نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
پارس‌آباد:
برگزاری ۹ نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای در شهرستان پارس‌آباد
..
اسدآباد:
برگزاری سه نشست‌کتاب‌خوان مدرسه‌ای و کتابخانه‌ای
..
تویسرکان:
استقبال دانش‌آموزان تویسرکانی از نشست‌های کتاب‌خوان مدرسه‌ای
..
گلپایگان:
نشست کتاب‌خوان با حضور کتابداران شهرستان گلپایگان برگزار شد
1393/12/10 یکشنبه
كردستان
كردستان
با حضور جمعی از کتابداران کتابخانه‌های عمومی سنندج؛ نشست تخصصی کتاب‌خوان «علم کتابداری، اطلاعات و دانش‌‎شناسی» برگزار شد اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سنندج با برگزاری نشست تخصصی کتاب‌خوان «علم کتابداری، اطلاعات و دانش‌‎شناسی» میزبان جمعی از کتابداران کتابخانه‌های عمومی این شهرستان شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی کردستان، نشست تخصصی کتاب‌خوان «علم کتابداری، اطلاعات و دانش‌‎شناسی» به همت اداره کتابخانه‌های عمومی سنندج و با حضور جمعی از کتابداران این شهرستان در کتابخانه عمومی فردوسی سنندج برگزار شد.

در این نشست تخصصی چهار کتابدار فعال در کتابخانه‌های عمومی شهرستان سنندج، کتاب‌هایی با موضوع علم کتابداری را به حاضران ارائه کردند.

در ابتدای نشست کتاب «عصر اطلاعات و دولت دسترس‌پذیر» نوشته مهدی حسین‌زاده توسط عبدالله فتاح زاده برای حاضران معرفی شد.

به گفته حسین‌زاده این کتاب از سه بخش و نه فصل تشکیل شده و درباره دسترس‌پذری وب و سایت‌های دولت الکترونیک در عصر اطلاعات  بحث می‌کند.

وی افوزد: در این کتاب همچنین نگاهی به وضعیت وب سایت‌های ایرانی پرداخته شده و در ادامه دسترس‌پذیری را اینگونه تعریف کرده است که وجود امکان دسترسی به خدمات و تسهیلات اجتماعی و اداری با وجودبرخورداری از انواع مختلف ابزارهای رایانه‌ای و توان و قابلیت‌های مهارتی و سطوح مختلف اجتماعی نویسندگان این کتاب، بی آنکه مدعی باشند به تمامی مهارت‌های اجتماعی پرداخته‌اند، سعی داشته‌اند در بازگو کردن مهارت‌های اصلی، چیزی را از قلم نیندازند و معتقدند که مهارت‌های مذکور، اصلی‌ترین عناصر رفتاری در ارتباطات میان فردی هستند.

رشیدی‌تبار کتابدار کتابخانه عمومی شهید برهان‌عالی سنندج نیز دراین نشست کتاب «بزهکاری مجازی؛ استانداردهای ابرداده‌ای» که تالیف جمعی از نویسندگان و ویراستاری علیرضا نوروزی است را به حاضرین معرفی کرد.

رشیدی‌تبار با اشاره به اینکه کتاب در ۷ فصل و ۱۷۰ صفحه به رشته تحریر درآمده است، افزود: استاندارد مارک ایکس ام ال، متس، مودس، مدس، پرمیس، میکس و فربر ۷ استانداردی است که در این کتاب توضیخ داده شده است.

وی اضافه کرد: باتوجه به پیشرفت کتابخانه‌ها و تغییر آنها از آنالوگ به دیجیتال، فهرست‌نویسی هم دچار تحول شده است؛ بنابراین این کتاب راهنمای مناسبی جهت فهرست‌نویسی منابع الکترونیکی محسوب می‌شود.

«جستجوی اطلاعات علمی و پژوهشی در منابع چاپی و الکترونیکی» به نویسندگی محمدرضا داورپناه سومین کتابی بود که در نشست تخصصی علم کتابداری، علم اطلاعات و دانش شناسی توسط مهران استرحامیان معرفی شد.

وی گفت: این کتاب در شش فصل به تحریر در آمده و شیوه‌های جستجو و بازیابی اطلاعات را بیان می‌کند که بخش اول به شیوه جستجو و بازیابی اطلاعات در منابع چاپی و بخش دوم جستجو و بازیابی اطلاعات در منابع الکترونیکی و همچنین منابع چاپی با استفاده از نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی اختصاص یافته است.

آخرین کتاب معرفی شده در این نشست نیز «شاداب‌سازی محیط کتابخانه‌های عمومی» نوشته ابراهیم افشار و نگار فاضلی بود که توسط محمد بهرامی از کتابداران کتابخانه‌های عمومی شهرستان سنندج با حاضرین به اشتراک گذاشته شد. 

بهرامی در معرفی این کتاب، بیان داشت: این کتاب در ۲۳۲ صفخه با عکس‌های رنگی و زیبا راهنمای عملی مناسبی برای کتابداران کتابخانه‌های عمومی در موضوع شاداب‌سازی و جذاب‌تر کردن کتابخانه‌ها است.

گفتنی است در پایان این برنامه نیز از ارائه دهندگان و معرفی کنندگان کتاب در این نشست تقدیر شد.

نشست‌های تخصصی کتاب‌خوان از سلسله نشست‌هایی است که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سال ۱۳۹۵ به عنوان «سال خواندن» با هدف اشاعه آگاهی‌های تخصصی و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در موضوعات مختلف برگزار می‌کند.  

منبع: کردستان
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر