نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
پارس‌آباد:
برگزاری ۹ نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای در شهرستان پارس‌آباد
..
اسدآباد:
برگزاری سه نشست‌کتاب‌خوان مدرسه‌ای و کتابخانه‌ای
..
تویسرکان:
استقبال دانش‌آموزان تویسرکانی از نشست‌های کتاب‌خوان مدرسه‌ای
..
گلپایگان:
نشست کتاب‌خوان با حضور کتابداران شهرستان گلپایگان برگزار شد
1393/12/10 یکشنبه
به میزبانی شهرستان آران و بیدگل؛ نشست کتاب‌خوان مطالعات انقلاب اسلامی برگزار شد نشست کتاب‌خوان مطالعات انقلاب اسلامی همزمان با هشتمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور جمعی از مسئولان و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی در تالار اندیشه آران و بیدگل  برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی اصفهان، نشست کتاب‌خوان مطالعات انقلاب اسلامی روز چهارشنبه بیستم بهمن‌ماه، همزمان با هشتمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور امیر هلاکویی سرپرست کتابخانه‌های عمومی اصفهان، ابوالفضل معینی‌نژاد فرماندار آران و بیدگل، جمعی از نویسندگان و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی در تالار اندیشه این شهرستان برگزار شد.

در این نشست که با موضوع مطالعات انقلاب اسلامی ایران برگزار شد، ۵ عنوان کتاب در حوزه‌های مرتبط با موضوهع نشست  معرفی و به اشتراک گذاشته شد که در ادامه به مرور کتاب‌های معرفی شده در آن می‌پردازیم:

«جایگاه زن در اندیشه امام خمینی(ره)» تهیه شده توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) / ارائه توسط: مریم ارشدی (مسئول روابط عمومی سازمان حفظ آثار و ارزش‌های مشارکت‌های زنان در دفاع‌مقدس)

به گفته ارائه کننده این کتاب؛ در این اثر، مجموعه فرمایش‌ها و پیام‌های گرانقدر حضرت امام خمینی(ره) با سرفصل‌ه‍ای کلی زنان بزرگ عالم، جایگاه حقوق زن در نظام اسلامی، نقش خانواده و زنان در تربیت انسان‌ها، نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی، زنان و دفاع مقدس و جنایات و نقشه‌های استعمار و رژیم پهلوی درباره زن ارائه شده است.

«ظهور و سقوط سلطنت پهلوی» خاطرات ارتشبد حسین فردوست، تحقیق و تنظیم کتاب: عبدالله شهبازی / ارائه توسط: مهدی ستوده (محقق و نویسنده)

مهدی ستوده در بخش‌هایی از معرفی‌ کتابش گفت: ارتشبد حسین فردوست؛ دوست صمیمی‌ای که رضاخان برای پسرش برگزید و او را همراه ولیعهد به سوئیس برای تحصیل در کالج «له‌روزه» فرستاد، بود. فردوست در میان نسل اول و دوم انقلاب آن‌قدر معروف بود که پس از چاپ کتاب خاطراتش، برای خرید آن صف بسته شود و با ۳۱ بار تجدید چاپ و در حدود دویست هزار نسخه، در فهرست کتاب‌های پُرشمارگان قرار بگیرد.

«آران و بیدگل در انقلاب اسلامی» نوشته اکبر مسجدی‌آرانی / ارائه توسط: اکبر آقا مسجدی آرانی

ارائه کننده سوم در مورد کتاب مورد نظرش بیان داشت: در مقدمه این کتاب اشاره کوتاهی به علل تدوین آن شده است. بخش اول عنوان آشنایی با شهرستان آران وبیدگل  را دارد و مؤلف با توجه به حضور مردم این شهرستان در جریان انقلاب اسلامی به ارائه اطلاعات مختصری در زمینه موقعیت جغرافیایی شهر، پیشینه و وجه تسیمه آن، موقعیت مذهبی و فرهنگی و صنایع گردشگری و سپس سابقه مبارزات سیاسی مردم آران و بیدگل و نقش آنان در دفاع مقدس پرداخته است.

نویسنده در بخش بعدی کتاب، نگاهی اجمالی به حوادث زمینه‌ساز نهضت ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ می‌اندازد. از درگذشت آیت‌الله بروجردی نوشته و مبارزات علما علیه انجمن‌های ایالتی و ولایتی را روایت می‌کند. در ادامه نیز، رشته سخن به انقلاب سفید، تحریم عید نوروز از طرف امام(ره) و واقعه مدرسه فیضیه کشیده می‌شود. در هایت نیز پس از ذکر مختصری از ریشه‌های قیام ۱۵ خرداد، وقایع این روز در آران و بیدگل شرح داده می‌شود.

«انقلاب اسلامی و وضع کنونی عالم» نوشته رضا داوری اردکانی / ارائه توسط: احمدرضا سعیدی (عضو شورای شهر آران و بیدگل و مدرس دانشگاه)

عضو شورای شهر آران و بیدگل در مورد این کتاب گفت: کتاب به بررسی مفهوم انقلاب و عقل سیاسی اختصاص دارد و از نخستین نوشته‌های دکتر رضا داوری محسوب می‌شود که در آن به بررسی پدیدارشناسانه انقلاب اسلامی ایران پرداخته است. بر اساس نظر داوری انقلاب حقیقی و حقیقی‌ترین انقلاب در زندگی بشر انقلابی است که بشر را به فطرت اصلی خود باز می‌گرداند از این رو بسط انقلاب را منوط به قوه قهریه نمی‌دانند.

«انقلاب اسلامی برون رفت از عالم غربی» نوشته اصغر طاهرزاده / ارائه توسط: حسین عابدی (محقق فرهنگی)

عابدی در خصوص این کتاب اظهار داشت: ظهور و آغاز انقلاب اسلامی انفجاری در یک برهه زمانی و تاریخ ایجاد کرد که هنوز تمامی ابعاد آن گشوده نشده و تنها بخش‌های خاصی از آن از جمله کوتاه کردن دست استعمارگران غرب و شرق از تاراج این مملکت، جنگ بین تفکرات اسلامی و غرب و راهی برای رسیدن به فرهنگ الهی انبیاء و ... بیان گردیده و مشخص شده است در حالیکه تقریباً تمامی تلاش دنیای مدرنیته بر آن است که با تبلیغات منفی و جوسازی کذب و استفاده از شگردهای فرهنگی منحرف و پیچیده و در اختیار گذاشتن وسایل و لوازمی که می‌تواند جوانان جامعه را به خود جذب کند و فکر آنها را از ادامه حمایت از انقلاب باز دارد، در حال مبارزه‌ای جدی با این انقلاب اسلامی است و این روشن می کند که انقلاب اسلامی یک امر اتفاقی نیست، بلکه گشایش افق و زمان جدید در بحبوحه پایان غرب است.

در پایان این نشست نیز از ارائه کنندگان کتاب با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد؛ همچنین در حاشیه این نشست نمایشگاه کتابی با عنوان «انقلاب اسلامی» برگزار شد.

منبع: اصفهان
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر