فهرست

برگزیده ها

در مراسم بزرگداشت علامه حسن‌زاده آملی مطرح شد؛

تربیت شاگردان برجسته و ارائه آثار مکتوب شاخص یادگار بزرگ علامه حسن‌زاده آملی

مراسم بزرگداشت علامه حسن‌زاده آملی با سخنرانی دبیرکل نهاد کتابخلانه‌های عمومی کشور و آیت الله حسن رمضانی و پرداختن به جایگاه علمی و ویژگی‌های شخصیتی این عالم ربانی، به میزبانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مراسم بزرگداشت علامه حسن‌زاده آملی چهارشنبه ۱۴ مهر ماه با حضور علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و سخنرانی آیت الله حسن رمضانی، استاد فلسفه حوزه علمیه قم و از شاگردان مرحوم علامه حسن زاده آملی به صورت مجازی برگزار شد.

آیت الله حسن رمضانی، استاد فلسفه حوزه علمیه قم و از شاگردان مرحوم علامه حسن زاده آملی در این مراسم، با ابراز تاسف و تاثر از ارتحال علامه حسن زاده آملی گفت: ارتحال علامه حسن زاده آملی را در حالی به جامعه و دوستداران ایشان تسلیت عرض می کنم که خود بنده به تسلیت نیاز دارم؛ چراکه ارتحال ایشان برای من غم جانکاه از دست دادن پدری مهربان و استادی متبحر و دلسوز بوده است. اکنون در این خرابات طبیعت احساس غربت می کنم چرا که او پشت و پناهم بود و مرا مورد حمایت و تعلیمات خودش را می‌داد. امیدوارم پس از این که از این دنیای خاکی رفتند، همچنان به ما عنایت داشته باشند و باز هم ما را مشمول فیوضات خود قرار دهند.
وی افزود: کسی را از دست داده‌ایم که در هر قرن شاید بتوان یک نمونه از ایشان را جستجو کرد. کسی که هم در عرصه علم مرزهای علم و معرفت را در نوردیده بود و هم در وادی عمل انسان کاملی بود. ایشان به آنچه که می دانست پایبند بود و از مقام شهود نیز برخوردار بود. ایشان در جایی گفته‌اند به همان صورت که شما در وجود خورشید تردید ندارید به همان اندازه ایمان دارم که حضرت حجت بن الحسن مهدی موعود(عج) حاضر است و اوست که به همه نور داده است.
استاد فلسفه حوزه علمیه قم در بخشی از سخنان خود به نگرش سیاسی علامه حسن‌زاده آملی اشاره کرد و گفت: سخن، قلم، رفتار و کنش ایشان برای ما درس تعلیم و تربیت بود. ابتدا ایشان فارغ از هرگونه گرایش اهل علم را دوست می داشت و به حوزویان و عالمان و اهل علم عشق می ورزید و همواره به ما تاکید می‌کردند که از قافله علم عقب نمانیم و با درس خواندن و عالم شدن هم خودمان به سعادت برسیم و هم دیگران به وسیله ما به سعادت برسند. ایشان در واقع هر آنچه که با خون دل آموخته بود، بی‌دریغ به پای شاگردان خود ریخت.
 

دیدار با امام خمینی(ره) و آغاز فعالیت‌های سیاسی علامه

وی با نقل خاطره‌ای از دیدار علامه حسن‌زاده آملی با امام خمینی(ره) گفت: علامه در جایی گفته بودند قبل از ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ که در تهران مشغول تدریس بودند، شنیدند حضرت آیت الله العظمی امام خمینی(قدس سـرّه) روحانیانی را که برای ایام محرّم جهت تبلیغ به اطراف و اکناف می روند موظف کرده اند که مسایل اجتماعی و سیاسی عالَم اسلام و مشکلات جـامعه مسلمین و خصوصا اوضاع ایران را به گوش مردم برسانند و مردم را دراین زمینه آگاه نمایند، لذا ایشان که برای ایام محرّم عازم آمل بودند احســاس کردند این وظیفه متــوجه ایشان نیز هست و باید در انجام آن بکوشند، بدین جهت قبل از آنکه بسوی آمل بروند خود را به قم و بیت امام راحل رساندند. 
آیت الله حسن رمضانی ادامه داد: ایشان در دیدار با امام راحل به ایشان گفتند «من که یکی از طلبه های سرشناس آملم و جهت تبلیغ عازم آن دیارم، آمده ام به شما بگویم من هم مانند دیگران در خدمتم و شما نیز ان شاء الله در اهدافتان موفق خواهید شد و همه با هم دست بدست هم می دهیم و ان شاءالله تعالی کشور را از دست فسقه و فجره نجات می دهیم و دین خدا را پیاده می کنیم.» این دیدار علامه آملی با امام راحل در قم، نطفه فعالیت‌ها و نگرش سیاسی ایشان در دوران انقلاب شد.
وی با اشاره به حمایت علامه حسن زاده آملی از رهبر انقلاب نیز گفت: ایشان از سالیان دور بر حسن تدبیر و حسن سیاست مقام معظم رهبری تاکید داشتند و از این موضوع بسیار خشنود بودند. به طوری که در همان سال‌های دور در سخنان خود ویژگی‌های شش‌گانه‌ای را برای ایشان بکار بردند که هر کدام از آنها معنای خاص خود را داشت. عناوین ویژه ای که ایشان در حمایت از مقام معظم رهبری به کار گرفتند شاید در آن زمان با تعجب برخی همراه شد که در ادامه صحت آن بر همه آشکار شد.
آیت الله حسن رمضانی در پایان این مراسم به خوانش دل نوشته ‌ای که در رثای عروج ملکوتی استاد علامه حسن زاده آملی (قدس سره) سروده بود پرداخت.

 
امتیاز دهی