فهرست

برگزیده ها

مدیر مجموعه‌ها و خدمات پژوهشی کتابخانه عمومی نیویورک مطرح کرد؛

لزوم ایجاد تعادل صحیح بین مجموعه های فیزیکی و دیجیتال برای اطمینان از دسترسی منصفانه به اطلاعات

مدیر مجموعه‌ها و خدمات پژوهشی کتابخانه عمومی نیویورک گفت: همانطور که خدمات دیجیتال در طول پاندمی، جان تازه ای گرفت، به ما یادآور شد که خدمات حضوری بسیار ارزشمند است؛ باید تعادل صحیحی بین مجموعه های فیزیکی و دیجیتال ایجاد کنیم تا مطمئن شویم دسترسی منصفانه به اطلاعات وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، به همت دفتر پژوهش و آموزش نهاد، هفتمین جلسه از سلسله وبینارهای «روایت‏‌هایی از ایده‌ها و الگوهای مدیریت کتابخانه‌های عمومی» با موضوع «جامعه خدمت گیرنده» با حضور دنیز هیبای، مدیر مجموعه‌ها و خدمات پژوهشی کتابخانه عمومی نیویورک و سید مهدی حسینی، معاون اداره‌کل امورکتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد برگزار شد.
 


دنیز هیبای در ابتدا به معرفی کتابخانه عمومی نیویورک پرداخت و گفت: بیش از ۱۲۵ سال است که کتابخانه نیویورک تأمین کننده اصلی کتاب های رایگان، اطلاعات، ایده ها و آموزش برای تمام ساکنان نیویورک بوده است. این کتابخانه در سال ۱۸۹۵ تأسیس شد و بزرگ ترین سیستم کتابخانه ای سراسر کشور را دارا است که ۹۲ نقطه در سراسر برانکس، منهتن و استیتن آیلند را پوشش می دهد. چیزی که این کتابخانه را از سایر سیستم های کتابخانه های عمومی در امریکا متمایز می کند، مجموعه های تحقیقاتی است. مجموعه های تحقیقاتی این کتابخانه به تنهایی دارای ۴۶ میلیون منبع است که در ۳ مرکز تحقیقاتی مستقر در منهتن قرار دارد. این مجموعه ها برای تمامی افراد از سراسر جهان قابل دسترس است. در حال حاضر کتابخانه عمومی نیویورک بیش از ۲۲۰۰ کارمند دارد که ۷۳ درصد آن ها در بخش مجموعه ها، خدمات و توسعه آموزش مشغول هستند و باقی خدمات مهم پشتیبانی مدیریتی را فراهم می کنند. کتابخانه های بروکلین و کویینز نیز سیستم های مستقل خود را دارند، با این حال معمولا با هم همکاری داریم و برنامه ها و سیاست ها در یک مسیر قرار دارد. این سه سیستم کتابخانه ای برای حمایت مالی به بودجه شهری وابسته است.
 

مدیر مجموعه‌ها و خدمات پژوهشی کتابخانه عمومی نیویورک با اشاره به مأموریت کتابخانه عمومی نیویورک گفت: مأموریت این کتابخانه این است که الهام بخش مطالعه مادام العمر بوده، دانش را گسترش دهد و جوامع را قوی تر کند. برای تحقق این مأموریت، ما به سه منبع عظیم کارمندانمان، مجموعه هایمان و فضاهای فیزیکی و دیجیتالی در دسترس وابسته هستیم. آموزش مادام العمر را با خلق یادگیرندگان توانمندتر و محققان، دنبال می کنیم. مهارت های یادگیری و مسیریابی اطلاعات را به آن ها آموزش می دهیم؛ کاربران را برای به چالش کشیدن فرضیاتشان با پرسش و پاسخ، تشویق می کنیم؛ خواندن را ترویج می کنیم؛ با فراهم آوری منابع و اطلاعات رایگان، دانش را توسعه می دهیم؛ آنچه مجموعه هایمان را قوی تر می کند، شناسایی و فراهم می کنیم. همچنین با استفاده از برنامه ریزی و موقعیت های آموزشی الهام بخش، افق های فکری افراد را گسترش داده و چشم اندازها را غنی تر می کنیم. تأمین منابع معتبر تاریخی، حضور در جامعه برای تبلیغ خدمات کتابخانه، توسعه مهارت ها و توانایی های کلیدی و گرد هم آوردن اجتماعات مختلف از دیگر خدمات کتابخانه عمومی نیویورک محسوب می شود.


