فهرست

تازه ترین اخبار استان ها

در دیدارهای جداگانه ای با سرپرست کتابخانه های عمومی استان صورت گرفت؛

حمایت دستگاه‌های فرهنگی خراسان شمالی از جشنواره کتابخوانی رضوی

سرپرست کتابخانه های عمومی خراسان شمالی با هدف برگزاری با شکوه یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با نماینده ولی فقیه و امام جمعه بجنورد ؛ مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش و معاون اجتماعی سپاه حضرت جواد الائمه (ع) استان به طور جداگانه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، مهدی آریان،  سرپرست کتابخانه های عمومی استان با هدف برگزاری با شکوه یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی به طور جداگانه با حجت الاسلام والمسلمین رضا نوری، نماینده ولی فقیه و امام جمعه بجنورد؛ حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ مهدی مودی،  مدیرکل آموزش و پرورش  و هادی حسن دوست، معاون اجتماعی سپاه حضرت جواد الائمه (ع) استان  دیدار و گفتگو کرد.
سرپرست  کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی با هدف معرفی و مشارکت هرچه بهتر  مردم باب الرضا(ع) در یازدهمین دوره  جشنواره  کتابخوانی رضوی در دیدار با نماینده ولی فقیه  در استان گفت: ترویج سیره پاک ائمة معصومین(علیه السلام) به ویژه حضرت امام رضا (علیه السلام)  و گسترش کتابخوانی در شرایط کنونی بسیار مهم و مفید است لذا نهاد کتابخانه های عمومی کشور با همین هدف و با بهره مندی از مزایای معرفی فرهنگ رضوی از طریق مطالعه کتاب های مرتبط با امام رضا(ع)،   این جشنواره را  را که بزرگترین مسابقه کتابخوانی در سطح کشور است برگزار می کند.


وی در ادامه گفت: همراهی و همکاری مردم باب الرضا) ع)، ادارات، ارگان ها و سازمان های دولتی و غیردولتی موجب پویایی جشنواره در سطح استان خواهد شد و بی شک اثرگزاری بهتری نیز خواهد داشت لذا می طلبد همکاری‌ها و برنامه‌ریزی های منسجمی در این خصوص انجام شود.
حجت الاسلام والمسلمین رضا نوری، نماینده ولی فقیه در استان  در این دیدار گفت: وظیفه همگانی آن است که خودمان و دیگران را تشویق به کتاب و کتابخوانی کنیم،   و این جشنواره شرایط مناسبی را در زمینه شناخت و معارف خودمان  نسبت به  ائمه معصومین ایجاد کرده است.


امام جمعه بجنورد در ادامه گفت: هر چقدر معارف و شناخت خود را نسبت به اهل بیت و معصومین بیشتر کنیم یقینا در زندگی ما موثر خواهد بود، امیدوارم جشنواره رضوی همچون سال های گذشته و همچون کارهای خوب کتابخانه های عمومی  بتواند منشاء اثر و آثار مثبتی در زندگی مردم استان داشته باشد.


در این دیدارها حسین فرخنده  ، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  با اشاره به نقش مهم جشنواره  کتابخوانی رضوی در جلب توجه عموم به مقوله کتاب، اظهار کرد: برگزاری این جشنواره حرکتی مهم در ترویج فرهنگ مطالعه است.
وی با بیان اینکه کتاب و کتابخوانی نقش مهمی در تعالی و رشد بالندگی جامعه دارد، افزود: این مهم باید در فرهنگ اجتماعی ما بیش از پیش پررنگ شود و به عنوان یکی نیاز مهم همواره مورد توجه باشد.


فرخنده عنوان کرد: برگزاری جشنواره هایی مانند جشنواره کتابخوانی رضوی که در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی صورت می گیرد، علاوه بر ارتقای شاخص های مطالعه جامعه را به سمت و سوی سعادت می برد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بر لزوم بهره گیری از تمامی ظرفیت ها برای برگزاری هر چه  باه شکوه تر جشنواره کتابخوانی رضوی تاکید کرد و افزود: این امر در گرو همکاری موثر و مفید دستگاه های فعال در حوزه فرهنگ است.
مهدی آریان، سرپرست کتابخانه های عمومی استان  نیز در این دیدار خواستار همکاری دستگاه های فرهنگی در برگزاری هر چه  بهتر جشنواره کتابخوانی رضوی شد و گفت: با توجه به وضعیت موجود استقبال از این جشنواره خوب بوده است و انتظار می رود در هفته های آتی نیز بهتر شود.


وی عنوان کرد: در دوره های قبلی، جشنواره به دو صورت مکتوب و الکترونیکی برگزار می شد اما در این  دو سال اخیر به توجه به شیوع بیماری کرونا و در راستای حفظ سلامت عمومی جامعه امکان حضور در جشنواره تنها از طریق الکترونیکی و مجازی فراهم است.
مهدی آریان  دبیر استانی یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در دیدار با  مهدی مودی،  مدیرکل آموزش و پرورش  استان نیز ضمن معرفی جشنواره کتابخوانی رضوی خاطر نشان کرد: این جشنواره در راستای ترویج فرهنگ رضوی، گسترش کتابخوانی در چند رده سنی متفاوت علی الخصوص کودک و نوجوان در حال برگزاری است، لذا  آموزش و پرورش را یکی از مهمترین ارگان های دولتی در زمینه  ترویج و ارتقای فرهنگ کتابخوانی می دانیم که با توجه به سابقه و پتانسیل بالای آن در زمینه  آموزش و پرورش دانش اموزان می تواند ما را در برگزاری این جشنواره یاری کند.
مودی،  مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی در این دیدار گفت: مسابقه ای که در آن هم کتاب هم اسم امام رضا(ع) باشد، قطعا برای  همه بویژه مردم استانی که مزین به باب الرضا(ع) است  بسیار مفید و سودمند خواهد بود.
وی تاکید کرد: در این روزها که اوضاع   همه گیری بیماری کرونا  تا حدودی بهتر شده و  مدارس و کتابخانه‌ها  خوشبختانه بار دیگر بازگشایی شده است قطعا با معرفی جشنواره  چه در بستر فضای مجازی و برنامه شاد و چه بصورت حضوری  برای حضور  دانش آموزان و  برگزاری با شکوه ا اطلاع رسانی خواهیم کرد  تا  فرصت مشارکت برای همه مهیا  شود و در کنار هم از این چشمه‌های معرفت سیراب شویم.

هادی حسن دوست، معاون اجتماعی سپاه جواد الائمه خراسان شمالی نیز در دیدار با سرپرست کتابخانه های عمومی استان گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی از بهترین شیوه های ترویج مطالعه مفید است و کتابخانه ها به عنوان مروجین اصلی این حرکت فرهنگی دارای جایگاه خاص هستند.
حسن دوست اذعان کرد:  برای کتابخوانی، جوانان باید به طور ویژه اهتمام داشته باشند؛ چراکه هم فراغت و فرصت بیشتری دارند و هم باید از جوانی با کسب اطلاعات و آگاهی و دانش و بینش، خود را برای انجام مسئولیت های مهم در آینده آماده کنند.


وی افزود: کتابخانه های عمومی می توانند دارای ظرفیت عظیمی برای انتشار محتوای مناسب که متناسبت با شرایط سنی علاقه مندانی که دوستدار  کتاب و کتابخوانی هستند باشند که البته یکی از این ظرفیتها تبلیغ و ترویج کتاب و کتابخوانی از طریق برگزاری جشنواره هایی مثل جشنواره کتابخوانی رضوی با منابع غنی باشد.

 
امتیاز دهی