعضاء نیز شده است. سالی که گذشت اتفاق بسیار ویژه‌ای نیز برای من به همراه داشت و آن چیزی نبود جز انتخاب به عنوان یکی از کتابداران برگزیده سال در مراسم گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار. اینکه اصلاً انتظار چنین افتخار غرورانگیزی را نداشته باشی لذت این دیده شدن و اهمیت به مقام کتابدار را صد چندان می‌کند.

به دلیل سابقه حضور در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همیشه به کار کردن برای این گروه سنی علاقه خاصی داشتم؛ به همین خاطر در مواجهه با اعضای کودک و نوجوان حساسیت و توجه بیشتری دارم. سعی می‌کنم خودم را جای آنها بگذارم و با آنها  همان طور رفتار کنم که اگر به جایشان بودم دوست داشتم با من رفتار کنند. کمک، مشاوره و راهنمایی  به آنها برایم لذت‌بخش‌ترین لحظه کارم در طول روز است.

رتبه نخست پر طرفدارترین برنامه در کتابخانه عمومی علامه طباطبایی را باید به برگزاری کارگاه‌‌های آموزشی اختصاص داد. نشست‌هایی که گه‌گاه خودمان نیز از آن بهره‌های فراوانی می‌بریم. به عنوان مثال برگزاری کارگاهی آموزشی در خصوص مسائل روان‌شناسی توسط یکی از روحانیون دانش‌آموخته روان‌شناسی در کتابخانه یکی از کارگاه‌های موفقی بود که امسال در کتابخانه برگزار کردیم.

برای یک کتابدار به‌روز بودن و مطالعه کردن نکته‌ای کلیدی است. من نیز در این مورد به خصوص همه تلاشم را انجام می‌دهم و حوزه مطالعاتی‌ام را به دلیل تحصیلاتم که با روان‌شناسی مرتبط است همیشه حفظ می‌‎کنم. اما با این همه از خواندن کتاب‌ در گونه ادبیات داستانی نیز غافل نیستم و اتفاقاً در این حوزه هم یک پیشنهاد برای همکارانم دارم. «قیدار» نوشته رضا امیرخانی نویسنده توان‌مند کشورمان کتابی است در سال 95 موفق به خواندنش شدم. قیدار داستانی ایرانی و روایت کننده حکایت مردی با مرام و با برنامه و به طور کل خاص است که با نثری جذاب و خواندنی بسیار پر کشش نیز است. نحوه روایت داستان و اصطلاحات جذاب یکی از ویژگی‌های خاص این کتاب است. بدون تردید قیدار پیشنهادی خوب برای پر کردن چند روز از تعطیلات نورورزی شما خواهد بود.

سال 1395 با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایش گذشت. خدا قوت می‌گویم به تمام همکارانم که در کتابخانه‌های پر شمار عمومی سراسر کشور که می‌دانم مثل همیشه با تلاش‌های بی‌دریغ‌شان در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی زحمات فراوانی کشیدند. برای همه آنها سالی پر از موفقیت آرزوی می‌کنم.

زهرا جوادی

عضو کتابخانه عمومی علامه طباطبایی محلات استان مرکزی


[PageVisit]