صفحه اصلي
اطلاعیه
اطلاعیه ها
بازديدها
منو
ورود
اطلاعیه

 کتابداران و همکاران محترم

با سلام

همانطور که استحضار دارند در راستای توجه به امور حقوق و مزایا و امور رفاهی کارکنان نهاد از جمله برقراری فوق‌العاده شغل اقداماتی به عمل آمده است و برقراری این فوق‌العاده مورد اعتراض تعدادی از دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد قرار گرفته است لذا ضروری است در این خصوص مطالبی را به‌ آگاهی برساند:

میزان فوق‌العاده شغل براساس بند 5 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری و تصویب‌نامه‌ی شماره‌ی 2941/ت 50071/ه مورخ 20/1/93 هیآت محترم وزیران، برای مشاغل تخصصی با در نظر گرفتن تخصص و مهارت ها، پیچیدگی وظایف، مسئولیت ها و شرایط بازارکار برای مشاغل تا سطح کاردانی حداکثر 700 امتیاز و برای مشاغل همسطح کارشناسی حداکثر 1500 امتیاز و برای مشاغل بالاتر حداکثر 2000 امتیاز تعیین گردیده است. بنابراین برای مشاغل تا سطح کاردانی نظیر رشته شغلی کاردان، بایگان، متصدی امور دفتری، کارپرداز، انباردار، ماشین‌نویس، امین اموال، جمعدار اموال و مشاغلی نظیر کتابدار، حسابدار، کارگزین و... قابل تخصیص به طبقات شغلی 2و3 مشمول 700 امتیاز می‌گردند و مشاغل هم سطح کارشناسی نظیر رشته شغلی کارشناس، کارشناس مسئول، رئیس اداره، کتابدار کارگزین، حسابدار (برای طبقات 4 و بالاتر بدون در نظر گرفتن مدرک تحصیلی) با توجه به‌ طرح های طبقه‌بندی مشاغل و به اقتضای پست سازمانی مورد تصدی مشمول 1500 امتیاز خواهند شد.

همانطوری که ملاحظه می‌فرمایند فوق‌العاده‌ی مذکور برای مشاغل فوق در نظر گرفته شده است نه مدارک تحصیلی، امتیاز مدرک تحصیلی متناسب با مدارک تحصیلی افراد در حق شغل محاسبه و در احکام اعمال گردیده است، لذا در راستای قانون گرایی و رعایت ضوابط و مقررات مربوط، احکام همکاران محترم صادر شده است. موضوع دیگر اینکه در برقراری این فوق‌العاده، امتیاز حداکثری برای همکاران منظور شده است و این در صورتی است که نهاد می‌توانست امتیاز حداقلی نیز در نظر بگیرد لکن بمنظور رعایت عدالت از اعمال این موضوع نیز خودداری شده است .

بنابراین هریک از همکارانی که نسبت به ضوابط و مقررات فوق و یا احکام صادره اعتراضی دارند می‌توانند درخواست خود را جهت بررسی های لازم به دفتر اینجانب اعلام نمایند.

« اطلاعیه »

 

به اطلاع می رساند بنابر نظر کارشناسی سازمان بازرسی کل کشور، مبنی بر لزوم رسیدگی به شکایت های شرکت کنندگان در آزمون استخدامی نهاد، آن دسته از داوطلبانی که در آزمون استخدامی سال 1391 نهاد شرکت کرده و به هر دلیلی به نتایج اعلام شده اعتراض دارند، می توانند از روز دوشنبه 8 دی ماه 1393 به مدت 10 روز کاری با مراجعه به پرتال نهاد به آدرس www.Iranpl.ir   به سامانه رسیدگی به شکایت های آزمون استخدامی نهاد کتابخانه های عمومی کشور مراجعه کرده و ضمن ثبت مشخصات نسبت به ارائه موضوع شکایت خود اقدام کنند. پس از مهلت یاد شده و تجمیع اطلاعات دریافتی، شورای رسیدگی به شکایت ها بر اساس جدول زمان بندی به بررسی شکایات اقدام کرده و نتایج را به داوطلبان اعلام می کند. ان شاء الله

  

معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی

اطّلاعیه‏ ی معاونت اداری مالی نهاد درباره‏ ی افزایش حقوق


با سلام

به اطّلاع تمامی همکاران و کتابداران می ‏رساند با توجه به تغییرات به وجود آمده در سیستم نرم ‏افزاری محاسبه‏ ی حقوق، افزایش مربوط به صدور احکام فوق‏ العاده شغل همکاران که در جلسه‏ ی شورای حقوق و دستمزد نهاد به تصویب رسیده است با تأخیر انجام می‏ شود لکن در اولین فرصت پس از صدور احکام پرداخت مورد نظر در حقوق ماه بعد لحاظ شده و این افزایش از ابتدای آذر محاسبه و به حساب همکاران واریز خواهد شد.

باسمه تعالی

اطلاعیه اعلام منابع آزمون استخدامی

کتابداران انجمنی و روستایی شاغل در نهاد کتابخانه های عمومی کشور

شماره دو

پیرو اطلاعیه شمار یک آزمون استخدامی کتابداران انجمنی و روستایی شاغل در نهاد؛ کتاب «مجموعه دستورالعمل های اداره کتابخانه های عمومی» به جمع سایر منابع پیش تر اعلام شده این آزمون اضافه و فایل شش منبع از این فهرست نیز جهت استفاده در پرتال نهاد کتابخانه های عمومی کشور قرار داده شد.

 

برای دانلود این منابع از لینک های زیر استفاده نمایید.

منابع - بخش اول (4.42 مگابایت)
منابع - بخش دوم (6.48 مگابایت)
منابع -بخش سوم (6.08 مگابایت)

بسمه تعالی

 

اطّلاعیه ی معاونت اداری مالی نهاد

با توجه به پرسش ها و پیام های متعدّد کتابداران و همکاران عزیز درباره ی برخی مسائل اداری نکات زیر به اطّلاع می­رسد:

1- درباره ی محاسبه ی سوابق سنوات کتابداران تمامی سوابق موجود در نهاد در احکام همکاران محاسبه شده است. با این حال در صورتی که هر یک از همکاران مدارک مثبته ای دایر بر عدم محاسبه ی سوابق سنوات خود در اختیار دارند مدارک خود را برای بررسی مجدّد به معاونت اداری مالی نهاد ارسال نمایند.

2- درباره ی ادامه ی تحصیل کتابداران به اطّلاع می رساند در صورتی که هر یک از همکاران در ساعات غیر موظّف کاری به ادامه ی تحصیل در رشته های مرتبط با نهاد مطابق با طرح طبقه بندی مشاغل دهند پس از ارائه ی مدرک معتبر علمی مورد تأیید مراجع ذیربط، مدارک جدید تحصیلی در احکام لحاظ خواهد شد.

3- اطّلاعات جمع آوری شده مربوط به سوابق بیمه ای کتابداران منتقل شده از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی مکاتبه ای به استحضار مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید و از ایشان درخواست شد تا دستور محاسبه و تأمین منابع مالی مربوطه را صادر فرمایند.

4- درباره ی حقوق کتابداران روستایی مقرر شد از ابتدای آبان ماه سال جاری حقوق این عزیزان به صورت ماهانه و با اعمال افزایش اعلام شده پرداخت شود.

5- درباره ی نیروهای انجمنی کتابدار و غیر کتابدار اطّلاعات لازم از ادارات کل درخواست شده تا پس از بررسی نسبت به افزایش حقوق آن دسته از این عزیزان که حقوق کمتری نسبت به کتابداران روستایی دریافت می کنند اقدام لازم صورت پذیرد.

6- درباره ی فوق العاده مناطق کمتر توسعه یافته برقراری این فوق العاده در مناطق مذکور در دست بررسی است.

