نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
پارس‌آباد:
برگزاری ۹ نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای در شهرستان پارس‌آباد
..
اسدآباد:
برگزاری سه نشست‌کتاب‌خوان مدرسه‌ای و کتابخانه‌ای
..
تویسرکان:
استقبال دانش‌آموزان تویسرکانی از نشست‌های کتاب‌خوان مدرسه‌ای
..
گلپایگان:
نشست کتاب‌خوان با حضور کتابداران شهرستان گلپایگان برگزار شد
1393/12/10 یکشنبه
قزوين
قزوين
همزمان با هفته گرامیداشت مقام زن؛ نشست تخصصی کتاب‌خوان «زنان و خانواده» برگزار شد نشست تخصصی کتاب‌خوان «زنان و خانواده» همزمان با هفته گرامیداشت مقام زن با حضور جمعی از مسئولان، نویسندگان و کتابداران در سالن استانداری قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قزوین، نشست تخصصی کتاب‌خوان «زنان و خانواده» توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی قزوین همزمان با هفته گرامیداشت مقام زن با حضور رویا اسماعیلی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قزوین، مریم بیدخام مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین، فاطمه محمدبیگی مسئول کتابخانه دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر قزوین، جمعی از کتابداران و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی در استانداری قزوین برگزار شد.

رویا اسماعیلی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قزوین در ابتدای این نشست یکی از تالیفات خود به نام «آسیب‌شناسی محرومیت از پدر در نظام اجتماعی خانواده» را معرفی کرد.

اسماعیلی با اشاره به مراحل نگارش و آماده‌سازی کتاب اظهار داشت: با توجه به اهمیت نقش پدر در تربیت فرزندان و تاثیر حضور وی در ایجاد محیطی امن و آرام برای خانواده، این کتاب با محوریت نقش پدران نگاشته شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: خانواده مهمترین نهاد تربیت فرزند و کانون اصلی رشد و پررورش فرد است و به طور قطع برای برخورداری از یک خانواده آرام باید پدر و مادر هر دو حضوری پر رنگ و موثر داشته باشند.

اسماعیلی تاکید کرد: این کتاب به تاثیرات محرومیت از پدر و آثار مخرب آن در زندگی شخصی و اجتماعی افراد پرداخته، چراکه بسیاری از متخصصان جرم‌شناسی به این نتیجه رسیده‌اند که حضور پدر عامل هویت‌یابی و دوری از بسیاری آسیب‌ها و ناهنجاری‌ها است.

این مولف در ادامه گفت: کتاب در چهار فصل آماده شده که در فصل اول عناصر تشکیل دهنده خانواده و ترتیب نقش‌ها در آن، در فصل دوم کارکردهای خانواده  و عوامل اثرگذار بر محرویت فرزندان از خانواده و در فصل‌های بعدی نیز به مشکلات نبود پدر و آسیب‌های ناشی از عدم تربیت صحیح اراوه شده است.

اسماعیلی همچنین خاطرنشان کرد: حضور پدر و برخورداری از یک خانواده سالم و ایمن می‌تواند موجب احساس امنیت و آرامش در فرد شده و همچون سدی فرد را از ارتکاب تخلفات و رفتارهای ناهنجار حفظ نکد که امید است نگارش این کتاب گامی در راستای افزایش شناخت نسبت به اهمیت حفظ بنیان خانواده شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قزوین در پایان برگزار نشست‌های کتاب‌خوان را در راستای اهداف و اولویت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به منظور معرفی منابع معتبر، مفید و جذب هرچه بیشتر عموم مردم به سمت خواندن عنوان کرد.

پروین ارسطو نویسنده، پژوهشگر و محقق قزوینی نیز در این نشست یکی از آثار خود با نام «غزل» را به حاضرین معرفی کرد.

وی در معرفی «غزل» گفت: کتاب از سه داستان راز شقایق، غزل و ساغر شکسته تشکیل شده که هرکدام از این داستان‌ها با الهام از حوادث و اتفاقات واقعی، نشیب و فراز و اتفاقاتی را خلق می‌کنند که برای مخاطب جذاب خواهد بود.

ارسطو همچنین با اشاره به مقام و منزلت مادر افزود: زندگی و نحوه رفتار و سلوک حضرت زهرای مرضیه(س) بهترین الگو برای یک زن مسلمان است، چراکه ایشان نمونه کامل یک مادر مهربان، همسری شایسته، دختری دانا و آگاه و انسانی فعال در مسائل اجتماعی بود.

مریم بیدخام مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین نیز در این نشست کتاب «زن در آیینه ی جمال و جلال» را که از تألیفات آیت الله جوادی آملی است را به حاضرین معرفی کرد و اظهار داشت: این کتاب از پنج بخش تشکیل شده و به مباحث زن در قرآن، زن در عرفان و برهان و بررسی شبهات موجود در رابطه با بحث زنان می‌پردازد.

بیدخام با اشاره به مبحث زن در قرآنِ این کتاب گفت: در قرآن‌کریم زن و مرد بر اساس میزان تقوا و پرهیزگاری‌شان مورد سنجش و قضاوت قرار می‌گیرند و صرف زن و مرد بودن ملاک انسانیت نیست و این روح انسانی و والای فرد است که از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی تصریح کرد: خداوند انسان را از نفس واحد آفریده و انسان‌ها برای دستیابی به جایگاه والا و شایسته باید با ایمان و عمل صالح گام بردارند و در حقیقت هرکس بر اساس تلاش و ایمان خود به جایگاهی والا می‌رسد که این امر در این کتاب به شیوه‌ای دقیق و تأثیرگذار بیان شده است.

بیدخام خاطرنشان کرد: در بخشی از این کتاب در خصوص مودت و رحمت میان زن و مرد و شبهاتی که دشمنان نسبت به آیات و روایات دینی وارد می‌کنند تا افراد را به دین اسلام بدبین کنند صحبت می‌شود.

فاطمه محمدبیگی مسئول کتابخانه دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین به عنوان آخرین ارائه کننده در این نشست کتاب «دختران به عفاف روی می‌آورند» نوشته وندی شلیت و نانسی لی دموس و ترجمه سمانه مدنی و پریسا پورعلمداری را معرفی کرد.

وی در رابطه با این کتاب گفت: کتاب به شیوه‌ای زیبا و مستند به مباحث مرتبط با حجاب و پوشش پرداخته و روش‌های غیراخلاقی و مکر و فریب کشورهای غربی در افزایش بی‌بند و باری بین زنان  و دختران را بررسی می‌کند.

محمدبیگی اضافه کرد: این کتاب با بررسی‌های دقیق، مصاحبه‌های متعدد و پژوهش‌های بسیار بر اعتبار و صحت مطالب کتاب می‌افزاید.

وی همچنین با خواندن بخش‌هایی از کتاب گفت: با توجه به اینکه بررسی مبحث حجاب از مطالبات جدی مقام معظم رهبری نیز بوده و معظم‌له تاکیدات بسیاری در این زمینه دارند، انجام تحقیقات حرفه‌ای در این زمینه می‌تواند گامی مثبت در جلب هرچه بیشتر بانوان به سمت پوشش صحیح اسلامی باشد.

نشست‌های تخصصی کتاب‌خوان از سلسله نشست‌هایی است که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سال ۱۳۹۵ به عنوان «سال خواندن» با هدف اشاعه آگاهی‌های تخصصی و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در موضوعات مختلف برگزار می‌کند.  

منبع: قزوین
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر