نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
اخبار کتابخانه ها
دیگر رسانه ها
فارس
فارس
در نشست کتاب‌خوان تخصصی بهداشت و سلامت عنوان شد: برگزاری بیش از ۱۸۰۰ نشست کتاب‌خوان در کتابخانه‌های عمومی فارس در سال جاری نشست تخصصی کتاب‌خوان «بهداشت و سلامت» با محوریت طب سنتی با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس و موزه و مرکز اسناد دکتر نورانی وصال برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، نشست تخصصی کتاب‌خوان «بهداشت و سلامت» روز دوشنبه بیست و سوم اسفند با حضور روح‌الله منوچهری سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، عبدالعلی محقق‌زاده رئیس موزه و مرکز اسناد دکتر نورانی وصال و گروهی از کتابداران و استادان علم طب با هدف بحث و تبادل‌نظر درباره موضوعاتی همچون طب سنتی، رساله‌های پزشکی ایران، قرابادین و مفردات در طب سنتی، ویژگی‌های طب سنتی و طب سنتی در زندگی روزمره برپا شد.

در ابتدای این نشست سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس با اشاره به هدف برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان گفت: اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس همگام با نهاد ‌کتابخانه‌های عمومی کشور اقدام به برگزاری سلسله نشست‌های کتاب‌خوان کرده است که در این نشست‌ها افراد در هر رشته کتاب‌های برتر و مرجع را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.

منوچهری با اشاره به اینکه در سال جاری، در حدود ۱۸۰۰ نشست کتاب‌خوان در کتابخانه‌های عمومی فارس برگزار شده است، افزود: در این نشست‌ها بیش از ده‌ هزار کتابدار و دوستدار کتاب، کتاب‌های خوانده شده خود را در موضوع‌های مختلف و در تمامی سطوح به اشتراک گذاشتند.

وی همچنین به برپایی چهار نشست کتاب‌خوان تخصصی در سال جاری اشاره کرد و ادامه داد: از ابتدای سال چهار نشست کتاب‌خوان تخصصی در زمینه‌های «هنر»، «زبان و ادبیات فارسی»، «علم اطلاعات و دانش شناسی» و «بهداشت و سلامت» با حضور متخصصان و استادان دانشگاه و معرفی کتاب‌های آکادمیک و برتر این رشته‌ها برگزار شده است.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، با تصریح اینکه اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی و موزه و مرکز اسناد دکتر نورانی وصال از لحاظ ماهوی در یک ردیف قرار دارند، از فعالیت‌های موزه و مرکز اسناد دکتر نورانی به‌ویژه احمدعلی موریس مسئول و میراث دار این موزه قدردانی کرد.

احمدعلی موریس کارشناس موزه و مرکز اسناد دکتر نورانی وصال نیز در ادامه با بیان اینکه این مجموعه در سال ۸۹ به صورت موزه دانشگاه علوم پزشکی در خیابان قاآنی شروع به کار کرد، گفت: با توجه به نیاز و خواست دانشگاه علوم پزشکی بخش مرکز اسناد این دانشگاه نیز به این مجموعه افزوده شد.

وی با اشاره به اینکه در بخش موزه این مرکز اشیا قدیمی پزشکی مربوط به دکتر نورانی وصال نگه‌داری می‌شود، افزود: واحد اسناد این مجموعه اسناد پزشکی فارس را جمع‌آوری می‌کند و در بخش نسخ خطی این مجموعه نیز بیش از ۲۰۰۰ نسخه خطی مربوط به علم پزشکی به صورت بانک دیجیتال برای ارائه به پژوهشگران این رشته نگه‌داری می‌شود.

موریس، موزه و مرکز اسناد دکتر نورانی وصال را مرکز تحقیقی و پژوهشی دانست و گفت: این مجموعه تعیین کننده روند پیشینه پزشکی در فارس خواهد بود و خروجی این موزه بیش از هر چیز تصحیح نسخ خطی پزشکی است.

به گفته وی در حال حاضر این مجموعه در حال تدوین تاریخ پزشکی استان فارس است و همچنین سابقه ۷۰  ساله آموزش پزشکی در سطح استان را بررسی می‌کند.

در ادامه نشست کتاب خوان تخصصی بهداشت و سلامت، با معرفی چهار کتاب در حوزه طب پزشکی به دست استادان این رشته ادامه یافت. کتاب «اُرجوزه ابن سینا در طب سنتی» منسوب به شیخ‌الرئیس اولین کتاب این نشست بود که دکتر مجید نیمروزی آن را معرفی کرد. نیمروزی درباره این کتاب گفت: ارجوزه کتابی است در حوزه طب پزشکی که به صورت شعر عربی نوشته شده است و آن را به ابن‌سینا نسبت داده‌اند. 

وی افزود: این اثر کتاب مختصری در طب سنتی است که در بحر «رجز» به زبان عربی سروده شده است و با همکاری دکتر حسین کیانی استاد زبان و ادبیات عربی دانشگاه شیراز در دو سال این کتاب را به صورت شعر فارسی و در بحر «رمل» ترجمه کردیم و در ترجمه آن اصل امانت‌داری کاملاَ رعایت شده است به‌طوریکه معادل هر بیت عربی، بیتی فارسی سروده شده است.

استاد طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه این کتاب پیش از این، به زبان فارسی ترجمه نشده بود، بیان کرد: کتاب ارجوزه ابن‌سینا در کشورهای دیگر بیش از ایران شناخته شده است؛ به‌طوریکه از میان کتاب‌های ابن‌سینا، «ارجوزه» پس از «قانون» بیشترین میزان ترجمه را دارد و به بیشتر زبان‌های دنیا همچون لاتین، آلمانی، انگلیسی و ... ترجمه شده که ترجمه انگلیسی آن نیز به زبان شعر است.