 

جدول شماره یک - سرفصلها و منابع آزمون استخدامی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور
سرفصل
منابع
ضریب
تعداد سوال
خدمات عمومی
1.       ادبیات کودکان و نوجوانان و ترویج خواندن (مواد و خدمات کتابخانه‌ای برای کودکان و نوجوانان)، ثریا قزل ایاغ، ناشر: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (1383)
2.       مواد و خدمات کتابخانه برای نوسوادان، زهره میرحسینی، ناشر: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (1384)
3
25
خدمات مرجع
1.       اصول و خدمات مرجع در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی، محمد حسین دیانی، ناشر: انتشارات کتابخانه رایانه‌ای (1382)
2.       مرجعشناسی: شناخت خدمات و کتابهای مرجع، نوراله مرادی، ناشر: فرهنگ معاصر (1387)
3.       مرجعشناسی اسلامی، احمد شعبانی، ناشر: نهاد کتابخانههای عمومی کشور (1382).
4.       مرجعشناسی عمومی لاتین: بابک پرتو و رحیم علیجانی، ناشر: نهاد کتابخانههای عمومی کشور؛ نشر چاپار (1388) (فصلهای مرتبط با منابع دیجیتال اولویت دارند)
2
15
همکاری بینکتابخانهها
1.       کتابخانههای عمومی و مدارس: توسعه همبستگیهای نهادی، ناتالی ریف زیارنیک، ترجمه دکتر مهرداد نیکنام، ناشر: نهاد کتابخانههای عمومی کشور (1390)
2.       نظامهای همکاری بین کتابخانهای، نرگس نشاط، ناشر: سمت (1382)
2
15
مدیریت کتابخانه
1.       اداره کتابخانه، طاهره علومی، ناشر: سمت (1391)(فصلهای مرتبط با کلیات مدیریت اولویت دارد)
2.       مدلهای مدیریت، تصمیمگیری و برنامهریزی در کتابخانهها، رابرت هیز، ترجمه علی اکبر خاصه. ناشر: نهاد کتابخانههای عمومی کشور (1392) (فصلهای 5، 6، 7، 8)
3.       شاخص‌های عملکرد کتابخانه‌ها. ترجمه علی‌حسین قاسمی. انتشارات نهاد کتابخانه‌های عمومی. (صفحات 15-50)
2
15
سازماندهی منابع
1.       فهرستنویسی: اصول و روشها، سیدمهدی طاهری، رحمت الله فتاحی، ناشر: نشر کتابدار (1391)
2.       مجمموعه‌سازی و خدمات تحویل مدرک، تالیف حمید محسنی.نشر کتابدار (1388)
1
15
فناوری اطلاعات
 آشنایی با مهارت‌های عمومی فناوری اطلاعات شامل مبانی کامپیوتر و اینترنت و نرم‌افزارهای اداری.
1
10
زبان
زبان تخصصی انگلیسی، حسین مختاری معمار، ناشر: انتشارات دبیزش (1388)
1
15
 
جمع
110

اطلاعیه برگزاری آزمون استخدام کتابداران

در نهاد کتابخانه های عمومی کشور

شماره یک

نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای تامین نیروی انسانی خود در سطح ملی ،‌ در نظر دارد تا آزمون استخدامی جذب نیروی کتابدار را برگزار کند . این اطلاعیه (شماره یک ) شامل شرایط عمومی و اختصاصی و مواد و منابع آزمون است .

1-          شرایط عمومی:

1.1       - اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران .

1.2       - التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران .

1.3       التزام فکری و عملی به منشور اخلاقی کتابداران نهاد کتابخانه های عمومی کشور.

1.4       - داشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت دائم از خدمت ( ویژه برادران ) .

1.5       - نداشتن منع استخدام به موجب آرای مراجع قانونی .

1.6       داوطلبان استخدام نباید مستخدم رسمی ، ثابت و پیمانی سایر دستگاه های دولتی و یا بازخرید خدمت باشند .

1.7       عدم سابقه محکومیت جزایی موثر

1.8       داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی( با رعایت تصویب نامه ی شماره 44178/88384 مورخ 23/04/1389 هیئت محترم وزیران)  برای انجام کاری که استخدام می شود .

1.9       تبصره : داوطلبان استخدام برای کتابداری کتابخانه های نابینایان از این بند مستثنی می باشند .

1.10    احراز صلاحیت های عمومی به تایید گزینش.

