نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1395/1/22 یکشنبه
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
حاجی‌آباد:
برگزاری مسابقه نقاشی «خلیج فارس» در کتابخانه عمومی الزهراء حاجی‌آباد
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
1393/12/10 یکشنبه
1396/2/23 شنبه
..
در کتابخانه دکتر جوادی یزد برگزار شد؛
دومین دوره آموزشی قصه‌گویی ویژه کتابداران یزدی

دومین دوره آموزشی قصه‌گویی ویژه کتابداران بخش‌های کودک کتابخانه‌های عمومی استان یزد در کتابخانه دکتر جوادی برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد، رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد با اشاره به برگزاری موفق نخستین دوره آموزشی قصه‌گویی کتابداران در سال گذشته گفت: تلاش فراوانی شد تا فرصت بهره‌گیری از دوره مفید آموزش قصه‌گویی برای سایر کتابداران استان نیز فراهم شود. به همین دلیل، شایسته است همکاران شرکت‌کننده به نحو مطلوب از این دوره بهره‌مند شوند.

وی تصریح کرد: باید تلاش شود نسل آینده به کتابخوانی و مطالعه سوق داده شود. به همین منظور تقویت منابع و شاداب‌سازی فضای بخش کودک کتابخانه‌ها در دستور کار نهاد کتابخانه‌های عمومی قرار گرفته است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان افزود: برگزاری دوره‌های آموزش قصه‌گویی نیز در راستای همین هدف طراحی و اجرا شده است تا کتابداران بخش کودک کتابخانه‌ها، مهارت‌های لازم را برای ارتباط هرچه بهتر با اعضای کودک و نوجوان کسب کنند.

پس از سخنان دوست فاطمی‌ها، دومین دوره آموزشی قصه‌گویی ویژه کتابداران بخش‌های کودک کتابخانه‌های عمومی استان یزد آغاز شد. در این دوره دوروزه با مشارکت کتابدارانی از شهرستان‌های 10‌گانه استان یزد، تکنیک‌های قصه‌گویی و شیوه‌های ارتباط با اعضای کودک از طریق قصه و داستان آموزش داده شد.

مهدی آرایی، مدرس دوره و داور جشنواره‌های بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در روز نخست این دوره آموزشی به تعریف قصه و قصه‌گویی و بیان اهداف قصه‌گویی پرداخت و «بیان» و «لحن» را از ابزارهای مهم در ارائه داستان و جذب مخاطب دانست.

در روز دوم این دوره آموزشی نیز مباحث تخصصی در خصوص زبان بدن در قصه‌گویی و شناخت متن خوب و جذاب، به‌عنوان دو عنصر اصلی و لازم در قصه‌گویی مطرح شد.

در بخش پایانی کارگاه آموزشی قصه‌گویی کتابداران استان یزد، نعیمه جدی و فاطمه توانگر مروستی، دو تن از برگزیدگان کشوری نوزدهمین جشنواره قصه‌گویی کانون پرورش فکری به اجرای قصه‌های منتخب خود پرداختند و کتابداران یزدی نیز به‌صورت عملی با فن‌های قصه‌گویی و چگونگی ارتباط با مخاطب در حین بیان قصه آشنا شدند.

در پایان نیز یک نسخه از کتاب «رازهای قصه‌گویی» نوشته بئاتریس مونته‌رو و ترجمه فرزانه فخریان، به‌تمامی شرکت‌کنندگان دومین دوره آموزشی قصه‌گویی کتابداران استان یزد اهدا شد.

گفتنی است، این دوره دوروزه آموزشی به میزبانی کتابخانه عمومی دکتر جوادی یزد در روزهای 17 و 18 اردیبهشت‌ماه، در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد.
منبع : یزد

 
امتیاز دهی
 
 

[PageVisit]
1396/1/5 شنبه