نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
اخبار کتابخانه ها
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
حاجی‌آباد:
برگزاری مسابقه نقاشی «خلیج فارس» در کتابخانه عمومی الزهراء حاجی‌آباد
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
1394/9/18 چهارشنبه
..
در برنامه طلوع دانش از شبکه 4 سیما بررسی شد؛
نقش متقابل ایرانیان و اسلام در توسعه دانش اسلامی و علم در جهان

علیرضا مختارپور در برنامه طلوع دانش با اشاره به تاثیر متقابل ایرانیان و اسلام در توسعه انواع علوم در جهان گفت: اسلام به‌خاطر توجه تعالیم قرآنی و پیامبر (ص) به علم و آموزش، نقش مهمی در تقویت بنیان‌های علمی ایرانیان داشته است و فرهنگ ایران نیز بستری مناسب برای شکوفایی دانش اسلامی و علوم مختلف بوده است.


به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، علیرضا مختارپور در بخش نخست این برنامه که به شناخت بهتر تمدن ایرانی و اسلامی اختصاص داشت، گفت: وقتی تمدن ایرانی اسلامی را با اقوام دیگر اقوام مقایسه می‌کنیم، قصدمان تحقیر و استخفاف آن تمدن‌ها نیست؛ بلکه بحث ما پیگیری یک مسیر تاریخی و بررسی نقش ایرانیان و مسلمانان در علم و تمدن امروزی جهان است.

وی تاکید کرد: یادآوری افتخارات و مواریث باشکوه، اگر منجر به همت مضاعف و تلاش علمی نشود، سود و اثر چندانی نخواهد داشت.

مختارپور با اشاره به دیدگاه های استاد شهید مرتضی مطهری در بخشی از کتاب "خدمات متقابل اسلام و ایران" درباره ترکیب اسلام با فرهنگ ایرانی، گفت: استاد شهید مطهری در کتاب "خدمات متقابل اسلام و ایران" که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی منتشر شد به نکته ای جالب درباره ترکیب اسلام و  فرهنگ غنی ایرانیان اشاره می‌کند. وی می‌گوید: اسلام البته به‌خاطر توجه تعالیم قرآنی و  پیامبر (ص) به علم و آموزش، نقش مهمی در تقویت بنیان‌های علمی ایرانیان داشته است؛ اما قطعا در ایرانیان نیز بستری وجود داشت که با حضور اسلام، این تمدن عظیم را به‌وجود آورد و دانشمندانی مانند: ابن سینا، بیرونی، حافظ، فردوسی، رازی و سایر اندیشمندان را در این سرزمین پرورش داده است.

وی با اشاره به بخشی از خدمات  متقابل اشاره شده در این کتاب گفت: متخصصان فن قرائت و تفسیر قرآن از میان تابعین و شاگردان آن‌ها، 7 تن، نامی مشهور دارند که ، 4 تن از آنها ایرانی هستند. در میان مفسران شیعه عصر غیبت، نخستین تفسیر قرآن مشهور، تفسیر علی‌ابن ابراهیم قمی است و9  تفسیر از میان 12 تفسیر قرآن کریم که تا قرن 13 تالیف شده، متعلق به ایرانیان است. در میان مفسران اهل سنت نیز از میان 14 مفسر صاحب‌نام، 6 تن ایرانی هستند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره کتب مهم علم حدیث و روایت با اشاره به منابع شیعه و سنی افزود: کتب اربعه شیعه شامل "کافی"، "من ‏لایحضره الفقیه"، " تهذیب الاحکام" و "استبصار"، توسط نویسندگان ایرانی، تالیف شده‌اند. منابع روایی اهل سنت نیز شامل 6 کتاب(صحاح سته) است که نویسنده 5 عنوان آن، ایرانی بوده‌اند.

وی با اشاره به تعبیر استاد شهید مرتضی مطهری درباره خدمات ایرانیان به ادبیات و زبان عربی ادامه داد: به قول شهید مطهری در این کتاب: "خدمات ایرانیان به زبان عربی، بیشتر از خود اعراب به این زبان است." از میان 11 استاد صرف و نحو عربی، 8 تن ایرانی بوده‌اند.

