نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1395/1/22 یکشنبه
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
حاجی‌آباد:
برگزاری مسابقه نقاشی «خلیج فارس» در کتابخانه عمومی الزهراء حاجی‌آباد
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
1393/12/10 یکشنبه
1396/1/9 چهارشنبه
..
محمدرضا انتظار بقیة الله از 50 سال کتابداری در کتابخانه وزیری یزد می‌گوید
برای کار در کتابخانه به علی محمد وزیری تعهد اخلاقی دادم

من 23 سال است که بازنشست شده‌ام اما ازآنجایی‌که در حال احتضار تعهد اخلاقی به آقای وزیری دادم،‌ به آن وفادارم؛ به‌قدری به این کتابخانه وابسته‌ام که حتی روزهای تعطیل سری می‌زنم و دقایقی را اینجا می‌گذرانم؛ حتی از خدا می‌خواهم که لحظه وداع با زندگی در کتابخانه باشم.


به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محمدرضا انتظار بقیه‌الله،‌ نیم‌قرن مسئول این کتابخانه بوده و این مسئولیت از سوی حجت‌الاسلام علی‌محمد وزیری در سال 1345، درحالی‌که وی جوانی 25 ساله بود، به وی تفویض شد. انتظار بقیه‌الله در معرفی این کتابخانه می‌گوید: کتابخانه وزیری یزد،‌ از کتابخانه‌های معروف ایران، از سال 1348 تاکنون وابسته به آستان قدس رضوی است؛ این کتابخانه در سال 1334 شمسی به همت مرحوم حجت‌الاسلام علی‌محمد وزیری با کتاب‌های شخصی ایشان تأسیس و با استقبال فرهنگ دوستان روزبه‌روز بر تعداد کتاب‌ها افزوده شد. هسته اولیه کتابخانه، 1200 جلد کتاب،‌ متعلق به آقای وزیری بود؛ با پیگیری‌ها و مکاتبات ایشان با مراجع عظام، ناشران،‌ اساتید و دانشگاه‌ها روزبه‌روز بر تعداد کتاب‌ها اضافه می‌شد. در سال 1348 حاج‌آقا وزیری بیمار شدند و دیگر قادر به اداره کتابخانه نبودند، درآمدی هم برای اداره کتابخانه نداشتند؛ لذا برای ادامه حیات کتابخانه تصمیم گرفتند آن را به‌جایی وابسته کنند؛ در سفری که به عتبات عالیات مشرف شدند با توسل به امام حسین (ع)، ‌حضرت عباس (ع) و پس‌ازآن سفر به نجف و توسل به مولا علی (ع) در پی چاره برآمدند؛ همان شب در خواب به ایشان الهام می‌شود که «سید علی‌محمد وزیری کتابخانه‌ات را به آستان قدس رضوی واگذار کن»؛ پس‌ازآن ایشان برای مشورت با علما و مراجع به مدرسه آیت‌الله‌العظمی آقا سید محمدکاظم طباطبایی یزدی می‌روند؛ آنجا عده‌ای از علما خواب او را به پیامی از حضرت علی (ع) تعبیر می‌کنند و عده‌ای می‌گویند که شاه در رأس آستان قدس است و نفوذ و قدرت او ممکن است موجب ارسال کتب این کتابخانه به آستان قدس شود؛ درعین‌حال عده‌ای معتقد بودند که دولت‌ها می‌آیند و می‌روند اما دستگاه‌های وابسته به امام رضا (ع) مادام ماندگار است. لذا پس از بازگشت ایشان تلگرافی به آقای احمد گلچین معانی، مشاور فرهنگی آستان قدس نوشتم و درخواست وقف کتابخانه مشروط به عدم‌تغییر نام و مکان کتابخانه و سایر شرایط را ارائه دادم. بنابراین در تاریخ 12 تیرماه 1348 کتابخانه وزیری با 21 هزار و 267 جلد کتاب خطی و چاپی وقف آستان قدس شد و از آن روز تاکنون زیر نظر مستقیم آستان قدس اداره می‌شود.

انتظار بقیه‌الله ادامه می دهد: پس از وابستگی کتابخانه به آستان قدس، در زمان آقای باقر پیرنیا،‌ استاندار خراسان و نائب التولیه آستان قدس، که مردی بسیار فرهنگ دوست و معارف پرور بود و آقای دکتر احمدعلی رجایی، مدیرکل امور فرهنگی آستان قدس در آن زمان،‌ توجه خوبی به کتابخانه شد و از هر کتابی که منتشر می‌شد،‌ علاوه بر کتابخانه آستان قدس برای کتابخانه وزیری نیز خرید می‌کردند؛ اما پس از آقای پیرنیا ارتباط خیلی خوبی با کتابخانه وزیری برقرار نشد؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله واعظ طبسی به‌عنوان تولیت آستان قدس رضوی منصوب شدند؛ در زمان ایشان خدمات شایانی به کتابخانه وزیری عرضه شد؛ سالن مطالعه ویژه بانوان، دو برابر شدن ظرفیت مخزن کتابخانه، تجهیز کتابخانه به سیستم گرمایشی و ... برخی از خدمات ایشان بود. با افزایش تعداد دانشگاه‌ها و تعداد مراجعین این کتابخانه،‌ از آیت‌الله واعظ طبسی توسعه فضای فیزیکی کتابخانه را خواستار شدم. با تأیید ایشان،‌ در زمانی که آقای محمدرضا اعتمادیان قائم‌مقام آستان قدس بودند، بودجه‌ای برای خرید 6 خانه به‌منظور توسعه فضای کتابخانه در اختیار ما قرار گرفت. عملیات توسعه ساختمان کتابخانه در سال 1379 آغاز و در سال 1388 به پایان رسید؛ علاوه بر این فضایی نیز به تأسیسات و تجهیزات کتابخانه‌ای اختصاص یافت.

