نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1395/1/22 یکشنبه
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
حاجی‌آباد:
برگزاری مسابقه نقاشی «خلیج فارس» در کتابخانه عمومی الزهراء حاجی‌آباد
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
1393/12/10 یکشنبه
1396/1/15 سه‌شنبه
..
یادداشت شفاهی کتابدار (3)
وقتی یک عضو به کتابخانه بر می‌گردد؛ یعنی کتابدار کارش را خوب انجام داده است

تاثیرگذار بودن برای یک عضو، جانِ کلام و غایتی است که هر کتابدار در پی انجامش است. وقتی او بار دیگر به کتابخانه باز می‌گردد و شوقش فزونی می‌یابد؛ این یعنی که کتابدار بخش مهمی از کارش را درست انجام داده است. آنگاه است که رضایت شغلی همچون همای سعادت بر شانه‌های کتابدار می‌نشیند.


وقتی متوجه شدم همکارم نمی‌آید و نشست هفتگی قصه‌گویی با کودکان را باید برگزار کنم فکرش را هم نمی‌کردم دنیای پاک و مهربان کودکان آنقدر بی‌آلایش باشد. وقتی برنامه شروع شد آشکارا می‌دیدم که برخی از بچه‌ها تمایلی برای نشستن و گوش دادن به داستانی که می‌خواستم بخوانم را ندارند؛ همین، تردیدها و نگرانی‌های مرا افزایش می‌داد اما چاره‌ای نداشتم جز آنکه به کارم ادامه دهم و امیدوار باشم که کار کمی مطلوب‌تر پیش برود. در میانه خواندن بودم و به قول معروف حسابی گرم شده بودم که سرم را کمی بالا آوردم و نگاهی به اطراف کردم. می‌خواستم زیرچشمی میزان توجه‌شان به قصه را نظاره کنم. همه در هر جایی که نشسته بودند، سخاوتمندانه تمامی توجه‌شان را به من هدیه داده بودند و مشتاقانه هوش و حواس‌شان را به دنیای کودکانه قصه داده بودند. می‌دانستم که این قصه و قصه‌هایی که شنیده یا می‌خواستند در آینده بشنوند در شکل‌دهی دنیای‌ فکری‌شان تعیین کننده خواهد بود. آنها هچون براده‌های آهنی که گرداگرد آهن‌ربا هستند مسحور قصه شده بودند و مگر نه اینکه جاذبه و اعجاز قصه و داستان و کتاب نیز همین است.

تاثیرگذار بودن برای یک عضو، جانِ کلام و غایتی است که هر کتابدار در پی انجامش است. وقتی او بار دیگر به کتابخانه باز می‌گردد و شوقش فزونی می‌یابد؛ این یعنی که کتابدار بخش مهمی از کارش را درست انجام داده است. آنگاه است که رضایت شغلی همچون همای سعادت بر شانه‌های کتابدار می‌نشیند.

کتابخانه عمومی الغدیر سومین کتابخانه‌ای است که تجربه خدمت در آن را پیدا کرده‌ام. کتابخانه‌های کوچک‌تر و محلی به دلیل محدودیت در مکان و مراجعین ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ در سوی دیگر کتابخانه‌های اصلی و بزرگِ شهرها نیز مختصات خاص خود را دارند که به عقیده من «مهارت‌های رفتاری کتابدار» مهم‌ترین نکته‌ آن است. شاید چنین دلایلی باعث می‌شود نوع برنامه‌های پر طرفدار در هر کتابخانه با کتابخانه دیگر متفاوت باشد. در کتابخانه الغدیر نیز نظایر این برنامه‌ها در سلسله نشست‌های نقد و بررسی کتاب که عمدتاً برای بانوان خانه‌دار برگزار می‌شود، وجود دارد. فضایی به شدت کارگشا و آموزش محور که در آن کتاب خوانده شده در طول هفته توسط خود اعضاء و گاهی یک کارشناس نقد و بررسی می‌شود. یک تمرین ارتباطی در محیطی اجتماعی با اتمسفری فرهنگی.

برگزاری برنامه‌های متنوع و خدمات‌دهی به اعضاء مقدماتی نیاز دارد که اسباب آن در سال‌های اخیر به بهترین نحو تأمین شده است. بخش‌های کودک شکوفا و تأسیسات کم‌نقص شده‌اند. احترام و رابطه صمیمانه‌ای میان کتابداران و مسئولان نهادینه شده و نیازها به حداقل رسیده‌اند. همه اینها دلیلی هستند برای گذراندن سالی خوب و رضایت‌بخش در کتابخانه.

عادت من در مطالعه شاید کمی عجیب به نظر بیاید اما اشتیاق به کتاب خواندن شاید اصلی‌ترین دلیل آن باشد. اغلب دو یا سه کتاب را به صورت همزمان مطالعه می‌کنم. با این روش هر روز با توجه به تمایل و حس و حالم یکی را انتخاب و می‌خوانم. بعد از چند مدت هم به صورت تقریباً همزمان مطالعه چند کتاب را تمام می‌کنم. یکی از عناوینی که با این شیوه در سال 1395 خواندم، کتاب «من پیش از تو» نوشته جوجو مویس و ترجمه مریم مفتاحی بود. داستانی درباره زندگی پسری جوان که به خاطر حادثه‌ای دچار معلولیت می‌شود و کتاب روایت مواجهه او و اطرافیانش با موقعیت جدیدش است. این کتاب آنقدر جذاب بود که هر بار که به سراغش می‌رفتم کمتر از 50 صفحه‌ آن را نمی‌خواندم. این کتاب به ما چگونگی اهمیت به معلولان و ادا کردن سهم اجتماعی خودمان در مقابل آنها را می‌آموزد. به قول یکی از منتقدان ادبی روزنامه نیویورک‌تایمز: «وقتی این رمان را تمام کردم، نمی‌خواستم آن را نقد کنم؛ می‌خواستم دوباره آن را بخوانم.»

سال 1396 پیش روی ما کتابداران است و من برای همه همکارانم سالی خوب آرزو می‌کنم. مشکلات در کتابخانه‌ها کمابیش وجود دارد اما آنچه باعث می‌شود یک کتابدار کارش را در کتابخانه خوب انجام دهد و همیشه پر انگیزه و ساعی باشد؛ باور این نکته است که رضایت خدا بر هر چیز ارجح است.

 

زهرا کمالی

کتابدار کتابخانه عمومی الغدیر خمینی‌شهر اصفهان


 
امتیاز دهی
 
 

آرشيو
[PageVisit]
1396/1/5 شنبه