2-          شرایط اختصاصی:

2.1- داشتن حداقل 20 سال سن تمام و حداکثر 32 سال تمام برای دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و برای دارندگان مدارک تحصیلی دکترا حداکثر 40 سال تمام ( تا تاریخ برگزاری آزمون )

تبصره – موارد ذیل به شرط ارائه تائیدیه های معتبر به حداکثر سن مقرر اضافه خواهد شد :

الف) داوطلبانی که در جبهه های نبرد حق علیه باطل ( از تاریخ 31/6/1359 لغایت 29/5/1367 ) به طور داوطلبانه خدمت نموده اند ، به میزان مدت حضور در جبهه و همچنین مدت زمان بستری و یا استراحت پزشکی رزمندگان در اثر مجروحیت در جبهه های نبرد حق علیه باطل .

ب) خانواده معظم شهدا ، آزادگان ، مفقودالاثر ها و جانبازان از کار افتاده کلی که قادر به انجام کار نمی باشند شامل : همسر ، فرزندان ، پدر ، مادر ، خواهر ، و برادر تا میزان 5 سال .

ج) آزادگان ، فرزندان شاهد ، جانباز 25% و آزادگانی که حداقل یک سال سابقه اسارت دارند از شرط حداکثر سن معاف می باشند .

د) مدت خدمت سربازی

2.2- مدرک تحصیلی و رشته های قابل قبول :

- علم اطلاعات و دانش شناسی ( تمامی گرایش های آن )

- کتابداری و اطلاع رسانی ( تمامی گرایش های آن )

شرایط احراز بومی بودن در اطلاعیه های بعدی اعلام می شود.

 

3- نحوه و مهلت ثبت نام :

متعاقباً از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور اعلام می شود.

4- موارد و منابع آزمون :

به شرح پیوست در جدول شماره یک اعلام شده است .

5- تذکر مهم :

جزئیات شرایط و نحوه ثبت نام و ارائه مدارک متعاقباً از طریق همین پایگاه به اطلاع داوطلبان می رسد .


 

جدول شماره یک - سرفصل‌ها و منابع آزمون استخدامی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

سرفصل

منابع

ضریب

تعداد سوال

خدمات عمومی

1.       ادبیات کودکان و نوجوانان و ترویج خواندن (مواد و خدمات کتابخانه‌ای برای کودکان و نوجوانان)، ثریا قزل ایاغ، ناشر: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (1383)

2.       مواد و خدمات کتابخانه برای نوسوادان، زهره میرحسینی، ناشر: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (1384)

3

25

خدمات مرجع

1.       اصول و خدمات مرجع در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی، محمد حسین دیانی، ناشر: انتشارات کتابخانه رایانه‌ای (1382)

2.       مرجعشناسی: شناخت خدمات و کتابهای مرجع، نوراله مرادی، ناشر: فرهنگ معاصر (1387)

3.       مرجعشناسی اسلامی، احمد شعبانی، ناشر: نهاد کتابخانههای عمومی کشور (1382).

4.       مرجعشناسی عمومی لاتین: بابک پرتو و رحیم علیجانی، ناشر: نهاد کتابخانههای عمومی کشور؛ نشر چاپار (1388) (فصلهای مرتبط با منابع دیجیتال اولویت دارند)

2

15

همکاری بین‌کتابخانه‌ها

1.       کتابخانههای عمومی و مدارس: توسعه همبستگیهای نهادی، ناتالی ریف زیارنیک، ترجمه دکتر مهرداد نیکنام، ناشر: نهاد کتابخانههای عمومی کشور (1390)

2.       نظامهای همکاری بین کتابخانهای، نرگس نشاط، ناشر: سمت (1382)

2

15

مدیریت کتابخانه

1.       اداره کتابخانه، طاهره علومی، ناشر: سمت (1391)(فصل‌های مرتبط با کلیات مدیریت اولویت دارد)

2.       مدلهای مدیریت، تصمیمگیری و برنامهریزی در کتابخانهها، رابرت هیز، ترجمه علی اکبر خاصه. ناشر: نهاد کتابخانههای عمومی کشور (1392) (فصلهای 5، 6، 7، 8)

3.       شاخص‌های عملکرد کتابخانه‌ها. ترجمه علی‌حسین قاسمی. انتشارات نهاد کتابخانه‌های عمومی. (صفحات 15-50)

2

15

سازماندهی منابع

1.       فهرستنویسی: اصول و روشها، سیدمهدی طاهری، رحمت الله فتاحی، ناشر: نشر کتابدار (1391)

2.       مجمموعه‌سازی و خدمات تحویل مدرک، تالیف حمید محسنی.نشر کتابدار (1388)

1

15

فناوری اطلاعات

 آشنایی با مهارت‌های عمومی فناوری اطلاعات شامل مبانی کامپیوتر و اینترنت و نرم‌افزارهای اداری.

