اخبار
1396/1/21 دوشنبه
شاعر برگزیده کنگره ملی شعر کتاب (5)
دوری از کتاب نقص زندگی امروز ماست
جواد میرصفی، برگزیده کنگره ملی شعر کتاب گفت: کتاب در مملکت ما بسیار مهجور مانده است و دوری از آن کاستی و نقص زندگی امروز ماست.

سید محمدجواد میرصفی،‌ از برگزیدگان نخستین کنگره ملی شعر کتاب در دو بخش طنز و رباعی در سال 1369 متولد شده است. وی در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در خصوص نحوه ورود خود به عرصه شعر گفت: به اعتقاد من علاقه به موسیقی،‌ علاقه به ادبیات را به دنبال دارد و برای من موسیقی و شعر همواره همراه بوده‌اند؛ در ادامه مسیر زندگی هرچند در رشته حقوق تحصیل کردم، اما شعر و ادبیات مادام بخشی جداناشدنی از زندگی‌ام بوده است.

وی در خصوص انس خویش با کتاب می‌گوید: متأسفانه از بعد فرهنگی،‌ کتاب در مملکت ما بسیار مهجور مانده است؛ حتی گویی هنرمندان، شاعران و دانشجویان نیز چندان که باید نسبت به مطالعه آزاد دغدغه مند نیستند و صرفاً اگر کتاب‌های تخصصی و درسی نباشد،‌ مطالعه‌ای برنامه‌ریزی‌شده ندارند. امید است با برگزاری برنامه‌هایی ازاین‌دست، فرهنگ کتابخوانی و انگیزه آن،‌ به‌ویژه در جوانان ایجاد شود؛ چراکه دوری از کتاب نقص زندگی امروز ماست. من شخصاً خود را مقید کرده‌ام که روزانه بین سه الی چهار ساعت،‌ فارغ از مطالعات تخصصی مربوط به درس و دانشگاه، در حیطه‌های مختلف موضوعی اعم از دین، مذهب و ادبیات کتاب بخوانم؛ کتاب‌های عرفانی همچون تذکره الاولیاء عطار نیشابوری، مرصادالعباد اثر نجم الدین رازی، کشف‌الاسرار اثر رشیدالدین میبدی از آثار موردعلاقه‌ام است که در روحیاتم اثرگذار بوده است.

وی ادامه داد: طبیعتاً آنچه به شاعر شکل می‌دهد و از او شاعر می‌سازد، جدای از مباحث فنی و فرمی، جهان‌بینی اوست. مسلماً هر چه مطالعات فرد بیشتر باشد، تفکر او به پختگی بیشتری می‌رسد و نشانه‌های این کمال در آثارش نمود می‌یابد؛ فرق شعرای درجه اول با شاعران درجه چندم هم در همین است؛ برای مثال اخوان ثالث، حسین منزوی و تعدادی دیگر از شعرا،‌ تسلطی کامل بر ادبیات قدیم ایران دارند و به‌اصطلاح کتاب‌بازها،‌ کتابی نبوده که نخورده باشند؛‌ طبیعتاً این آگاهی و تسلط در آثارشان مشهود است.

برگزیده کنگره ملی شعر کتاب در خصوص تأثیر زبان شعر در فرهنگ‌سازی بیان کرد: شعر، شاید قدیمی‌ترین رسانه در فرهنگ و هنر ایرانی است؛ این روزها هم باوجود ابزارهای تأثیرگذاری همچون هنر سینما، نمایش و ... شعر کماکان جایگاه خود را حفظ کرده است؛‌ در تأثیر شعر باید بگویم که گاهی یک بیت شعر می‌تواند کار یک کتاب را انجام دهد و این چیزی است که نباید بر آن چشم ببندیم و تمام و کمال از آن استفاده کنیم.

میرصفی که با ارسال آثاری در دو قالب طنز و رباعی در نخستین کنگره ملی شعر کتاب شرکت کرده است،‌ با تقدیر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در برپایی این کنگره اظهار داشت: امید است آثار منتخب این جشنواره رسانه‌ای شده، در ترغیب مردم به مطالعه به کار افتد و حیات این جشنواره سال‌های سال ادامه یابد؛ چراکه اثرگذاری حرکت‌های این‌چنین در استمرار آن است.

اثر منتخب سید محمدجواد میرصفی در بخش طنز نخستین کنگره ملی شعر کتاب به شرح ذیل است:

بدیدم دوش، روی پیشخوانی/ کتابی با کتابی گرم دعواست

کتاب معترض با خشم می‌گفت:/ "برو زین جا که نه جای تو اینجاست

تو که این‌گونه زردی و مزلف/ بگو هان! از چه تیراژ تو بالاست

تو که مایملکت بی‌محتوایی است/ تو که آنچه نداری لفظ و معناست

چرا پشت سرت این‌قدر حرف است/ چرا دور و برت جنجال و غوغاست"

بگفتا آن کتاب بی‌نزاکت:/ " خفه بابا، زبونت واسه ما واس

برو گمشو یه گوشه کنج انبار/ برو اون پشت مشتا و بشو lost

تو که رو دست ناشر باد کردی/ تو که تجدید چاپت مثل رؤیاس

واسه ما شاخ بازی در میاری؟/ بدم اجرا کنن روت یه هولوکاس

اگه من دارم اقبال عمومی/ به کوری چشات تیراژم n تاس

به شیرازه م قسم،‌زحمت کشیدم/ خیالت بیخودی جای من اینجاس

منم مخلوطی از هر چی سلیقه س/ بگیر از اون وسط‌ها تا چپ و راس

الان هس عقل مردم به چشاشون / الان دور، دور طرح جلد زیباس

لبای جلدمو کردم پروتز/ دماغ پشت جلدم رو به بالاس

نه بوره نه برنزه رنگ جلدم/ یه تلفیق از جنیفر با مدوناس

اگه من می گیرن عکس سلفی/ اگه می‌بینی اسمم رو زبوناس

اگه مشهورم و هی می خورم لایک/ اگه آواز من تو برق و کرناس

واسه اینه که دنیای مجازی/ به چشم من یه دنیای مجزاس

ببین تازه از این حرفا گذشته/ سر من می دونی واسه چی دعواس؟

رفیقن مافیای پخش با من/ دقیقا نبض بازار دست اوناس

بگم بازم عزیزم یا که بسه؟/ خدایی بین ما جای کی اینجاس؟"

پس از آن احتجاجات مزخرف/ کتاب معترض از جاش برخاست

به‌سوی کنج انباری شتابید/ میان راه سفت و بی کم و کاست

دو دستی بر سرش می‌کوفت و می‌گفت:/ "که بر ما می‌رود هر آنچه از ماست"