وی ادامه داد: این امر به تعبیر استاد مطهری نشان‌دهنده این مطلب است که ایرانیان به‌زور به اسلام روی نیاورده‌اند. می‌شود به‌زور کشوری را فتح کرد و دانشمندی را به خدمت گرفت اما نمی‌توان با توسل به زور، افرادی مانند ابن‌سینا، خواجه‌نصیر، حافظ، مولانا و... به وجود آورد.

مختارپور در ادامه با معرفی کتابی با موضوع تاریخ تطبیقی ایران و غرب  ادامه داد: "کلیات تاریخ تطبیقی ایران" نوشته دکتر عزیزاله بیات با بررسی حوادث هم‌زمان تاریخی در ایران و اروپا از دوران مادها تا دوران معاصر می‌پردازد و از این طریق امکان مقایسه اتفاقات در زمان‌های یکسان و معین را به‌وجود می‌آورد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با استناد به منابع غربی در این موضوع، به قسمت‌هایی از بخش عصر ایمان از مجموعه "تاریخ تمدن" اثر ویل دورانت، درباره ایران و دوران قبل و بعد از اسلام اشاره کرد و ادامه داد: در این کتاب اشاره می‌شود که قرون وسطی در اروپا، هم‌زمان با رشد فرهنگ اسلامی در ایران بود. ویل دورنت در این کتاب می‌گوید: "ایران که هزار سال از اروپای رو به توسعه و مهاجمان آسیایی برکنار مانده بود، هرگز عظمت هخامنشی خود را فراموش نکرد و فرهنگ بی‌نظیر خود را چنان حفظ کرد که بعدها توانست پیروزی اسلام بر ایران را به رنسانس فرهنگی تبدیل کند."

وی با اشاره به بخش‌های دیگری از این کتاب ادامه داد: "هنگامی که یوستیانوس، مدارس آتن را بست، 7 تن از استادانش به ایران گریختند. در دوران خسرو، دانشگاه جندی‌شاپور به بزرگ‌ترین مرکز فرهنگی آن زمان تبدیل شد. دانشجویان و شاگردان از اکناف جهان به جندی‌شاپور می‌آمدند."

مختارپور با بررسی بخشی از شکوه و عظمت تاریخ ایران اسلامی از دیدگاه تاریخ‌نگاران غربی  به نامگذاری بخش‌هایی از مجموعه تاریخ تمدن به‌نام دانشمندان ایرانی اشاره کرد و افزود: ویل دورانت، دوره‌هایی از تاریخ تمدن  را به نام تعدادی از دانشمندان و مشاهیر ایرانی اختصاص داده است. مثلا: 1038 م. تا 1122 م. را "عصر عمر خیام نیشابوری" نامیده است. و یا 1350 م. تا 1291 م. در تاریخ تمدن، "عصر سعدی" نامیده می‌شود.

وی در خاتمه با اشاره به جمع‌بندی ویل‌دورانت در این کتاب گفت: نفوذ جهان مسیحی در اسلام صرفا به برخی رسوم تصوف ، خلوت‌نشینی و برخی آداب جنگی، منحصر بود؛ اما نفوذ جهان اسلام و ایران در جهان مسیحی بسیار عمیق بود. غذاها، شربت‌ها، دارو، درمان، سلیقه، صنعت، فنون، تجارت، دریانوردی، ریاضیات، طبیعیات، شیمی، ستاره شناسی، پزشکی از این جمله است.

وی در خاتمه گفت: مسلمانان در طول تاریخ در علومی مانند: ریاضیات، نجوم، فیزیک، شیمی، ادبیات، هنر، معماری و... فعالیت‌های ارزشمندی داشته‌اند و شاید کم‌تر رشته‌ای مورد غفلت دانشمندان مسلمان قرار گرفته باشد و حیف است که یک جوان ایرانی از سابقه تمدنی خود بی‌خبر باشد.

گفتنی است  این برنامه در دو بخش «تمدن ایرانی و اسلامی را بهتر بشناسیم» و «فوائد مطالعه و معرفی کتاب» ساعت 8 صبح روز های یکشنبه از شبکه 4 سیمای جمهوری اسلامی ایران، پخش می شود.

این برنامه را می توانید اینجا مشاهده کنید. همچنین مقدمه بحث «تمدن ایرانی و اسلامی را بهتر بشناسیم» که در برنامه هفته گذشته این برنامه ( 9 آذر 94) پخش شده بود را می توانید اینجا و اینجا ببینید.

[PageVisit]