نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
پارس‌آباد:
برگزاری ۹ نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای در شهرستان پارس‌آباد
..
اسدآباد:
برگزاری سه نشست‌کتاب‌خوان مدرسه‌ای و کتابخانه‌ای
..
تویسرکان:
استقبال دانش‌آموزان تویسرکانی از نشست‌های کتاب‌خوان مدرسه‌ای
..
گلپایگان:
نشست کتاب‌خوان با حضور کتابداران شهرستان گلپایگان برگزار شد
1393/12/10 یکشنبه
شهرري
شهرري
با حضور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ آموزشگاه ناشنوایان الهام شهرری میزبان کتاب‌خوان شد نشست کتاب‌خوان ویژه ناشنوایان به همت مسئول کتابخانه شهید کلینی شهرری و با حضور دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی تهران، نشست کتاب‌خوان ویژه ناشنوایان با حضور علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محمدهادی ناصری طاهری مدیر کل روابط عمومی و امور بین‌الملل، علی نیکنام مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، زهرا انارکی دمسئول کتابخانه عمومی شیخ کلینی شهرری، محمد جمالی رئیس آموزش‌وپرورش استثنایی شهرستان‌های استان تهران و جمعی از دانش آموزان و خانواده‌های آنان در هنرستان دخترانه آرمینه مصلی نژاد شهرری برگزار شد.

در این نشست، ‌هشت کتاب توسط دانش آموزان ناشنوا و مربیان معرفی شد.

در ابتدا زهرا دانش پور، به معرفی کتاب «چهل پنجره» نوشته طاهره ایپد پرداخت. این دانش‌آموز ناشنوا به کمک محبوبه طاهری، مربی خود به شرح داستان‌هایی کوتاه این کتاب پیرامون کرامات حضرت رضا (ع) پرداخت.

مرجان شاهی، ‌ دانش‌آموز دیگری بود که به معرفی کتاب «مرد ناشنوا» نوشته پرویز امینی پرداخت. این کتاب مصور اقتباسی از داستان‌های آموزنده مثنوی مولوی برای گروه سنی «ب» و «ج» است و هدف نگارنده در این مجموعه آشنایی کودکان با شخصیت و آثار ارزشمند این شاعر بزرگ ایرانی و همچنین آشنایی با داستان‌های آموزنده مثنوی معنوی است.

در ادامه مهدیه شیرمحمدی به معرفی کتاب «طوطی و بقال» نوشته پرویز امینی پرداخت؛ «طوطی و بقال» از مجموعه «داستان‌های زیبای مولوی» با نثری ساده و روان و تصاویری متناسب برای گروه سنی «ب» و «ج» تدوین شده است.

کتاب «ماجرای سپاه فیل» نوشته محمدرضا سرشار، ‌ چهارمین اثر ارائه‌شده در این نشست، توسط فائزه حسینی معرفی شد. فائزه که از همراهی دوستش در معرفی این کتاب بهره‌مند بود، با بیان این داستان دینی و تاریخی، ‌ تصاویری از کتاب را نیز در معرض دید حاضرین در نشست گذاشت.

کتاب «داستان‌های بهشتی» نوشته اعظم فعال توسط آمنه فیروزی معرفی شد؛ در این کتاب کودکان با ۲۸ داستان از زندگی چهارده معصوم (ع) آشنا می‌شوند.

در ادامه زینب مرتضایی یکی دیگر از دانش آموزان این دبستان به معرفی کتاب «قصه‌هایی که پیامبر گفت» اثر نقی سلیمانی پرداخت. این کتاب شامل قصه‌هایی است که پیامبر در گفتارها و سخنرانی‌های خود، نقل کرده‌اند. این قصه‌ها، گاه تمثیلی و گاه، کاملاً واقعی است. کار نویسنده در این داستان‌ها، پرداختِ داستانی قصه‌ها است.

محبوبه طاهری، مربی پرورشی آموزشگاه ناشنوایان الهام نیز به معرفی کتاب «روانشناسی و ارتباط در کودکان ناشنوا» نوشته آردی ساویچ و ترجمه شرمین خزائلی پرداخت و گفت: این کتاب شیوه‌های ارتباط با کودکان ناشنوا را موردتوجه قرار می‌دهد؛ تمرکز کتاب بیشتر برای استفاده از اشاره انگشتی و اشاره دستی است که در ۵ بخش به شرح مشکلات ناشنوایان می‌پردازد؛ این کتاب حاصل انجام تحقیق و پژوهش در این زمینه است. وی همچنین به معرفی کتاب مجموعه مقالات «اولین همایش منطقه‌ای پژوهش تقاضامحور و تجاری‌سازی فناوری و زیربنایی اقتصاد مقاومتی» حاصل ۱۴۰ مقاله از اساتید دانشگاه، معلمان، پزشکان و مربیان آموزشگاه ناشنوایان، پرداخت.

آخرین کتاب ارائه‌شده در این نشست «کودک من کم‌شنوا است» نوشته گیتا موللی بود که توسط نویسنده اثر معرفی شد. وی در خصوص این کتاب گفت: این کتاب به روانشناسی کودکان کم‌شنوا پرداخته و با ارائه راهکارهایی به مادران این کودکان، شیوه برخورد صحیح را می‌آموزد.

در ادامه این نشست محمد جمالی، رئیس آموزش و پرورش استثنایی شهرستان‌های تهران اظهار داشت: در تعریف خود از ناشنوا و مفهوم کتاب، باید بازنگری کنیم؛ تمامی کودکان استثنایی می‌توانند از کتاب لذت ببرند و از آن بیاموزند؛ ما به‌عنوان مسئول، موظف هستیم شرایطی فراهم کنیم تا بچه‌های ناشنوا بهترین بهره‌مندی را از کتاب داشته باشند. باید در کتاب‌های ناشنوایان از نظر موضوع، تصویر و ساختارهای زبانی شاهد تغییرات اساسی باشیم تا خروجی کاربردی شود.

به گفته وی موضوع کتاب و کتاب‌خوانی ارزش هرگونه ایثار و تلاشی را دارد.

اجرای سرود «امام رضا (ع)» توسط دانش آموزان آموزشگاه ناشنوایان الهام نیز بخش دیگری از این برنامه بود. در ادامه معرفی کنندگان کتاب در این نشست با حضور علیرضا مختارپور، محمدهادی ناصری طاهری، محمد جمالی و علی نیکنام تقدیر شدند.

پس از اتمام این نشست دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، دقایقی را به بازدید از نمایشگاهی از کارهای دستی و خلاقانه دانش آموزان دوره پیش‌دبستانی و ابتدایی آموزشگاه ناشنوایان الهام شهرری پرداخت. تصویرسازی کتاب و فعالیت‌هایی همچون نمد دوزی، خیاطی و قالیبافی بخشی از آثار عرضه‌شده در این نمایشگاه بود.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر