نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1395/1/22 یکشنبه
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
حاجی‌آباد:
برگزاری مسابقه نقاشی «خلیج فارس» در کتابخانه عمومی الزهراء حاجی‌آباد
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
1393/12/10 یکشنبه
1396/1/21 دوشنبه
..
یادداشت شفاهی کتابدار (6)
تماشای غرورانگیز کودکان در بخش کودک کتابخانه

مهم‌ترین اتفاق در کتابخانه عمومی سیدجواد افصح هجری رفسنجان در سال 1395 بدون تردید افتتاح بخش نابینایان بود. پایگاه کوچک و صمیمانه‌ای که در همین زمان کوتاه با استقبال خوبی از سوی نابینایان و کم‌بینایان شهرستان مواجه شده است.


10 سالی از پایان تحصیلات دانشگاهی‌ام گذشته بود و یافتن کاری درخور تبدیل به یکی از دغدغه‌های همیشگی‌ام شده بود. هیچ وقت گمانش را نمی‌کردم که در آن روزهای جستجو و انتظار این یار مهربان باشد که دستم را بگیرد و یکبار دیگر وفاداری‌اش را نشانم دهد. گام نخست را برای آغاز راه شیرین زندگی‌ام و ورود به دنیای کتاب‌ها سال 1378 برداشتم. با ثبات‌ترین همدم‌هایم در آن روزها قفسه‌های فلزی بودند که به قاعده چهار متری ارتفاع‌شان تا سقف کتاب‌ها در آنها قرار داشتند. تا چشم کار می‌کرد ردیف کتاب‌ها بود و از فرش تا عرش کتاب در آنها چیده شده بود. قرار بر آن شده بود که به صورت کارآموز شش ماهی را بدون حقوق طریقت کتابداری بیاموزم و رسم عاشقی مشق کنم.

از آن روزهایی که کودکم را به پشتم می‎بستم و به کتابخانه می‌آوردم و همراه با او کارهایم را انجام می‌دادم تا روزهایی که عاشق‌ کتابداری شدم روزهای پر فراز و نشیبی را سپری کردم. کمتر از دو سال بعد من مسئول کتابخانه شده بودم و باید تمام آنچه آموخته بودم را در وظیفه‌ای جدید به کار می‌بستم. پس نباید فرصت را از دست می‌دادم؛ همین شد که در مدت کوتاهی تغییرات متنوعی در کتابخانه انجام دادم. سامان‌دهی از برگه‌دان کتابخانه آرشیو نشریات کتابخانه شروع شد و به ورود نخستین رایانه کتابخانه رسید.

اکنون که از یک سو به آن شروعِ نخست نگاه می‌کنم و از دریچه دیگر احوالات کتابخانه در سال‌های اخیر را می‌نگرم وضعیت را به کل دگرگون شده می‌یابم. به عنوان مثال در همین دو سالی که گذشته است حال کتابخانه ما بسیار خوب است و کارها نظم و سامان خود را یافته است.

مهم‌ترین اتفاق در کتابخانه عمومی سیدجواد افصح هجری رفسنجان در سال 1395 بدون تردید افتتاح بخش نابینایان بود. پایگاه کوچک و صمیمانه‌ای که در همین زمان کوتاه با استقبال خوبی از سوی نابینایان و کم‌بینایان شهرستان مواجه شده است. حالا روشندلان رفسنجانی هرازچندگاهی در کتابخانه گردهم می‌آیند و از کتاب می‌گویند و راز دلداری آن را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.

خاطره‌انگیز ترین روز کاری‌ام در سالی که سپری شد نیز بی ارتباط با بخش نابینایان کتابخانه نبود. روزی که برای کمک و پیدا کردن کاری مناسب برای یکی از اعضای عیالوار این بخش از ابتدای ساعت کاری تا ظهر تمامی ادارات و سازمان‌های شهر را جستجو کردم. کنکاشی که ره به جایی نبرد و مشکلی که همچنان پابرجاست.

دیدن کودکانی که به همراه مادرانشان به بخش کودک کتابخانه می‌آیند و از برنامه‌هایی که در این بخش در نظر گرفته شده استفاده می‌کنند، شیرین‌ترین تصویری است که هر روز در کتابخانه می‌بینم و احساس غرور می‌کنم که چنین بخشی در کتابخانه‌مان داریم. یادم می‌آید مدت‌ها پیش که به دلیل گرمای زیاد هوا در تابستان این بخش فعالیت کمتری داشت با اداره کل مکاتباتی انجام دادیم و در کوتاه‌ترین زمان ممکن سیستم سرمایشی به کتابخانه رسید و از آن زمان تاکنون بخش کودک کتابخانه عمومی سیدجواد افصح هجری با قدرت تمام پذیرای برنامه‌های متنوع فرهنگی از کودکان و نوجوانان رفسنجانی است.

اگر بخواهم موفق‌ترین و پر رونق‌ترین برنامه کتابخانه در سال 95 را نام ببرم، بی‌درنگ باید به کلاس‌های قصه‌گویی و شعر برای کودکان اشاره کنم. با توجه به محدودیت‌هایی که در مدارس برای برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی وجود دارد، برگزاری این برنامه با استقبال بسیار خوب اعضای کودک کتابخانه مواجه شد و همین نیز موجب شد این  کلاس‌ها در میان سایر برنامه‌های کتابخانه در صدر قرار گیرد.

از آنجا که منزل من به کتابخانه بسیار نزدیک است و زمانی بیشتر از 2 دقیقه برای رفت و آمد نیاز ندارم یکی از نخستین برنامه‌هایم در بازگشت به خانه مطالعه کتاب است و این را موهبتی بزرگ می دانم. هرچند شب‌ها و قبل از خواب نیز بخش دوم مطالعه روزانه‌ام یکی از برنامه‌های ثابت و همیشگی‌ام است.

حالا که صحبت از همکارانم در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور شد، مایلم به آنها بابت زحماتشان در سالی که گذشت خسته نباشید بگویم. امیدوارم دست در دست یکدیگر بتوانیم در سال جدید نیز با خدمت‌رسانی به اعضاء، اسباب رضایت آنها را فراهم و باعث اعتلای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور شویم.

زهره تقوی رفسنجانی
مسئول کتابخانه عمومی سیدجواد افصح هجری رفسنجان


 
امتیاز دهی
 
 

آرشيو
[PageVisit]
1396/1/5 شنبه