1

10

زبان

زبان تخصصی انگلیسی، حسین مختاری معمار، ناشر: انتشارات دبیزش (1388)

1

15

 

جمع

110

 

 

 

باسمه تعالی

اطلاعیه برگزاری آزمون استخدامی

کتابداران انجمنی و روستایی شاغل در نهاد کتابخانه های عمومی کشور

شماره یک

الف – شرایط داوطلبان :

1.     داشتن مدرک تحصیلی کاردانی و بالاتر

2.     داشتن سابقه کار کتابداری در نهاد کتابخانه های عمومی کشور ، (حداقل یکسال برای دارندگان مدرک تحصیلی کاردانی و کارشناسی بالاتر )

·         تبصره 1 : برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر ، داشتن حداقل 6 ماه سابقه خدمت کافی است .

·         تبصره 2 :کتابدارانی که به صورت داوطلبانه و یا افتخاری در نهاد کتابخانه های عمومی کشور فعالیت می کنند می توانند پس از تائید سوابق توسط اداره کل استان محل حضور در آزمون شرکت کنند. حداقل سوابق برای شرکت در آزمون یک سال است .

·         تبصره 3 :رشته تحصیلی برای دارندگان شرط بند 2 ، موضوعیت ندارد .

3- حداقل سن 20 سال و حداکثر سن برای داوطلبان در زمان ثبت نام 40 سال خواهد بود .

·         تبصره 4: درباره موارد خاص پس از بررسی اداره کل امور اداری و طرح در جلسه شورای اداری تصمیم گیری می شود.

4-  داوطلبان استخدام نباید مستخدم رسمی ، ثابت و پیمانی سایر دستگاه های دولتی و یا بازخرید خدمت باشند .

5- عدم اعتیاد به دخانیات، مواد مخدرو روان گردان

6- تندرستی و توانایی کامل جسمی ، روحی و روانی جهت انجام فعالیتهای شغلی

ب – موارد و منابع آزمون

-          موارد و منابع آزمون به شرح پیوست است .

ج – زمان آزمون

-  زمان برگزاری آزمون در اسفند ماه سال 1393 است که تاریخ دقیق در اطلاعیه های آتی اعلام می شود .

- به منظور سهولت در دسترسی داوطلبان فایل های برخی از منابع از تاریخ 10/9/93 بر روی پورتال نهاد قرار خواهد گرفت .

د – اطلاعیه ثبت نام و ورود اطلاعات داوطلبان ، متعاقباٌ اعلام می شود .

و - تذکر خیلی مهم :

کتابداران عضو انجمن های استان ها که هم اکنون در نهاد شاغل بوده و شرایط ثبت نام در آزمون فوق را ندارند با وضعیت فعلی به خدمت خود ادامه می دهند.


منابع آزمون استخدامی نیروهای انجمنی و روستایی

1-     افشار، ابراهیم و فاضلی، نگار (1392) شاداب‌سازی محیط کتابخانه‌های عمومی. تهران: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور. صفحات 25-52.

2-     ناظمی، یحیی (1385) ادبیات کودکان: رویکردی به قصه‌گویی و نمایش خلاق. تهران: چاپار.  صفحات 45-113.

3-     قزل ایاق، ثریا (1383) ادبیات کودکان و نوجوانان و ترویج خواندن. تهران: سمت. صفحات 59-71 و 28-40.

