نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1395/1/22 یکشنبه
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
حاجی‌آباد:
برگزاری مسابقه نقاشی «خلیج فارس» در کتابخانه عمومی الزهراء حاجی‌آباد
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
1393/12/10 یکشنبه
1396/1/15 سه‌شنبه
..
با کتابخانه های برگزیده نهاد (2)
عشق به کتاب و مطالعه؛ همه دارایی یک کتابدار است

مسئول کتابخانه روستایی برگزیده کشور در سال 95 گفت: برنامه‌ریزی برای اجرای فعالیت متنوع در کنار تبلیغات محیطی، کتابخانه را به کانونی مفید برای اهالی منطقه تبدیل کرده است.


به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ایام گرامیداشت کتاب،‌کتابخوانی و کتابدار در سال 1395 با معرفی کتابخانه‌های عمومی برگزیده کشور از سوی نهاد کتابخانه‌ها همراه بود؛ از بین 18 پرونده مربوط به کتابخانه‌های روستایی نهادی، کتابخانه عمومی جاجرود در استان تهران به‌عنوان کتابخانه روستایی برگزیده، معرفی شد.

کتابخانه عمومی جاجرود واقع در روستای خسروآباد جاجرود استان تهران، اردیبهشت 1393 افتتاح و از مردادماه همان سال آغاز به کار کرد. سیده عاطفه موسوی، با تخصص کتابداری از 22 مردادماه 1393 به‌عنوان مسئول و تنها کتابدار این کتابخانه فعالیت می‌کند.

موسوی در معرفی این کتابخانه می گوید: کتابخانه خانه دوم من است که مجهز به بخش‌های مخزن، امانت،‌ مرجع، نشریات،‌ دیداری و شنیداری،‌ کودک، تازه‌های کتاب و سالن‌های مطالعه ویژه بانوان و آقایان است؛ در مجموع از طریق این کتابخانه 7 هزار و 384 نسخه کتاب، 40 منبع دیداری شنیداری و 28 عنوان نشریه به ساکنین منطقه عرضه شده است.

وی ادامه می دهد: فضای دل‌نشین کتابخانه، زیباسازی محوطه در قالب کاشت گل و گیاه،‌ ایجاد حوض و آب‌نما و زمین سنگ‌فرش حیاط کتابخانه از جاذبه‌های بصری کتابخانه ماست که در جذب مخاطب تأثیرگذار است. علاوه بر این به‌روز بودن منابع کتابخانه‌ای، پاسخگویی به نیاز اطلاعاتی کاربران، انجام برنامه‌های فرهنگی و مناسبتی و برگزاری کلاس‌های آموزشی به‌منظور علاقه‌مند کردن کاربران به محیط کتابخانه، با هدف جذب مخاطب به کتابخانه و ترویج فرهنگ کتابخوانی انجام می‌شود.

موسوی با ارائه توضیحاتی پیرامون شیوه برگزاری کلاس‌های آموزشی می گوید: کلاس‌های قرآن، مشاوره، نقاشی و ... خلاقیت برای خردسالان از کلاس‌های پرطرفدار کتابخانه است؛ در ابتدای برگزاری کلاس‌های نقاشی و طراحی، کلاس‌ها به مدت 2 ماه به‌صورت رایگان برگزار می‌شد؛ تابستان 94 هم رئیس محترم شورای اسلامی روستای خسروآباد،‌ هزینه این کلاس‌ها را به مدت 3 ماه تقبل کرد؛ برقراری چنین تسهیلاتی ضمن اینکه در شناساندن یک کتابخانه تازه تأسیس کمک می‌کند، همواره برای مخاطب گیرایی داشته است. علاوه بر این ایجاد کانون ادبی، ‌نشست‌های قصه‌گویی، جمع خوانی و نشست‌های کتاب‌خوان نیز کمک قابل‌توجهی به جذب مخاطب کرده است. برنامه‌ریزی برای برگزاری برنامه‌هایی از این قبیل در کنار تبلیغات محیطی همچون توزیع کارت ویزیت و بروشور،‌ کتابخانه را به کانونی مفید برای اهالی منطقه تبدیل کرده است.

وی اضافه می کند: با توجه به اینکه کتابخانه جاجرود در همسایگی دبستان زهره حسابی و دبستان حضرت قمر بنی‌هاشم (ع) قرار دارد، طبق تعامل از پیش انجام‌شده مابین کتابخانه و این مدارس،‌ مقرر شد کودکان این مدارس ساعت مطالعه خود را در کتابخانه سپری کنند؛ بنابراین در هر کلاس یک نماینده به‌عنوان کتابدار،‌ رابط بین کتابخانه و مدرسه برای انجام برنامه‌ها حضور دارد. به‌این‌ترتیب کودکان و نوجوانان مشتری دائمی کتابخانه ما هستند و قفسه تازه‌های کتاب اولین بخشی است که به سراغ آن می‌روند.

موسوی ادامه می دهد: ساکنان این منطقه از سطح سواد و فرهنگ بالایی برخوردارند و اهمیت کتابخوانی را درک می‌کنند؛ در سالی که گذشت یکی از ساکنان منطقه کتابخانه شخصی خود را به ما هدیه کرد. همچنین در مدت دو سالی که از عمر کتابخانه ما می‌گذرد، 417 عضو جذب کتابخانه شده‌اند و میزان امانت حدود هزار الی 1200 نسخه کتاب در هر ماه است. ناگفته نماند که عضو کودک ما در گروه سنی 8 الی 12 سال نیز، به‌عنوان کتابخوان برتر استان معرفی شد.

مسئول کتابخانه جاجرود در توصیف شغل یک کتابدار می‌گوید: کتابداری، واقعاً عشق می‌خواهد تا بتوانی در کنار تمامی مشکلات، ‌زیبایی‌های مسیر را هم ببینی و برای ساختن مناظری دل‌نشین‌تر و مسافرانی مشتاق‌تر تلاش کنی؛ اینکه باوجود امکان انتقال به کتابخانه‌ای دیگر، هر روز مسیری طولانی از منزل تا کتابخانه طی کنی، حاصلِ چیزی جز عشق نیست؛ مردم این روستا به‌قدری با محبت هستند که من به حضور در این کتابخانه و دیدارشان انس گرفته‌ام و تمامی تلاشم را بر رشد بیش‌ازپیش این منطقه معطوف خواهم کرد.

وی ادامه می دهد: کار در چنین محیطی آرامش‌بخش بوده و افزایش رضایتمندی را به دنبال دارد؛ یادم می‌آید روزی در کلاس نویسندگی،‌ از بچه‌ها خواستیم نامه‌ای با مضمون کتابخانه و کتابدار به من بنویسند؛ نامه‌ها و نقاشی‌های آنان حکایتگر رضایت و علاقه‌مندی آنان بود؛ رضایت و خشنودی آنان، بیش از هر چیز برای ادامه کار به من انرژی و اشتیاق می‌دهد و خدا را به خاطر ارزانی این موهبت همواره شکر گذارم.


 
امتیاز دهی
 
 

آرشيو
[PageVisit]
1396/1/5 شنبه