فهرست

منشورات

با مرور مهم ترین اقدامات نهاد کتابخانه های عمومی کشور منتشر شد؛

یازدهمین و دوازدهمین شماره ماهنامه کتاب‌خوان

یازدهمین و دوازدهمین شماره ماهنامه کتاب‌خوان ویژه خرداد و تیر ماه ۱۴۰۰، با هدف شفاف سازی فعالیت‌ها، اطلاع‌رسانی مناسب و دسترسی عموم مردم، نخبگان و مخاطبان به اخبار و برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی کشور توسط اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، بخش «رویداد» در این شماره با گزارش چهل و نهمین جلسه هیئت امنای نهاد کتابخانه های عمومی کشور با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شده است. در این جلسه که با ارائه گزارشی از عملکرد نهاد کتابخانه‌های عموم کشور در حوزه‌ توسعه کتابخانه‌ها، فعالیت‌های ترویجی، امور اداری و همچنین فعالیت‌های پژوهشی نهاد همراه بود، از علم‌گرایی و نوگرایی به عنوان شاخصه‌های مهم عملکرد و تصمیم‌گیری در مدیریت فعلی نهاد یاد شد.

انتخابات دومین دوره هیئت مدیره انجمن علمی ارتقاء کتابخانه‌های عمومی ایران، انتشار دوازدهمین جلد از کتاب «هدهد سفید»، برگزاری نشست خبری یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، تقدیر نهاد از بازی‌های جدی مرتبط به حوزه کتاب، برگزاری جلسه هماهنگی نحوه صدور مجوز و نظارت بر کتابخانه‌ها و سالن‌های مطالعه، برگزاری نشست خبری پنجمین دوسالانه کارتون کتاب، مشارکت در برگزاری اختتامیه جشنواره قلم زرین و انتخاب اعضای جدید کارگروه تخصصی نابینایان کتابخانه‌های عمومی کشور از اقدامات حائز اهمیت نهاد در دو ماه نخست سال ۱۴۰۰ بود، که در این بخش مرور شده است.

بخش «فرهنگی» ماهنامه کتاب‌خوان در این شماره با فراخوان یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی آغاز می شود و پس از مرور کتاب‌های معرفی شده در طرح کتابخوان خرداد و تیر ۱۴۰۰ به برگزاری وبینار بین‌المللی «مکتب جهانی روح‌الله» به مناسبت سالروز ارتحال امام خمینی(ره) می‌پردازد. همچنین برنامه ملی محفل ادبی «از کریمه تا رضا (ع)»، نشست رونمایی از کتاب «جوهر سرخ»، برگزاری عصر شعر مجازی «آوای کتابخانه»، گفتگو با داوران پنجمین دوسالانه «کارتون کتاب» و گفتگو با ایرج قنبری، میلاد عرفان‌پور و محمود اکرامی درباره برگزاری جشنواره «سرود آوای کتابخانه» به عنوان مهم ترین برنامه های فرهنگی مهاد در خرداد و تیر ماه مرور شده است.

پرونده  ویژه این شماره از ماهنامه کتابخوان به برگزاری سلسله برنامه «از تبار قلم» اختصاص دارد. برنامه‌هایی که در جهت رویکرد جدید نهاد کتابخانه های عمومی کشور به تجلیل از ۳۴ تن از نویسندگان بومی استان‌های مختلف کشور پرداخت.

ماهنامه کتاب‌خوان در بخش پژوهش با معرفی برگزیدگان مسابقه طراحی کتابخانه عشایری آغاز شده است. همچنین برگزاری مراسم اختتامیه طرح «ماموریت کتابخانه من» و مروری بر  سه جلسه برگزار شده از سلسله وبینارهای فراملیِ «روایت‌هایی از ایده ها و الگوهای مدیریت کتابخانه های عمومی» با عناوین «توسعه خدمات کتابخانه‌ای برای گروه‌های حاشیه‌ای»، «کتابخانه‌های عمومی در سوئد و ترویج کتابخوانی» و «ویژگی طراحی خدمات برای کتابخانه‌های عمومی» بخش پایانی این شماره از ماهنامه کتاب‌خوان تشکیل داده است.

یازدهمین و دوازدهمین شماره ماهنامه «کتاب‌خوان» را از اینجا دریافت کنید.

 
امتیاز دهی