نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
پارس‌آباد:
برگزاری ۹ نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای در شهرستان پارس‌آباد
..
اسدآباد:
برگزاری سه نشست‌کتاب‌خوان مدرسه‌ای و کتابخانه‌ای
..
تویسرکان:
استقبال دانش‌آموزان تویسرکانی از نشست‌های کتاب‌خوان مدرسه‌ای
..
گلپایگان:
نشست کتاب‌خوان با حضور کتابداران شهرستان گلپایگان برگزار شد
1393/12/10 یکشنبه
با حضور معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد؛ نشست کتاب‌خوان اصحاب رسانه در نمایشگاه مطبوعات نشست کتاب‌خوان ویژه اصحاب رسانه با حضور معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه نمایشگاه مطبوعات مازندران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، نشست کتاب‌خوان ویژه خبرنگاران و اصحاب رسانه با حضور سید هادی حسینی، معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آرزو ولی‌پور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران، احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و جمعی از فرمانداران و شهرداران استان، پنجشنبه ۲۸ بهمن‌ماه در حاشیه نمایشگاه مطبوعات مازندران برگزار شد.

ولی‌پور از برگزاری نشست کتاب‌خوان ویژه اصحاب رسانه در حاشیه نمایشگاه مطبوعات را استفاده از فرصت برای ایجاد پیوند و دوستی با کتاب و مطالعه عنوان کرد و اظهار داشت: خبرنگاران از اقشار فرهیخته جامعه هستند؛ کسب دانش و اطلاعات لازمه کار آنهاست و به آگاهی بخشی به جامعه منجر می‌شود. کسب دانش، روحیه و توان مطالبه‌گری را در اهالی رسانه تقویت می‌کند و این نمایشگاه فرصتی مناسب برای پیوند با کتاب و کتابخوانی و کسب دانش است.

وی افزود: به همین دلیل بر آن شدیم تا این دوره از  نشست کتاب‌خوان استان را به اصحاب رسانه اختصاص دهیم و نمایشگاه مطبوعات فرصتی مفید برایمان ایجاد کرد تا همه خبرنگاران را با هم در این بزم دوستانه میزبان باشیم و با کتاب پیوند دوستی‌هایمان را محکم‌تر کنیم.

در این نشست ۶ نفر به معرفی کتاب پرداختند که بدین شرح است:

«عملیات روانی و رسانه» نوشته حجت الله مرادی، یدالله محمدی، احمد باصری، محمد باقر حبی و محمد حسین الیاسی/ معرفی توسط: مهدی گرزین(سردبیر هفته نامه تیتر هفته)

این کتاب تلاشی است برای مفهوم‌سازی اصطلاح عملیات روانی. در این اثر می‌خوانیم: «بعد روانی هر کشمکش به میزان بعد فیزیکی‌اش مهم است. در این میان، عملیات روانی در عصر اطلاعات، به ویژه برای دولت و ملتی که تهدید در حوزه روانی – اجتماعی در آن مشهود است اهمیت زیادی دارد. اهمیت عملیات روانی بسیار بیشتر از هدایت موفقیت‌آمیز عملیات تاکتیکی است. عملیات روانی در بررسی مناقشه‌های نظامی و سیاسی، نقشی متنوع و اغلب درکک نشده ایفا کرده است. تلاش برای تاثیرگذاری بر نگرش‌ها، باورها و اقدامات کشورهای دوست و دشمن و همچنین افراد و گروه‌ها به گونه‌ای که آنها، اقدامات مورد نظر فرد اجراکننده عملیات روانی را انجام دهند.»

«رسانه، جنگ، پست مدرنیته» نوشته فیلیپ هاموند و ترجمه علیرضا آرزو/ ارائه توسط: عمران حامی(سردبیر نشریه حامی شمال)

این کتاب درباره این موضوع است که چگونه تعارضات و کشمکش ها و مداخلات بین‌المللی از زمان پایان دوران جنگ سرد تاکنون دگرگون شده‌اند و این پرسش را مطرح می‌کند که آیا عملیات نظامی‌گرانه غربی‌ها که ظاهراً از نظر ارزش‌های سیاسی آنان بسیارهم مهم تلقی می‌شود تا دستیابی به هدف‌های استراتژیک، یک نمایش رسانه‌ای بسیار پیش رفته است؟

«خبرنویسی مدرن» نوشته دکتر یونس شکرخواه/ ارائه توسط: الناز پاک‌نیا(سردبیر خبرگزاری ایسنا در مازندران)

اقتصاد واژه‌ها، خبر الکترونیک، نرم خبرهاکاربرد اینترنت در روزنامه‌نگاری، روزنامه‌نگاری تکنولوژیک و... تنها بخش‌هایی از کتاب خبرنویسی مدرن دکتر یونس دکتر شکرخواه است که با نگاهی جدید به روزنامه‌نگاری و اصول آن می‌پردازد. 