4-     ابرامی، هوشنگ (1379) شناختی از دانش‌شناسی. تهران: کتابدار. فصل 3:  کتابخانه و اجتماع صفحات 182-161 و فصل 8- رکن سوم؛ دانش گستری صفحات 182-161

5-     وزیرپورکشمیری، مهردخت (1386) مرجع‌شناسی عمومی لاتین. تهران: کتابدار.  صفحات: 6و 7 و 35 و 36 و 49 و 50 و 59 و 83 و 87 و 95 و 96

6-     ملکور، چارلز و ایگر، پائول (1392) خدمات اینترنتی در کتابخانه‌های عمومی. ترجمه مریم آذرگون و مهناز جعفری. تهران: نهاد کتابخانه‌های عمومی. صفحات 81-89 و 136-147.

7-     مقالات کتابخانه‌های عمومی ایفلا 2011 (1391). تهران: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور الف) نینکوف، ی و چومبو، ک. سن 65 به بالا: جذب مخاطبان محروم- داستان موفقیت ترجمه یوسف عابدی صفحات 247-257. ب) آسپلوند، ه. و کرونکویست، ب (1391) کتابخانه‌های عمومی حامی نیازهای خدماتی افراد ناتوان در خواندن مواد چاپی: مدل سوئدی. ترجمه هاشم عطاپور. صفحات 257-265.

8-     مقالات کتابخانه‌های عمومی ایفلا 2009(1389). تهران: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور الف)  ایجاد محیط‌هایی برای کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌های عمومی. ترجمه بهروز رسولی. صفحات 217-232. ب) دورتنر، کرستن. فرهنگ رسانه‌ای کودکان: کلیدی برای کتابخانه‌های آینده. ترجمه مجید نبوی ودیگران. . صفحات 179-196.

9-     خلاقیت و نوآوری در کتابخانه‌های عمومی(1387). مجموعه مقاله. تهران: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور. صفحات269-296.

 

منابع آزمون استخدامی نیروهای انجمنی و روستایی

1-    افشار، ابراهیم و فاضلی، نگار (1392) شاداب‌سازی محیط کتابخانه‌های عمومی. تهران: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور. صفحات 25-52.

2-    ناظمی، یحیی (1385) ادبیات کودکان: رویکردی به قصه‌گویی و نمایش خلاق. تهران: چاپار.  صفحات 45-113.

3-    قزل ایاق، ثریا (1383) ادبیات کودکان و نوجوانان و ترویج خواندن. تهران: سمت. صفحات 59-71 و 28-40.

4-    ابرامی، هوشنگ (1379) شناختی از دانش‌شناسی. تهران: کتابدار. فصل 3:  کتابخانه و اجتماع صفحات 182-161 و فصل 8- رکن سوم؛ دانش گستری صفحات 182-161

5-    وزیرپورکشمیری، مهردخت (1386) مرجع‌شناسی عمومی لاتین. تهران: کتابدار.  صفحات: 6و 7 و 35 و 36 و 49 و 50 و 59 و 83 و 87 و 95 و 96

6-    ملکور، چارلز و ایگر، پائول (1392) خدمات اینترنتی در کتابخانه‌های عمومی. ترجمه مریم آذرگون و مهناز جعفری. تهران: نهاد کتابخانه‌های عمومی. صفحات 81-89 و 136-147.

7-    مقالات کتابخانه‌های عمومی ایفلا 2011 (1391). تهران: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور الف) نینکوف، ی و چومبو، ک. سن 65 به بالا: جذب مخاطبان محروم- داستان موفقیت ترجمه یوسف عابدی صفحات 247-257. ب) آسپلوند، ه. و کرونکویست، ب (1391) کتابخانه‌های عمومی حامی نیازهای خدماتی افراد ناتوان در خواندن مواد چاپی: مدل سوئدی. ترجمه هاشم عطاپور. صفحات 257-265.

8-    مقالات کتابخانه‌های عمومی ایفلا 2009(1389). تهران: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور الف)  ایجاد محیط‌هایی برای کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌های عمومی. ترجمه بهروز رسولی. صفحات 217-232. ب) دورتنر، کرستن. فرهنگ رسانه‌ای کودکان: کلیدی برای کتابخانه‌های آینده. ترجمه مجید نبوی ودیگران. . صفحات 179-196.

9-    خلاقیت و نوآوری در کتابخانه‌های عمومی(1387). مجموعه مقاله. تهران: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور. صفحات269-296.

1