نیمروزی با اشاره به اهمیت این کتاب گفت: این کتاب برای اولین بار، مباحث پزشکی را به زبان شعر بیان می‌کند و یک روش تعلیمی را که آموزش به زبان شعر است معرفی می‌کند.

دکتر حمدالله مساوات در ادامه کتاب «آیین طبابت» را به ترجمه خویش معرفی کرد. مساوات در ابتدای سخنان خویش با اشاره به اینکه امروزه اقبال عمومی به سوی طب سنتی زیاد است، گفت: اینکه مردم اهمیت و جایگاه طب سنتی را دریافتند بسیار مایه خرسندی است اما در این حوزه کتاب‌های زیادی تالیف می‌شود که برخی از آن‌ها از کتاب‌های عامه پسند است و از دایره کتاب‌های علمی خارج شده است و استادان این رشته به برخی از این کتاب‌ها انتقاد دارند.

مساوات آیین طبابت را ترجمه‌ای از یک بخش کتاب قطب الدین شیرازی با نام «رساله فی بیان الحاجه الی الطب و آداب الاطباء و وصایائهم» دانست و گفت: رساله قطب‌الدین شیرازی در سه فصل نوشته شده که با همکاری مجتبی حیدری و برخی دیگر، فصل سوم این کتاب را که به آداب و اصول اخلاقی پزشک و بیمار اختصاص دارد، ترجمه کردیم. آیین طبابت با مقدمه دکتر اصفهانی پدر احیای علم طب سنتی و با زبانی روان ترجمه شده است و به دلیل اینکه مخاطب این کتاب عمومی مردم در نظر گرفته شده است، برخی از قسمت‌های تخصصی این کتاب در ترجمه حذف شده است.

وی با تأکید بر اینکه امروزه اخلاق پزشکی مهجور است، گفت: این کتاب هم پزشکان و هم بیماران را به رعایت‌کردن ملزومات اخلاقی مقید کرده است.

سومین کتاب این نشست کتاب «۱۰ رساله پزشکی در طب سنتی» نوشته دکتر محمدابراهیم زحلی‌نژاد بود که به دست نویسنده اثر معرفی شد. 

دکتر زحلی‌نژاد با اشاره به این اثر گفت: کتاب «۱۰ رساله پزشکی در طب سنتی» به همت گروهی از دانشجویان طب سنتی و داروسازی سنتی تألیف شده است و در آن ۱۰ رساله مهم در این زمینه گردآوری شده که بیشتر این رساله ها از عمادالدین محمود شیرازی است.

استاد طب سنتی دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه تهیه نسخ، نسخه‌خوانی و تصحیح این رساله‌ها دو سال به طول انجامیده است، گفت: هدف در این اثر بازنویسی کامل نسخ بود به همین دلیل اطلاعاتی نیز که در قدیم رایج بوده و امروزه از نظر علمی اشتباه است و  به چشم خرافه به آن‌ها نگاه می‌شود، در این کتاب آورده شده است. 

زحلی‌نژاد همچنین به نوعی شیوه تعلیمی موجود در این کتاب اشاره کرد و گفت: در یکی از رساله‌های این کتاب به نام رساله «نسخ‌الملوک» برای اولین بار آموزش به صورت ترسیم جدول آورده شده است.

دکتر عبدالعلی محقق زاده استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز آخرین کتاب این نشست با عنوان «قرابادین صالحی» به تصحیح دکتر پرمیس بدر را معرفی کرد. مدیر موزه و مرکز اسناد دکتر نورانی وصال درباره این کتاب گفت: کتاب قرابادین صالحی اثر صالح بن محمد بن محمد صالح است که در سال ۱۱۸۰ه. ق همزمان با تاجگذاری کریم‌خان زند در بلخ نوشته شده است و نویسنده کتاب خود را «عمل صالح» نامگذاری کرده که در متن کتاب هم آمده است. 

محقق‌زاده با تصریح اینکه قرابادین صالحی از جمله کتاب‌های قرابادینی است گفت: کتاب‌های قرابادین کتاب‌هایی است که مجموعه داروهای مرکبه را که تا آن زمان کشف شده و نویسنده ترجیح می‌دهد که فرمول‌های آن مجرب است، معرفی می‌کند.

وی این کتاب را حائز اهمیت دانست و گفت: اهمیت این کتاب در این اثر است که از مرجع‌های مختلفی از جمله، ایران باستان، هندی، یونانی، رنسانس و .. نوشته شده است. علاوه بر آن این کتاب بارها در هندوستان با چاپ سنگی چاپ شده است و در ایران دوره قاجار نیز به صورت نسخ خطی بازنویسی شده است که بیشتر این نسخه‌ها موجود است.

محقق زاده در ادامه گفت: «قرابادین صالحی» در ۲۸باب نوشته شده است و نویسنده آن احترام خاصی به امامان معصوم(ع) داشته است؛ همچنین احترام به دانشمندان گذشته، ذکر حکایات اخلاقی، درج تجربیات و مشاهدات نویسنده و ذکر نقل و قول دیگران، پایبندی به اصول اخلاقی، درج فرهنگ‌های مختلف همچون ایرانی، عربی، هندی، سوری، فرنگی و .... از دیگر ویژگی‌های این کتاب است.

گفتنی است در پایان نشست کتاب‌خوان «بهداشت و سلامت»، پس از تقدیر از کتاب خوان های یادشده و لیلا جنتی رابط بهداشت و سلامت اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس توسط سرپرست این اداره کل، احمدعلی موریس به معرفی بخش‌های مختلفی از باغ‌موزه دکتر نورانی وصال پرداخت.

منبع: فارس
 
امتیاز دهی