وی تأکید می کند: با تغییرات انجام‌شده،‌ زیربنای ساختمان کتابخانه که در ابتدا 700 مترمربع بود، به 6 هزار مترمربع رسید. ‌مخزن کتب خطی، ‌چاپی و چاپ سنگی، نمایشگاه، موزه، سالن آمفی‌تئاتر، سالن مطالعه بانوان و آقایان و تالار مطالعه محققان بخش‌های مختلف این کتابخانه است. در زمان وقف کتابخانه به آستان قدس،21 هزار 267 جلد کتاب در کتابخانه موجود بود که امروز این رقم به عدد 250 هزار جلد کتاب چاپی، 5 هزار جلد کتاب خطی و 6 هزار جلد کتاب چاپ سنگی، 10 هزار مجلد روزنامه، مجله،‌ نشریه و چندین هزار سند شامل مبایه نامه‌ها، وقف نامه‌ها، فرمان‌های سلاطین گذشته می‌رسد؛ همچنین اشیائی قیمتی همچون چینی‌های قدیمی مربوط به 400 سال قبل، ظروف مسی، ‌پارچه‌های قدیمی و ... در بخش موزه نگهداری می‌شود.

مسئول کتابخانه وزیری با اشاره به اینکه کتابخانه با 25 کارمند و حدود 26 هزار عضو از ساعت 7 الی 19:30 به ارائه خدمات می‌پردازد، در خصوص برنامه‌های این کتابخانه گفت: یزد علاوه بر اینکه همواره به دارالعباده معروف بوده است، به داشتن شعرای بزرگی چون فرخی یزدی،‌وحشی بافقی،‌ریاضی یزدی و علاقه به شعر و شاعری نیز شهره است. به درخواست دکتر احمد رجایی و موافقت حاج‌آقا وزیری، انجمن ادبی کتابخانه وزیری در سال 1349 تأسیس شد؛ از آن زمان تا به امروز یکشنبه‌شب‌ها جلسه انجمن ادبی کتابخانه تشکیل می‌شود؛ این انجمن تاکنون 5 رئیس داشته که همگی از دنیا رفتند و در حال حاضر ریاست این انجمن بر عهده دکتر سید محمود الهام‌بخش،‌استاد ادبیات دانشگاه یزد است. مجموعه نفیسی از نسخ خطی و دیجیتال‌سازی آن‌ها، چاپ فهرست نسخ خطی، وجود 160 قرآن خطی، برپایی نمایشگاه‌های کتاب، برگزاری ‌جشنواره خوشنویسی رضوی و ... تنها بخشی از دارایی‌های ارزشمند و فعالیت‌های این کتابخانه است که به معرفی آن به‌عنوان کتابخانه برتر مشارکتی منجر شد.

وی با اشاره به وجود کتاب «مجمع الجواهر» در کتابخانه وزیری، در خصوص این اثر گفت: حاج‌آقا وزیری دفتری تهیه کرده بودند که همواره همراهشان بود و خدمت هر یک از علما،‌بزرگان، مراجع تقلید و اندیشمندان که می‌رسیدند از ایشان درخواست می‌کردند شرحی به یادگار بنویسند؛ هر برگ از این کتاب به دست خط یکی از علما و عکس ایشان مزین است؛ نفیس‌ترین دست‌نوشته این کتاب، ‌اثر امام خمینی (ره) به تاریخ 11 جمادی‌الاول 1363 هجری قمری است.

انتظار بقیه‌الله که خاطرات شیرین بسیاری از نیم‌قرن حضور در کتابخانه وزیری دارد با اشاره به بخشی از آن‌ها می گوید: در ابتدای حضور من در کتابخانه، حاج‌آقا وزیری مرا نزد آقای دکتر ایرج افشار،‌ رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، برای گذراندن دوره آموزشی فرستادند و بعدازآن من برای سر و سامان دادن به کتابخانه برگشتم. در تمامی این سال‌ها همواره اخلاق، ادب و احترام را سرلوحه کار خود قرار داده و سعی کردم خاطراتی به‌یادماندنی برای آنان به‌جا بگذارم؛ حالا پس از سال‌ها گاه‌گاه مراجعینی سراغ مرا می‌گیرند که سال‌های نوجوانی خود را اینجا سپری کرده‌اند و امروز پزشک،‌معلم و مهندس بازنشسته شده‌اند. من 23 سال است که بازنشست شده‌ام اما ازآنجایی‌که در حال احتضار تعهد اخلاقی به آقای وزیری دادم،‌ به آن وفادارم؛ به‌قدری به این کتابخانه وابسته‌ام که حتی روزهای تعطیل سری می‌زنم و دقایقی را اینجا می‌گذرانم؛ حتی از خدا می‌خواهم که لحظه وداع با زندگی در کتابخانه باشم.


 
امتیاز دهی
 
 

آرشيو
[PageVisit]
1396/1/5 شنبه