نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1395/1/22 یکشنبه
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
حاجی‌آباد:
برگزاری مسابقه نقاشی «خلیج فارس» در کتابخانه عمومی الزهراء حاجی‌آباد
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
1393/12/10 یکشنبه
1396/1/23 چهارشنبه
..
یادداشت شفاهی کتابدار (7)
کتابخانه مستوره کردستانی مجموعه‌ای فرهنگی در قلب شهرستان بوکان است

کتاب‌های داستانی می‌توانند انتخابی اثرگذار برای کودکان و نوجوانان عضو در کتابخانه‌های عمومی باشند؛ چه آنکه در ادبیات می‌توان نکات فراوانی برای چگونه بهتر زیستن آموخت.


«گاهی کتاب‌ها گم می‌شدند، بسیاری از عناوین در برگه‌ها ثبت نمی‌شدند، کتابخانه بیشتر قرائت‌خانه بود و برنامه‌های جانبی آنقدر کم‌رمق بودند که کمتر عضوی را ترغیب به حضور در آنها می‌کرد.» اینها بخشی از احوالات و مخاطرات روزهایی است که برای نخستین بار به عنوان کتابدار در کتابخانه مشغول به کار شدم. حالا بیشتر از 7 سال از آن ایام می‌گذرد و اگر از اوضاع و احوال کتابخانه‌ها در سال‌های اخیر می‌پرسید من روایتی دیگر برای تعریف کردن دارم. نشست‌های کتاب‌خوان آنقدر مرتب و با استقبال اعضاء و تمامی علاقه‌مندان به کتاب برگزار می‌شود که دیگر به جزئی از برنامه‌های ثابت‌مان در کتابخانه تبدیل شده، نشست‌های معرفی و نقد و بررسی کتاب نه صرفاً مخصوص یک گروه سنی بلکه برای تمامی اقشار و سنین برگزار می‌شوند، مدارس گه‌گاه میزبان ما و کتاب‌هایی که به دانش‌آموزان معرفی می‌کنیم هستند و پویانمایی و نماهنگ‌های ترویجی مختلفی برای اعضاء ساخته می‌شوند. بخش‌های ویژه کودک و تصاویر و تابلوهای محیطی نیز در گوشه و کنارِ داخل و خارج کتابخانه چشم‌نوازی می‌کنند. خلاصه اگر از احوالات ما می‌پرسید باید بگوییم شکر خدا همه چیز به سامان و همه همکاران سخت مشغول کارند.

کتابدار هم مثل همه ممکن است یک روز سرحال نباشد. اما وقتی مواجهه‌ات با پویندگان دانش و آینده‌سازانی باشد که می‌دانی کوچک‌ترین تاثیرگذاری‌ات در آنها تعیین کننده است داستان کمی متفاوت می‌شود. دیگر یک لحظه را نیز نباید از دست داد و نشاط و شادابی را باید به سرعت در روح خویشتن تزریق کرد تا کتابخانه و مراجعینش از پرتو آن بی‌نصیب نمانند.

چه زیبا سروده است مولانا جلال‌الدین بلخی که: «چونکه با کودک سر و کارت فتاد / هم زبان کودکی باید گشاد» این بیت می‌تواند همچون کلیدی رهگشا برای هر کتابدار باشد. در سال‌هایی هستیم که کودکان و نوجوانان یکی از اصلی‌ترین مراجعین در بیشتر کتابخانه‌های عمومی در نقاط مختلف کشور هستند؛ پس چاره‌ای جز آشنا شدن با دنیا و نیازهایشان و پیدا کردن راهی مطلوب برای برقراری رابطه‌ای بهتر با آنها نیست.

از طرفی گفته‌اند ادبیات پایه‌های تمدن است. از سوی دیگر نیز یکی از عناوینی که همیشه مورد توجه و جزئی از علاقه‌مندی‌های این دو گروه سنی است ادبیات داستانی و مشخصاً «رمان» است. در یک راهنمایی مطلوب در این حوزه باید پیش‌تر مطالعاتی مبسوط داشت. کتاب‌های داستانی می‌توانند انتخابی اثرگذار برای کودکان و نوجوانان عضو در کتابخانه‌های عمومی باشند؛ چه آنکه در ادبیات می‌توان نکات فراوانی برای چگونه بهتر زیستن آموخت.

با اینکه نمی‌توان در سال‌های اخیر رشد فزاینده حضور کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌های عمومی را انکار کرد اما این بدان معنا نیست که سایر گروه‌های سنی کمتر به کتابخانه‌های عمومی مراجعه می‌کنند. دانشجویان مثل سابق همچنان طیفی دیگر از مراجعین به کتابخانه را شامل می‌شوند. بارها پیش آمده که در پیدا کردن مطالب مورد نیازشان، در تهیه مقالات و پایان‌نامه‌هایشان به آنها کمک و در حد بضاعت راهنمایی‌شان کنم.

حالا که از ادبیات داستانی سخن به میان آمد باید اعتراف کنم من نیز به شدت در مطالعاتم به این ژانر علاقه‌ دارم. به همین خاطر پیشنهادم برای این روزهای بهاری کتابی در همین حوزه است. «دشمن عزیز» نوشته جین وبستر داستانی است که در قالب نامه‌نگاری‌های یک شخصیت پیش می‌رود. کتاب در بخش‌هایی خواننده را متأثر و گاهی نیز لبخند را برای لحظاتی بر لبانش می‌نشاند. با این کتاب ما از نزدیک به زندگی کودکان بی‌سرپرست می‌رویم و با رنج‌ها و کمبودهای آنان آشنا می‌شویم. «دشمن عزیز» می‌تواند یک انتخاب خوب و دلچسب برای مطالعه نوروزی هر کتابدار باشد.

کتابخانه عمومی مستوره کردستانی مجموعه‌ای فرهنگی در قلب شهرستان بوکان است. باور داریم که باید دست در دست یکدیگر به سوی هدفی مقدس و بزرگ حرکت ‌کنیم و برای انجام وظایف‌مان عاشقانه گام برداریم. شاید به همین خاطر است که هرگز فراموش نخواهیم کرد که رسیدن به هر موفقیتی تنها در سایه همدلی و تلاش تیمی ما محقق خواهد شد.

پروین عبدالله‌زاده

کتابدار کتابخانه عمومی مستوره کردستانی بوکان استان آذربایجان‌غربی


 
امتیاز دهی
 
 

آرشيو
[PageVisit]
1396/1/5 شنبه