نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1395/1/22 یکشنبه
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
حاجی‌آباد:
برگزاری مسابقه نقاشی «خلیج فارس» در کتابخانه عمومی الزهراء حاجی‌آباد
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
1393/12/10 یکشنبه
1396/1/21 دوشنبه
..
با کتابخانه‌های برگزیده نهاد (4)
کتابخانه مانند یک موجود زنده و پویا است

مسئول کتابخانه برگزیده کشور در سال 95 گفت: کتابخانه مرکزی ارومیه، بزرگترین مرکز اشاعه اطلاعات استان، پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی تمامی گروههای سنی و گروههای خاص را سرلوحه کار خود قرارداده است.


به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ایام گرامیداشت کتاب،‌کتابخوانی و کتابدار در سال 1395 با معرفی کتابخانه های عمومی برگزیده کشور از سوی نهاد کتابخانه ها همراه بود؛ از بین 40 پرونده مربوط به کتابخانه های نهادی، کتابخانه مرکزی ارومیه واقع در استان آذربایجان به عنوان کتابخانه برگزیده معرفی شد.

این کتابخانه خرداد ماه سال 1390 با زیربنای 8500 مترمربع در 4 طبقه احداث و توانست به عنوان یکی از مهمترین مراکز فرهنگی در سطح شهرستان ارومیه باشد

کتابخانه مرکزی ارومیه با مدیریت نرگس فرح بخش و 27 کتابدار که 13 تن از آنان دارای تحصیلات تخصصی در رشته کتابداری و اطلاع رسانی هستند، اداره می شود.

فرح‌بخش، مسئول کتابخانه مرکزی ارومیه در خصوص موقعیت و امکانات این کتابخانه اظهار داشت: کتابخانه مرکزی ارومیه که از نظر دسترس‌پذیری در نقطه مطلوبی از شهر واقع است، پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی تمامی گروه‌های سنی و گروه‌های خاص را سرلوحه کار خود قرار داده و با این نگاه بخش‌های مختلفی در این کتابخانه شکل گرفته است. مخزن باز و بخش‌های مرجع، کودک، نابینایان، ناشنوایان، منابع دیداری و شنیداری،کافی‌نت، نسخ خطی و بخش اهل‌قلم تنها بخشی از امکانات این کتابخانه است. بخش مرجع، با 6 هزار منبع از بخش‌های مورد استقبال دانشجویان، دانش آموزان و پژوهشگران است که بخش‌های دیداری و شنیداری و نشریات (با 162 عنوان نشریه و 13 عنوان روزنامه سراسری) زیرمجموعه آن محسوب می‌شوند. همچنین بخش پژوهشگران، ویژه پژوهشگران و اهالی قلم طراحی ‌شده تا امکان مطالعه و تحقیق با آرامش لازم برای ایشان فراهم شود. تسهیلات ویژه این بخش دسترسی به اینترنت پرسرعت و بانک‌های اطلاعاتی دانشگاه ارومیه است. بخش اینترنت نیز در دو بخش خواهران و برادران دایر شده و هم‌زمان 20 نفر می‌توانند به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند. علاوه بر این کتابخانه به اینترنت بی‌سیم (wireless) نیز مجهز است. بخش کودک کتابخانه با 9 هزار جلد کتاب کودک، فضایی جذاب و خاطره‌انگیز را در گوشه دنجی از کتابخانه برای کودکان فراهم کرده و در کنار امانت کتاب، کودکان با شرکت در کلاس‌های آموزشی، جلسات قصه‌گویی، مسابقات نقاشی و کتابخوانی، نمایش فیلم، جمع خوانی و نشست‌های کتاب‌خوان فضای متفاوتی را تجربه می‌کنند. بخش ناشنوایان نیز در دل بخش کودک قرار دارد؛ این بخش با داشتن 700 نسخه کتاب و 50 نفر عضو به ارائه خدماتی همچون ساده‌سازی کتاب می‌پردازد؛ مسئول بخش کودک کتابخانه که با زبان اشاره آشناست،‌ در استقبال کودکان از این بخش بسیار مؤثر بوده است. بخش کم‌بینایان و نابینایان،‌ بخش دیگری از این کتابخانه است که با داشتن بیش از 5 هزار عنوان کتاب گویا، شش‌صد نسخه کتاب بریل و تجهیزات مخصوص نابینایان به روشندلان در سراسر استان خدمات ارائه می‌دهد. این بخش که پس از گذشت 4 سال از آغاز به کار کتابخانه افتتاح شد، با انجام فعالیت‌هایی همچون برگزاری کلاس‌های آموزشیِ مورد تقاضای روشندلان و تولید کتب گویایِ موردنیاز اعضا، به جایگاه خوبی در بین مخاطبان دست یافته است.

