اخبار
1396/1/14 دوشنبه
شاعر برگزیده «کنگره ملی شعر کتاب» (1):
کتابخانه در زندگی‌ام نقش یک پاتوق فرهنگی را دارد
برگزیده بخش کودک و نوجوان نخستین «کنگره ملی شعر کتاب» درباره اهمیت مطالعه در نوجوانی گفت: کتاب‌ خوب می‌تواند با ارائه الگوهایی مناسب از شخصیت‌های تخیلی یا واقعی، نوجوانان را برای رسیدن به انتخاب‌های مناسب در زندگی، یاری کند.

اسماعیل الله‌دادی، برگزیده بخش کودک و نوجوان نخستین «کنگره ملی شعر کتاب» در گفت‌وگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با اشاره به اهمیت مطالعه در دوران کودکی و نوجوانی گفت: مطالعه در این سنین، تأثیرات ماندگار و تعیین‌کننده‌ای در زندگی و آینده افراد خواهد داشت.

مربی و کتابدار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان بروجرد با اشاره به ویژگی الگوپذیری نوجوانان، افزود: افراد در دوران نوجوانی به دنبال الگویی برای زندگی خود هستند و کتاب‌ خوب می‌تواند با ارائه الگوهایی مناسب از شخصیت‌های تخیلی یا واقعی، نوجوانان را در انتخاب‌های مناسب در زندگی، یاری کند.

شاعر مجموعه «دوربین خدا» تأکید کرد: نوجوانان، بسیاری از دغدغه‌ها و دل‌مشغولی‌های خود را در کتاب‌ها جست‌وجو کرده و پس از هم‌ذات‌پنداری با شخصیت‌ها در تجربه آنان سهیم می‌شوند. افراد در این سنین، آرمان‌گرا، استقلال‌طلب و به دنبال شور و هیجان هستند و غالباً به سراغ کتاب‌هایی می‌روند که به این نیاز آنان پاسخ دهد.

الله‌دادی درباره نقش کتاب در دوران کودکی و نوجوانی خود، گفت: از دوران کودکی و نوجوانی تمام تفریح و سرگرمی‌ام خواندن کتاب بود. پس از مطالعه همه کتاب‌های کتابخانه مدرسه به عضویت کتابخانه شهر درآمدم و در آن دوران توانستم با مطالعه آثار خوب، تخیل و وسعت کلمات ذهنم را گسترش داده و توانایی نوشتن و سرودن را در خود تقویت کنم.

خالق «این شب‌ها که آفتابی نمی‌شوی» ادامه داد: در حال حاضر نیز، ارتباط فعالی با کتابخانه‌های شهر بروجرد دارم و کتابخانه در زندگی‌ام نقش یک پاتوق فرهنگی را بازی می‌کند.

وی درباره تأثیرگذارترین کتابی که در نوجوانی خوانده است، گفت: «برده رقصان» رمانی از پائولا فاکس بود که داستان کودک سیاه‌پوستی را روایت می‌کرد که برای بردگی ربوده‌شده و به سرزمین دیگری انتقال می‌یابد. هیجان و فراز و نشیب‌های این داستان و همراهی با قهرمان آن، تأثیرات زیادی در دوران نوجوانی من باقی گذاشت. آن کتاب به‌قدری برایم ارزشمند بود که هنوز در کتابخانه شخصی خود از آن نگهداری می‌کنم.

الله‌دادی مطالعه را مهم‌ترین ابزار شاعران و نویسندگان برای خلق اثر ادبی دانست و تصریح کرد: خلق شعر و داستان برای من، ارتباط مستقیمی با کتاب خواندن دارد و بیشتر آثار خود را در زمانی، نوشته‌ام که با کتاب هم‌نشینی بیشتری داشته‌ام.

وی درباره روش‌های جذب مخاطبان در مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان بروجرد گفت: در این مرکز با برگزاری برنامه‌های کتاب محوری مانند: معرفی کتاب، مسابقه و گفت‌وگوهای کتاب‌محور، دیدار با نویسندگان محبوب حوزه کودک و نوجوان، بازدید و بازی‌هایی که به کتاب و مطالعه ختم می‌شود، مخاطب را به کتابخوانی ترغیب می‌کنیم.

الله‌دادی با اشاره به اهمیت بهره‌گیری از زبان شعر باهدف گسترش کتابخوانی گفت: شعر در فرهنگ و گذشته ایرانیان، ریشه دارد و مردم جامعه ما غالباً از دوران کودکی با شعر و شاعران بزرگ آشنا بوده و بسیاری از ما ابیاتی را در ذهن داریم که در دوران کودکی و نوجوانی آموخته‌ایم.

مردم ایران برای نفوذ بیشتر کلام خود از ضرب‌المثل و یا حکایت استفاده می‌کنند و از شعر نیز تأثیر زیادی می‌پذیرند.

این شاعر کودک و نوجوان با اشاره به اهمیت استفاده از ابزار مختلف برای معرفی کتاب و فواید کتابخوانی، گفت: برگزاری جشنواره‌هایی با محوریت کتاب و کتابخوانی برای تأکید بر اهمیت کتاب، مهم است، اما این کنگره‌ها زمانی باعث گسترش مطالعه می‌شوند که آثار برگزیده را به دست مخاطب برساند.

وی با اشاره به گسترش رسانه‌های مجازی در بین کودکان و نوجوانان گفت: گرچه رسانه‌های دیگر بسیار فراگیر هستند، اما چیزی جایگزین کتاب نخواهد شد.

الله‌دادی تأکید کرد: در فضای موجود باید سعی کنیم از دیگر رسانه‌ها برای گسترش کتاب و کتابخوانی استفاده کنیم. مثلاً با ساخت فیلم‌های کوتاهی با موضوع کتاب و کتابخانه و انتشار آن در فضای مجازی، مخاطبان زیادی با ویژگی‌های این عناصر مفید فرهنگی آشنا خواهیم کرد.

شعر برگزیده اسماعیل الله‌دادی، برگزیده بخش کودک و نوجوان نخستین «کنگره ملی شعر کتاب، بدین این قرار است:

عمر سپیدار

در فصل پاییز

آمد به پایان

با اره‌ای تیز

شد بیشه غمگین

از مردن او

شد برکه گریان

از رفتن او

وقتی سپیدار بر خاک افتاد

با خود چنین گفت باحالتی شاد

«خوشحال هستم

چون بعد مردن

برگ کتابی

می‌روید از من»