این کتاب در سال ۱۳۸۱ به چاپ رسیده و دگرگونی ساختار خبر و دوران نرم‌خبرها و مقایسه روزنامه‌نگاری کلاسیک با نویسندگی در اینترنت عمده مطالب کتاب را دربرمی‌گیرد. 

«بازگشت به دنیا در پایان تاریخ» نوشته خدامراد سلیمیان/ ارائه توسط: لیلا ناطقی(خبرنگار خبرگزاری مهر)

این کتاب پژوهشی است درباره بازگشت برخی مردگان مؤمن و کافر ، بعد از ظهور امام زمان(ع) که به زبان فارسی و در سال ۱۳۴۹ ش نگارش یافته است.

از آنجایی که اعتقاد به رجعت همواره با مشکلاتی روبه رو بوده و به ویژه دیدگاه عالمان اهل سنت درباره این موضوع مشکلات را دوچندان ساخته است، مؤلف پس تحقیقی واقع بینانه و به دور از سطحی‌نگری اقدام به تألیف این اثر کرده است.

«معماهای تاریخی» نوشته محمود طلوعی/ ارائه توسط: حسین قبادی(خبرنگار صداوسیمای مرکز مازندران)

در تاریخ ایران و جهان، وقایع بسیاری در پرده ابهام مانده و واقعیت این رویدادها پس از گذشت ده‌ها و صدها سال به درستی روشن نشده است. درباره این وقایع روایت‌های گوناگون و گاه متفاوت از زبان شاهدان یا به قلم مورخین و گزارشگران نقل شده و مغایرت این روایات با یکدیگر و گزارش‌های رسمی که درباره این رویدادها منتشر شده، قضاوت درباره صحت و سقم هریک از این روایات را دشوارتر ساخته است. این کتاب به شرح برخی وقایع تاریخ معاصر ایران، از دوران قاجاریه به بعد پرداخته و کوشیده است تا با استفاده از منابع مختلف و استناد به معتبرترین روایات، ابهامات و تردیدهایی که درباره این وقایع در اذهان وجود دارد را تا حد امکان برطرف کند. برخی از این وقایع که در کتاب عنوان شده، عبارت‌اند از: زوایای پنهان زندگی امیرکبیر، راز قتل ناصرالدین شاه، راز آمدن و رفتن مصدق، نقش پنهان زنان در زندگی شاه، و رازهای انقلاب ایران.

«پایی که جا ماند» نوشته سید ناصر حسینی‌پور/ ارائه توسط: حسن قمی(خبرنگار خبرگزاری مهر)

پایی که جا ماند، کتابی است به نویسندگی سید ناصر حسینی‌پور که وی آنرا به یک گروهبان عراقی(سرنگهبان اردوگاه ۱۶ تکریت، که در زمان اسارت او را بسیار شکنجه و آزار داده) تقدیم کرده است. این کتاب ۱۵ فصل دارد و پایان آن نیز به ارائه اسناد، عکس‌ها و فهرست اعلام اختصاص دارد.

سید ناصر در چهارده سالگی به جبهه می‌رود و در شانزده سالگی در آخرین روزهای جنگ، در حالی که دیده‌بانی در واحد اطلاعات جزیرة مجنون است به اسارت عراقی‌ها درمی‌آید؛ وقتی اسیر می‌شود یک پایش تقریباً قطع شده و به رگ و پوستی بند بوده است. او زمان اسارت با زحمت و به‌شکل پنهانی خاطراتش را نوشته و نگهداری می‌کند و پس از اسارت موفق می‌شود آن‌ها را با خود به ایران آورد. سید ناصر یکی از بیست هزار اسیر ایرانی در تکریت بود که به‌عنوان مفقودالاثر از حقوق اسیر جنگی بی‌بهره‌ بودند. وی در شهریور ۱۳۶۹ با جمعی از  اسرا، عازم ایران شدند.

منبع: مازندران
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر