نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1395/1/22 یکشنبه
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
حاجی‌آباد:
برگزاری مسابقه نقاشی «خلیج فارس» در کتابخانه عمومی الزهراء حاجی‌آباد
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
1393/12/10 یکشنبه
1396/1/8 سه‌شنبه
..
برگزیده کنگره ملی شعر کتاب (1)
محمدمهدی خانمحمدی: زندگی انسان با هر آنچه می خواند، ساخته می‌شود

محمدمهدی خانمحمدی، برگزیده کنگره ملی شعر کتاب گفت: به عقیده من زندگی انسان با هر آنچه او خوانده است، ساخته می‌شود؛ درواقع تفکر، محصول مطالعه کتاب است که به زندگی آدمی سمت‌وسو می‌دهد.


محمدمهدی خانمحمدی از برگزیدگان نخستین کنگره ملی شعر کتاب در بخش کلاسیک، متولد شهریور ۱۳۷۱ است که در کنار تحصیل دانشگاهی در رشته حقوق مشغول تحصیلات حوزوی است.

خانمحمدی در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره نحوه ورود خود به عرصه شعر گفت: من شاعری را مدیون پدرم هستم؛ او که در این حوزه فعالیت می‌کند و مجموعه شعری با عنوان «جلوه حزن» پیرامون حوادث روزهای انقلاب دارد. او در دوران کودکی با خواندن کتاب‌هایی نظیر بوستان و گلستان سعدی مرا به این حوزه علاقه‌مند کردد. بعلاوه، تحصیل در دبیرستان شهید مطهری و آشنایی با آقای سالاری، معلم ادبیات مان، یکی از عوامل مؤثر در افزایش اشتیاق من به ادبیات بود. آقای سالاری کتاب «دستور زبان عشق» قیصر امین پور را به من معرفی کرد؛ این کتاب را بیش از سه بار خواندم و آنجا بود که احساس کردم شاید خودم هم بتوانم مقلدانه چیزهایی بگویم. به‌مرور این احساس درونم بیشتر شد و به‌صورت جدی شعر را دنبال کردم.

این شاعر جوان از انس خویش با کتاب می‌گوید: به‌واسطه رشته تحصیلی و تحصیلات حوزوی، ‌ هم‌نشینی مدام با کتاب توفیقی اجباری برایم محسوب می‌شود؛ اوقات فراغت را نیز با شعر و نوشتن نقد کتاب شعر سپری می‌کنم. بخش اعظم علایق مطالعاتی مرا شعر معاصر، شعر عرب و اشعار قدما تشکیل می‌دهد؛ جدای از دنیای شعر گاهی به حوزه فلسفه هم سری می‌زنم و غرق شدن در آثار شهید مطهری، استاد علی صفائی حائری و علامه طباطبایی از لذت‌های زندگی من است.

خانمحمدی ادامه داد: جدای از کتاب‌های دینی، قرآنی و تفاسیر که سرچشمه زندگی را ارائه می‌دهند و مرجعی هستند برای همه مردم، کتاب‌هایی در مسیر زندگی آدمی قرار می‌گیرد که هدیه آن ارائه نگاهی ویژه است؛ کتاب «نامه‌های بلوغ» استاد علی صفائی حائری برای من ازاین‌دست آثار بوده است؛ این کتاب هدیه دوستی به بنده بود که با مطالعه آن علاقه‌ام به علوم دینی و حوزوی و تحصیل در این حوزه صدچندان شد.

وی در خصوص تأثیر مطالعه بر غنای شعرهایش گفت: ورای شعر، به عقیده من زندگی انسان با هر آنچه او خوانده است، ساخته می‌شود؛ در واقع تفکر محصول مطالعه کتاب است که به زندگی آدمی سمت‌وسو می‌دهد. در خصوص شعر نیز، علاوه بر تأثیر ظاهری و نفوذ زبان و کلام آهنگین آن، گاهی با ارائه تفکر مبنایی جهان‌بینی و نگاه ما را به زندگی تغییر می‌دهد.

برگزیده کنگره ملی شعر کتاب در خصوص تأثیر زبان شعر در فرهنگ‌سازی بیان کرد: به عقیده من فرهنگ ایرانی با شعر گره خورده است؛ امروز با ظهور هنرهای مدرن، شاید در نگاه اول شعر در قیاس با هنرهایی همچون سینما و تلویزیون مخاطب کمتری به خود جذب کند، ‌ اما قطعاً در کیفیت و میزان تأثیرگذاری از آن‌ها پیشی گرفته است؛ بنابراین به اعتقاد من ارائه شعر در قالب اثر مکتوب، ‌ولو اینکه عرضه رسانه‌ای نداشته باشد، تأثیرگذار خواهد بود؛ عرضه رسانه‌ای و تلفیق شعر و ملودی قطعاً بر تأثیرگذاری آن می‌افزاید.

وی در خصوص برپایی کنگره ملی شعر کتاب توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار داشت: پرداختن به موضوع کتاب، ‌در هر شکل و قالبی مفید و مثمر ثمر خواهد بود؛ جدای از هرگونه سلیقه‌ای، مطالعه همواره امری پسندیده بوده است. در تمامی سال‌هایی که به‌صورت حرفه‌ای به فعالیت در حوزه شعر پرداخته‌ام، چنین حرکتی ملی را در این حوزه به یاد نمی‌آورم؛ به عقیده من کنگره ملی شعر کتاب، حرکت فوق‌العاده‌ای بود که به‌خوبی در سطح ملی اطلاع‌رسانی شد.

شعر برگزیده بخش کلاسیک نخستین کنگره ملی شعر کتاب به قلم محمدمهدی خانمحمدی به شرح ذیل است:

برخی کتاب‌های دم نشرند

ازبس‌که کشته‌مرده جنجال‌اند

برخی سکوت کرده و در فکرند

مثل کتاب‌های کهن‌سال‌اند

*

در لحظه‌های سخت زمستانی

یک عده واژه واژه شکوفایی

در حجره‌های ضیق تحجر نیز

یک عده خاک خورده‌ی تنهایی

*

هر کس بنا به آنچه که می‌خواند

یا تازه مانده یا که چروکیده

اندیشه کدام نویسنده

در خاک روح ریشه دوانیده

*

تلفیقی از تصور و تصدیقم

من کیستم؟ هر آنچه که می‌خوانم

تمثیل فکرهای خودم هستم

تلفیقی از فرشته و شیطانم

*

هر کس نوشته است کتابش را

دنیا، کتابخانة عبرت‌هاست

شاید کتاب شعر شدم؛ شاید

نقد کتاب آخر من فرداست


 
امتیاز دهی
 
 

آرشيو
[PageVisit]
1396/1/5 شنبه