اسلایدر اخبار
1396/2/23 شنبه
مدرس نخستین دوره آموزشی تربیت مربی صحیفه سجادیه:
انس کتابدار با صحیفه سجادیه، مراجعان را جذب کتابخانه‌های عمومی می‌کند
حجت‌الاسلام حمید محمدی درباره اهمیت انس کتابداران با صحیفه سجادیه گفت: ترویج معرفت تنها به‌شکل زبانی صورت نمی‌گیرد، بلکه منش و رفتار کتابدار می‌تواند الگویی مناسب و جذاب برای مراجعان کتابخانه‌های عمومی باشد

حجت‌الاسلام حمید محمدی در گفت‌وگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به‌ضرورت پرداختن به صحیفه سجادیه توسط کتابداران و کتابخانه‌های عمومی گفت: بدون تردید میان کتابدار آشنا به صحیفه سجادیه با سایر کتابداران، تفاوت اساسی وجود دارد؛ زیرا این افراد دارای حس و فضای ارتباطی معنوی با اعضا بوده و خداوند در ذهن، روح و نگاه آنان جایگاهی خاص دارد.

وی با اشاره به منزلت حاصل از هم‌نشینی با صحیفه سجادیه، تأکید کرد: افراد آشنا با صحیفه در تعامل با سایرین، رویه‌ای متفاوت دارند و می‌توانند مخاطبان کتابخانه‌های عمومی که غالباً افرادی اهل فرهنگ، مشتاق آموختن و رشد علمی و معنوی هستند را به سمت مطالعه کتاب‌های مفید سوق دهند.  

رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی ادامه داد: کتابداری که از طریق صحیفه سجادیه به درجه‌ای از ارتقاء معنوی دست‌یافته، ناخواسته مراجعین خود را متأثر می‌کند؛ زیرا ترویج معرفت تنها به‌شکل زبانی صورت نمی‌گیرد، بلکه منش و رفتار کتابدار می‌تواند الگویی مناسب و جذاب برای مراجعان کتابخانه‌های عمومی باشد.

مدرس نخستین دوره آموزشی تربیت مربی صحیفه سجادیه درباره موضوعات کلاس، تصریح کرد: توضیح مقدمات ورود به صحیفه سجادیه و ملزومات و شرایط علمی، مهارتی و روحی و اخلاقی تدریس این کتاب ارزشمند از بخش‌های این دوره آموزشی به‌شمار می‌آید. در مرحله بعد به مباحث کتاب «درس‌نامه صحیفه سجادیه» می‌پردازیم که توسط انتشارات دارالعلم منتشرشده و از منابع مناسب برای آموزش صحیفه سجادیه است.

وی درباره «درس‌نامه صحیفه سجادیه» افزود: این کتاب در سال ۹۵ به‌عنوان کتاب برتر معارف کشور در جشنواره رشد شناخته شد.

محمدی گفت: «درس‌نامه صحیفه سجادیه» بر اساس نظام موضوعی صحیفه استخراج‌شده و با توجه به دعاها و سیری منطقی طراحی و عرضه‌شده است. آشنایی با این کتاب ضمن افزایش معرفت نسبت به صحیفه و انس با پروردگار، کتابداران را برای تدریس صحیفه سجادیه آماده می‌کند.

وی با اشاره به جایگاه ویژه و فاخر کتاب و نقش مهم آن در هدایت بشر، وظیفه کتابداران را هموار کردن این مسیر دانست و گفت: کتابداری که مراجعان خود را به‌درستی راهنمایی می‌کند، قادر است مخاطب را با همه ظرفیت‌های کتاب آشنا سازد.

وی با تقدیر از درک ضرورت برگزاری این دوره‌های آموزشی توسط دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افزود: اجرای  این برنامه به شکلی عمومی برای مراجعین کتابخانه‌های سراسر کشور و آشنایی گروه پرتعدادی از مراجعان با معارف صحیفه سجادیه، انقلاب روحی و معنوی بزرگی را در جامعه رقم خواهد زد.