 

وی تصریح کرد: کاربران از تمامی رده های سنی و نسل ها، به عنوان جامعه خدمت گیر در نظر گرفته می شوند. هر کسی که در نیویورک زندگی، کار یا تحصیل می کند، یا ملکی در اختیار دارد، واجد شرایط دریافت کارت عضویت کتابخانه عمومی نیویورک است. افرادی که از مجموعه های تحقیقاتی ما استفاده می کنند و خارج از نیویورک یا امریکا هستند، می توانند کارت عضویت موقت دریافت کنند. مجموعه سازی تمامی شعبه های کتابخانه عمومی نیویورک توسط تیم مرکزی گزینش ۱۵ نفری انجام می شود. آن ها گزینش منابع را با استفاده از نقد کتاب ها، تحلیل الگوهای چرخه امانات و دریافت اطلاعات از کارمندان شعبات محلی و کاربران انجام می دهند. در حال حاضر تقریبا ۶۰ درصد بودجه صرف منابع فیزیکی و ۴۰ درصد برای منابع دیجیتال خصوصا کتاب های الکترونیکی استفاده می شود.


 

دنیز هیبای با اشاره به وجود منابع به ۲۱ زبان دنیا در کتابخانه عمومی نیویورک، بیان کرد: تنوع و ارائه چند فرهنگی برای منابع، به ویژه در حوزه کودک و نوجوان بسیار حائز اهمیت است. گزینشگران تلاش می کنند منابعی را فراهم کنند که کودکان بتوانند خودشان را در داستان ها ببینند و درباره سایر کودکانی که ممکن است با آن ها متفاوت باشند، یاد بگیرند.


 

مدیر مجموعه‌ها و خدمات پژوهشی کتابخانه عمومی نیویورک در خصوص مجموعه تحقیقاتی توسعه یافته کتابخانه عمومی نیویورک، گفت: این مجموعه ها غیرقابل امانت بوده، به طور خاص بر علوم انسانی و علوم اجتماعی تمرکز دارند و شامل مجموعه های عظیمی از منابع چاپی و مجموعه های خاص مانند آرشیوها، دست نوشته ها، عکس ها، نقشه ها و ... است. این مجموعه صدها زبان را پوشش می دهد و هزاران منبع به زبان فارسی و ترکی در آن وجود دارد. همچنین امکان دسترسی به صدها پایگاه داده در موضوعات متنوع نیز فراهم شده است. مسئولیت ساخت این مجموعه ها به عهده گزینشگران و کتابداران از طریق مراکز تحقیقاتی است. بودجه منابع تحقیقاتی در وهله اول از طریق وجوه وقفی خصوصی تأمین می شود. در اختیار گذاشتن اتاق های مطالعه برای اعضا، خدمات مرجع آنلاین و مشاوره و سایر برنامه های تخصصی برای تسهیل دسترسی محققان از دیگر خدمات مجموعه های تحقیقاتی کتابخانه عمومی نیویورک است.


 

وی تصریح کرد: مجموعه های کتابخانه عمومی نیویورک مانند سایر کتابخانه ها در سراسر دنیا بیشتر و بیشتر به سمت دیجیتالی شدن حرکت می کند. به این منظور این کتابخانه برای بهبود تجربه مطالعه، نرم افزار مطالعه مخصوص خود را توسعه داده است. در طول پاندمی و در پایان اولین ماه از تعطیلی کتابخانه شاهد افزایش ۴۰۰ درصدی دانلود این نرم افزار بودیم. در این مدت ۲ میلیون استفاده از کتاب های الکترونیکی داشتیم و بیشتر از ۲.۸ میلیون منبع از پایگاه های داده، درخواست داده شده است.


