نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
پارس‌آباد:
برگزاری ۹ نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای در شهرستان پارس‌آباد
..
اسدآباد:
برگزاری سه نشست‌کتاب‌خوان مدرسه‌ای و کتابخانه‌ای
..
تویسرکان:
استقبال دانش‌آموزان تویسرکانی از نشست‌های کتاب‌خوان مدرسه‌ای
..
گلپایگان:
نشست کتاب‌خوان با حضور کتابداران شهرستان گلپایگان برگزار شد
1393/12/10 یکشنبه
به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران؛ نشست کتاب‌خوان تخصصی «مطالعات رسانه و ارتباطات» برگزار شد به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران چهارمین نشست تخصصی کتاب‌خوان با موضوع «مطالعات رسانه و ارتباطات» برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران چهارمین نشست کتاب‌خوان تخصصی مطالعات رسانه و ارتباطات به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، ۲۷ بهمن‌ماه با حضور مهردخت وزیرپور کشمیری، مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران؛ وحید عقیلی، رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه واحد تهران مرکز؛ علی نیکنام، ‌ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، جمعی از اساتید، پژوهشگران و کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان تهران در سالن اجتماعات دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز برگزار شد.

توسعه کتاب و کتاب‌خوانی عاملی اثربخش در بالا رفتن سواد رسانه‌ای

در ابتدای این نشست دکتر وحید عقیلی، رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه، برگزاری این نشست را اقدامی در راستای کمک به ترویج فرهنگ ارتباطات و بالا بردن سواد رسانه‌ای دانست و اظهار داشت: اولین قدم در جهت توسعه فرهنگ هر کشور توسعه کتاب، کتابخوانی و ترغیب مردم به مطالعه است. برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان و جلسات نقد و بررسی کتاب ازجمله اقدامات اثربخش در راستای ترویج مطالعه است؛ امیدوارم با استمرار این تلاش‌ها، شاهد گسترش فرهنگ کتابخوانی در بین جوانان باشیم.

سپس دکتر مهر دخت وزیر پور، مشاور دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: کتابداری و ارتباطات دو رشته مکمل هم هستند و لذا برگزاری نشست کتاب‌خوان تخصصی، که به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران و با همکاری دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه و حضور پرشور اساتید و دانشجویان برپا شده است، تأثیری مفید در ترغیب جوانان به کتاب و کتابخوانی خواهد داشت. اینکه برجسته‌ترین اساتید در حوزه تخصصی خودشان به زبانی دل‌نشین به معرفی برجسته‌ترین آثار خود می‌پردازند، قابل‌تقدیر است.

در این نشست پنج عنوان کتاب در موضوع ارتباطات و رسانه معرفی و ارائه شد:

کتاب «مبانی ارتباطات جمعی» نوشته سید محمد دادگران/ارائه توسط نویسنده اثر

دکتردادگران با معرفی کتاب «مبانی ارتباطات جمعی» که توسط وی در سال ۱۳۷۴ نوشته و در سال ۱۳۹۴ به چاپ بیستم رسید، گفت: این کتاب که به‌واسطه زبان ساده و ادبیات قابل‌فهم، از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری در زمره کتاب‌های سبز و پنج ستاره معرفی شده، برای همگان به‌ویژه دانشجویان رشته ارتباطات، سودمند است.

وی ادامه داد: این کتاب دارای ۶ بخش است؛ ‌ به دلیل استقبال از این اثر اخیراً بخش دیگری با موضوع «جهانی‌شدن» به آن اضافه کرده‌ام و در صورت کفاف عمر قصد دارم در آینده بخش‌های دیگری نیز به آن بیفزایم؛ زیرا همواره نیاز به، به‌روز شدن و افزایش آگاهی‌ها داریم.

وی کتاب و کتابخوانی را در کشورهای درحال‌توسعه در وضعیت بحرانی توصیف کرد و افزود: نیاز است تمامی اقشار جامعه برای مقابله با این بحران تلاش کنند، کتاب بهترین دوست است و با کتاب خواندن هرگز تنها نیستیم؛ باید همه افراد جامعه این یار مهربان را همواره همراه داشته باشند.

دادگران با اشاره به تجربه حضور خویش در کشور فرانسه، ‌ اظهار داشت: مردم فرانسه از هر فرصتی برای مطالعه استفاده می‌کنند؛ به دست گرفتن کتاب در صف نان، ‌ مترو، ‌ اتوبوس و ... گواهی بر این مدعاست؛ رواج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در این کشور، یکی از دلایل توسعه‌یافتگی فرانسه محسوب می‌شود.