فرح‌بخش از ایجاد بخشی به نام «اهل‌قلم» در این کتابخانه یادکرد و در معرفی آن گفت: آثار نویسندگان استان در قفسه‌هایی مخصوص و با الصاق مختصری از سرگذشت مؤلفان در بخشی با عنوان «اهل‌قلم» گردآوری شده است. همچنین بخش نسخ خطی با 149 عنوان نسخه خطی، 378 عنوان نسخه چاپ سنگی و 126 عنوان نسخه سربی از بخش‌های پرمخاطب این کتابخانه است؛ این منابع اسکن و دیجیتال‌سازی شده و قابل‌استفاده برای پژوهشگران و علاقه‌مندان هستند.

بخش مخزن، امانت و ثبت‌نام، فروشگاه و نمایشگاه دائمی کتاب، سالن آمفی‌تئاتر، سالن جلسات استاد شهریار و کارگاه آموزشی از دیگر بخش‌های این کتابخانه است؛ همچنین دفتر انجمن خیرین کتابخانه ساز استان نیز در کتابخانه مستقر است.

مسئول کتابخانه برگزیده سال 95 در خصوص وضعیت فعلی شاخص‌های کتابخانه‌ای گفت: کتابخانه مرکزی ارومیه با 145 هزار نسخه کتاب، دارای 9 هزار و 86 عضو بوده و به‌طور متوسط ماهانه 12 هزار جلد کتاب به امانت می‌رود. هر عضو می‌تواند به‌صورت هم‌زمان 5 جلد کتاب را به مدت 14 روز امانت بگیرد و در صورت نیاز یک‌بار تمدید کند. امکان تمدید و رزرو تلفنیِ کتاب نیز در این بخش فراهم است. در نیمه آغازین سال ساعات کاری کتابخانه 8 الی 19 و در نیمه دوم از ساعت 8 الی 18 است؛ ناگفته نماند که افزایش ساعات کار کتابخانه از مطالبات مهم و پرتکرار اعضای این کتابخانه است.

وی با ابراز رضایتمندی از استقبال اعضا، مواردی همچون معماری، طراحی داخلی و شاداب سازی فضا، تنوع بخش‌ها با توجه به نیاز اطلاعاتی گروه‌های مختلف کاربران، نیروی انسانی علاقه‌مند و توانمند، تجهیزات به‌روز کتابخانه‌ای، سرعت و کیفیت خدمت‌رسانی و ... را به‌عنوان نقاط قوت این کتابخانه نام برد.

فرح‌بخش با تبیین رویکرد گروه مدیریت و همکاران کتابخانه در طراحی برنامه‌ها و خدمات،‌ اظهار داشت: به اعتقاد من در حال حاضر،‌ دو خلأ عمده در کار کتابخانه‌های عمومی وجود دارد؛ نخست عدم آشنایی عموم با کتابخانه و رسالت آن است؛ لذا برای رفع این معضل،‌ لازم است برنامه‌های کتابخانه‌ای با رویکرد معرفی و شناساندن کتابخانه به جامعه طراحی شود؛ مسئولین کتابخانه‌های عمومی نیز باید از برنامه‌هایی جذاب برای آشتی مردم با کتاب،‌کتابخانه و کتابخوانی استفاده کنند؛ خوشبختانه کتابخانه مرکزی ارومیه با بهره‌مندی از فضای مناسب و برگزاری همایش‌ها و نمایشگاه‌هایی متنوع، همچنین تبلیغات محلی همچون توزیع کارت ویزیت، دعوت‌نامه عضویت نیم‌بهای خانوادگی، بروشور و تهیه و توزیع بسته‌های فرهنگی عملکرد مقبولی در این زمینه داشته و این امر تأثیر به سزایی در ارتقاء شاخص عضویت داشته است.

وی ادامه داد: عدم‌جامعیت و روزآمدی منابع نیز، گاهی به‌عنوان مانع عمل می‌کند؛ خوشبختانه مسئولین محترم نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با آگاهی به این موضوع، در سال‌های اخیر راهکارهای خوبی در این زمینه اتخاذ کرده‌اند و هرساله بر کیفیت منابع ارسالی به کتابخانه‌ها افزوده می‌شود. علاوه بر این، تلاش ما برای شناسایی و جلب مشارکت دارندگان مجموعه‌های شخصی به‌منظور اهدای کتاب و کمک به غنی‌سازی محتوایی فعالیتی مستمر است.

فرح‌بخش تصریح کرد: کتابخانه ارگانیسمی زنده و پویاست؛ بنابراین لازم است که خدمات و برنامه‌های این ارگان فرهنگی با توجه به مقتضیات زمانه انجام شود. کتابخانه مرکزی ارومیه با برگزاری مستمر جلسات نقد و رونمایی کتاب، برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان در تمامی قالب‌های تعریف‌شده، برگزاری نمایشگاه کتاب، مشارکت در برگزاری برنامه‌های فرهنگی سایر دستگاه‌ها، حضور فعال در مدارس، تعامل با مراکز فرهنگی، فعالیت‌های ویژه بخش کودک و ... توانسته تا حد قابل قبولی این مهم را محقق کند.


 
امتیاز دهی
 
 

آرشيو
[PageVisit]
1396/1/5 شنبه