 

هیبای به همکاری کتابخانه عمومی نیویورک با سایر نهادها اشاره کرد و گفت: همکاری مشترک با کتابخانه عمومی بروکلین در راستای فراهم آوری خدمات تکنیکی شامل گزینش و فراهم آوری، فهرست نویسی، پردازش و توزیع، است. همکاری با کتابخانه های دانشگاه های محلی در قسمت تحقیقات و امانت بین کتابخانه ای که کتابخانه عمومی نیویورک را به شبکه ای گسترده از کتابخانه ها در سراسر کشور و دنیا متصل می کند، از دیگر فعالیت هایی است که در راستای تقویت کتابخانه انجام می شود.


 

وی با اشاره به برنامه های آموزشی کتابخانه عمومی نیویورک گفت: طی دهه گذشته ما کتابخانه های خود را به مراکز فعالی برای آموزش و فرصتی برای تمام نیویورکی ها تبدیل کرده ایم. برنامه های آموزشی را برای پشتیبانی از کودکان و نوجوانان، کسب و کارهای کوچک، جویندگان شغل و معلمان توسعه داده ایم. خدمات کودکان، مهارت های مورد نیاز را از سنین جوانی، توسعه می دهد. برنامه های سواد برای سنین کودکی، بر خواندن با صدای بلند، خواندن در تعطیلات تابستان و برنامه های متنوع پس از مدرسه تمرکز دارد. خدمات مربوط به جوانان، آن ها را برای بهبود و به دست آوردن مهارت های تحصیلی تشویق می کند. همچنین فرصت هایی برای تجربه و یادگیری مهارت استفاده از تکنولوژی های جدید از طریق برنامه نویسی های ساده و ایجاد پادکست وجود دارد. در حال حاضر جلسات مشاوره ویژه نوجوانان ارائه می شود تا آن ها را در مسیر ادامه تحصیلات در دانشگاه یا انتخاب مسیر کاری کمک کند. مرکز آموزش و مدارس، برنامه های رسمی تری را با کمک مدارس و معلمان توسعه داده است، از جمله برنامه «کتابخانه من در نیویورک سیتی» که طی آن یک سری کتاب از قفسه های کتابخانه به کلاس های مدارس ارسال می شود تا به دانش آموزان و معلمان کمک کند. معلمان از طریق کارت های خاص کتابخانه پشتیبانی می شوند و می توانند منابع را برای زمان طولانی تری امانت بگیرند.


 

هیبای برگزاری کلاس های آموزشی برای افرادی که انگلیسی زبان مادریشان نیست، کلاس های آموزش استفاده از کامپیوتر در دنیای دیجیتال، برنامه های مالی و اقتصادی شخصی برای صاحبان کسب و کارهای کوچک و برگزاری نمایشگاه هایی از مجموعه های خاص در کتابخانه های تحقیقاتی را بخشی از خدمات کتابخانه ویژه بزرگسالان دانست.


 

وی با اشاره به فعالیت های کتابخانه عمومی نیویورک در راستای ترویج خواندن، به برنامه هایی همچون جستجوگر آنلاین کتاب، تشکیل کمیته های انتخاب بهترین کتاب های سال و تولید پادکستی طنزگونه برای معرفی کتاب های جدید اشاره کرد. همچنین گفتگو با نویسندگان، اجراهای هنری، نمایش فیلم و برنامه های متنوع برای تمامی گروه های سنی، بخشی از برنامه های عمومی این کتابخانه است.


 

مدیر مجموعه‌ها و خدمات پژوهشی کتابخانه عمومی نیویورک تصریح کرد: همانطور که به آینده نگاه می کنیم، تعهد داریم که خدمات خود را متناسب با مراجعانمان مجددا تعریف کنیم و ارتقا دهیم. اولویت ما در سراسر شعب و کتابخانه های عمومی تحقیقاتی این است که خدماتمان را بازنگری کرده و مجددا راه اندازی کنیم تا بتوانیم بعد از بیش از یک سال وقفه پذیرای مراجعین باشیم. همانطور که خدمات، برنامه ها و مجموعه های دیجیتال در طول پاندمی، جان تازه ای گرفت به ما یادآور شد که خدمات حضوری به ویژه برای دانش آموزان و خانواده هایی که به اینترنت دسترسی ندارند، بسیار ارزشمند است. ما باید تعادل صحیحی بین مجموعه های فیزیکی و دیجیتال ایجاد کنیم تا مطمئن شویم دسترسی منصفانه به اطلاعات وجود دارد.

 
امتیاز دهی