کتاب «بررسی تطبیقی قوانین تبلیغات تجاری» نوشته محمدرضا رسولی / ارائه توسط نویسنده اثر

در ادامه دکتر محمدرضا رسولی، معاون آموزشی دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه کتاب «بررسی تطبیقی قوانین تبلیغات تجاری» را معرفی و در این خصوص گفت: این کتاب در قالب گزارش فرهنگی به مقایسه و تطبیق قوانین و مقررات تبلیغات تجاری بین چهار کشور می‌پردازد؛ این پژوهش دارای پنج محور موضوعی شامل کودکان و نوجوانان، زنان و جنسیت، هویت فرهنگی، رقابت سالم اقتصادی و سلامتی و بهداشت است.

محمدرضا رسولی افزود: ضرورت و اهمیت این پژوهش وابسته به جایگاه تبلیغات در جامعه کنونی و آینده آن است؛ مسائل مختلف مربوط به نبود نظام‌نامه جامع تبلیغاتی، ‌کاستی‌های قانونی و نظارتی ازجمله مسائلی است که چنین پژوهش‌هایی می‌تواند در کمک به بهبود این وضعیت مؤثر باشد.

کتاب «تیتر نویسی» نوشته مجید رضاییان / ارائه توسط نویسنده اثر

رئیس مرکز مطالعات دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه نیز با معرفی کتاب «تیتر نویسی» گفت: تیتر دشوارترین نقطه کار روزنامه‌نگاری و پلی است که بین سردبیر و مخاطب ارتباط برقرار می‌کند.

مجید رضاییان ادامه داد: تیتر یا «میان‌بر رسانه‌ای» مسئولیت تحریک یا جلب مخاطب را بر عهده دارد و باید با روان‌ترین و مؤثرترین بیان در کمترین زمان برای مخاطب درک معنا ایجاد کند؛ به‌طوری‌که به خواندن به‌عنوان پیش‌زمینه فهمیدن نیاز نداشته باشد.

کتاب «نظریه طبقه تن‌آسا» نوشته تورستاین وبلن، ترجمه فرهنگ ارشاد /ارائه توسط مترجم اثر

دکتر فرهنگ ارشاد، استاد دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه در معرفی کتاب «نظریه طبقه تن‌آسا» گفت: این نظریه نخستین و معروف‌ترین کتاب وبلن است که در آن بسیاری از معیارهای رفتار انسانی به چالش کشیده می‌شود؛ ‌وی با طنزی ویرانگر توخالی بودن معیارهای سلیقه، آموزش، لباس و فرهنگ طبقه تن‌آسا را افشا می‌کند.

ارشاد تصریح کرد: به گفته وبلن، طبقه تن‌آسا معیارهایی را می‌پروراند که هر فردی در هر سطحی از جامعه به‌گونه‌ای وادار به رعایت آن می‌شود.

کتاب «حقوق و تکالیف شهروندی در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران» نوشته علیرضا سیاری /ارائه توسط نویسنده اثر

دکتر علیرضا سیاری، عضو هیأت علمی دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه نیز با معرفی کتاب «حقوق و تکالیف شهروندی در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران» گفت: این کتاب در سال ۱۳۸۹ یعنی قبل از امضا و ابلاغ حقوق شهروندی توسط رئیس‌جمهور منتشر شد.

علیرضا سیاری با بیان اینکه حقوق و تکالیف در برابر هم قرار دارند، افزود: هر فرد در قبال حقی که به او تعلق می‌گیرد، تکلیف و مسئولیتی بر عهده دارد. اگر بهترین قانون‌ها هم وضع شود اما شهروندان یک کشور از آن اطلاعی نداشته باشند، هیچ تفاوتی ندارد؛ هر شهروند می‌تواند این منشور حقوق شهروندی را که در یک کتاب جیبی جمع‌آوری‌شده همواره همراه داشته باشد تا در صورت لزوم به آن مراجعه کند.

این استاد علوم ارتباطات با تأکید بر نقش رسانه درباره اطلاع‌رسانی به مردم و آگاهی آن‌ها نسبت به حقوق و تکالیف خود تصریح کرد: رسانه‌ها باید فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی و به‌صورت مستقل این تکالیف و حقوق را به مردم بشناسانند تا آن‌ها اشراف کامل بر موضوع داشته باشند؛ زیرا در این صورت است که می‌توان انتظار پیشرفت در جامعه‌ای را داشت.

سیاری، حقوق شهروندی را متفاوت از حقوق بشر دانست و گفت: در حقوق بشر، ‌همه افراد جامعه بدون تفاوت و تبعیض و به دلیل انسان بودن از حقوقی برخوردار هستند؛ اما حقوق شهروندی می‌تواند اختصاص به یک جامعه با مقتضیات خاص خود داشته باشد.
منبع: تهران
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر