فهرست

تازه ترین اخبار استان ها

برگزاری بزرگداشت حافظ به میزبانی محفل ادبی گوگانا کتابخانه شهید جاویدالاثر مینکی

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بندرلنگه از برگزاری مراسم بزرگداشت حافظ در کتابخانه عمومی شهید جاویدالاثر مینکی بندرلنگه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، همزمان با 20 مهرماه روز بزرگداشت حافظ شیرازی، آیین بزرگداشت این شاعر بزرگ تاریخ ایران در کتابخانه عمومی شهید جاوید الاثر مینکی شهرستان بندرلنگه  برگزار شد. این مراسم به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بندرلنگه و اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان  به میزبانی محفل ادبی کتابخانه شهید جاوید الاثر مینکی شهرستان بندر لنکه  با حضور جمعی از علاقمندان به شعر و ادب، اعضای محفل ادبی گوگانه کتابخانه شهید مینکی، اعضای انجمن شعر و ادب شهرستان و با دعوت از ساقی رحیمی، دکترای ادبیات و شاعر بومی  شهرستان جهت نقد و بررسی زندگینامه حافظ و غزلیات برپا شد.  
در این مراسم، وحید امیری، سرپرست اداره ارشاد بندرلنگه طی سخنانی ضمن تقدیر از اقدام اداره کتابخانه های عمومی  و انجمن شعر در بزرگداشت حافظ شیرازی، حافظ را از شعرای تأثیرگذار تاریخ ادبیات ایران عنوان کرد و گفت: حافظ شخصیت بزرگی است و ما با بزرگداشت او در واقع خودمان را بزرگ می کنیم.
در ادامه، زهرا عفیفه، دبیر محفل ادبی گوگانا و انجمن و شعر و ادب شهرستان بندرلنگه ضمن تبریک روز بزرگداشت حافظ، گفت: امیدوارم برگزاری این قبیل بزرگداشت ها قدمی موثر و مفید برای آشنایی بیشتر جامعه با شاعران و ادیبان بزرگ شود.
رحیمی نیز در رابطه با زندگی شخصی حافظ گفت: شمس الدین محمد حافظ شیرازی متخلص به حافظ، زندگی آرام و بی دغدغه ای نسبت به دیگر شاعران همچون مولوی داشته است. او در شیراز به دنیا آمد، در محضر استادان علم آموخت، به همنشینی با شاهان پرداخت، حافظ قرآن کریم به چهارده روایت شد و به زندگی خود در شیراز ادامه داد. اما زمانه زندگی او زمانه ای پر آشوب بوده است، زمانه ای که چندین شاه با حکومت های کوتاه و جابجایی ها و تحولات فراوان در جامعه همراه با آشوب، ریاپروری و فساد همراه بود. نظام موجود در دوران حافظ حاصل حمله مغول به ایران بود و حافظ به نوعی این مسائل را در اشعار خود آورده است. از عشق و عرفان تا برخورد با زهد ظاهری و انتقاد را می توان در اشعار حافظ به راحتی احساس کرد.
وی افزود: بیش‌تر شعرهای حافظ غزل هستند، دیوان حافظ که مشتمل بر حدود ۵۰۰ غزل، چند قصیده، دو مثنوی، چندین قطعه و تعدادی رباعی است، تاکنون بیش از چهارصد بار به اشکال و شیوه‌های گوناگون به زبان‌های مختف جهان به‌ چاپ رسیده‌است. حافظ از مهم‌ترین تأثیرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته می‌شود چنانچه گوته شاعر و نویسنده بزرگ آلمانی اثر مهم خود دیوان شرقی را با الهام از دیوان حافظ نوشته است.
در ادامه مرضیه سقائی طلب، مسئول کتابخانه عمومی شهید جاویدالاثر مینکی ضمن خوانش غزلی از حافظ اظهار داشت: امید آن‌که با تلاش دلسوزان فرهنگ و هنر و ادب، نسل جوان و نوجوان جامعه با شناخت مفاخری چون حافظ به فرهنگ ایرانی و اسلامی خویش ببالند و از هجمه فرهنگ بیگانه مصون بمانند.
وی تصریح کرد: کتابخانه‌های عمومی  شهرستان بندرلنگه با همکاری اداره ارشاد و انجمن های شعر و ادب، پرداختن به معرفی مفاخری چون لسان‌الغیب را وظیفه ذاتی خود دانسته و برنامه‌های فرهنگی با محتوای معرفی مفاخر را در دستور کار خود داشته و خواهند داشت.
در ادامه این مراسم شاعران جوان و نوجوان حاضر در جلسه هریک به خوانش  غزلی از غزلیات حافظ پرداخته و رحیمی به عنوان کارشناس مدعو  به تبیین ویژگی های اشعار حافظ و خوانش ابیاتی از دیوان وی پرداخت.
گفتنی است در پایان از حضار شرکت کننده با تقدیم لوح و کتاب حافظ تقدیر و تشکر به عمل آمد.
 
امتیاز دهی